Եվրանեսթ ԽՎ հանձնաժողովներում հայկական պատվիրակության բոլոր առաջարկներն ընդունվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում կայացած  Արեւելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի 4 հանձնաժողովները ընդունել են ներկայացված բանաձևերի համար հայկական պատվիրակություն բոլոր 13 առաջարկները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ազգային ժողովում հրավիրված ասուլիսում այս մասին հայտնեց հայկական պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը:
«Չորս հանձնաժողովների բանաձևերում մենք ընդհանուր 13 առաջարկ էինք ներկայացրել, որոնք բոլորն անցան բոլոր հանձնաժողովներում: Կարծում եմ, որ դա իսկապես մեծ հաջողություն է: Սոցիալական հանձնաժողովում առաջարկել էինք, որ կրթության խնդիրներին առնչվող բանաձևում ներառվի հետևյալը՝ Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրներում բացառվի այլատյացության քարոզը և այլատյացության ուսուցումը պետական մակարդակում նաև այլընտրանքային կրթական համակարգում: Առաջարկն ընդունվել է»,-ասաց Աբրահամյանն ու հավելեց՝ դա, բնականաբար, վերաբերում է Ադրբեջանի հայատյացության քարոզին ու հայատյացության քաղաքականությանը:
Քաղաքական հանձնաժողովում հայկական պատվիրակության անդամները ներկայացրել են  8 առաջարկ: Աբրահամյանը նշեց՝ առաջարկներից ամենակարևորն էր՝ արձանագրվեց, որ Հայաստանը բավականին լուրջ առաջընթաց է ապահովել Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի աշխատանքների ուղղությամբ: Մնացած առաջարկները վերաբերել են համակարգային կոռուպցիայի մակարդակի նվազեցմանը և դրա դեմ պայքարին:
Արեւելյան գործընկերության Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանի աշխատանքները կայացել են դեկտեմբերի 7-10-ը Թբիլիսիում:

В комиссиях ПА Евронест приняты все предложения армянской делегации
Четыре комиссии Парламентской ассамблеи Евронест Восточного партнерства, состоявшейся в Тбилиси приняли все 13 предложений армянской делегации по представленным резолюциям.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказала руководитель армянской делегации Гаяне Абрамян.
“В резолюциях четырех комиссий мы представили 13 предложений, которые были приняты во всех комиссиях. Я думаю, что это действительно большой успех. В социальной комиссии мы предложили, чтобы в резолюцию, касающуюся проблем образования, было включено следующее: во всех странах Восточного партнерства исключить пропаганду ксенофобии и на государственном уровне и в альтернативной образовательной системе. Предложение было принято”, - сказала Гаяне Абрамян и добавила, что это, естественно, касается пропаганды арменофобии и политики арменофобии Азербайджана.
Члены армянской делегации в политической комиссии представили 8 предложений. Гаяне Абрамян отметила, что в самом важном из них была консттантация, что Армения обеспечила довольно серьезный прогресс в направлении работы дорожной карты Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Остальные предложения касались снижения уровня системной коррупции и борьбы с ней.
Пленарная сессия Парламентской ассамблеи Евронест Восточного партнерства состоялась с 7 по 10 декабря в Тбилиси.