ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է «Եվրանեսթ» ԽՎ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Գայանե Աբրահամյանի ղեկավարությամբ մասնակցել է դեկտեմբերի 7-10-ը Թբիլիսիյում կայացած  Արեւելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Պատվիրակության կազմում են եղել ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը, ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հերիքնազ Տիգրանյանը, ԱԺ պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանը, Կորյուն Մկրտչյանը, Նարեկ Մկրտչյանը, Միքայել Զոլյանը, Տարոն Սիմոնյանը:
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի են ունեցել «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի Քաղաքական ու մարդու իրավունքների հարցերով, Էներգետիկ անվտանգության, սոցիալական ու կրթական, տնտեսական հարցերով չորս հանձնաժողովների նիստերը:
Հայկական պատվիրակությանը հաջողվել է Էներգետիկ հանձնաժողովում տապալել ադրբեջանական պատվիրակության կողմից հերթական հակահայկական նախաձեռնությունը՝ Մեծամորի ատոմակայանի փակման պահանջը:
Այս առնչությամբ առաջադրված փոփոխությունների քվեարկությունից անմիջապես առաջ ելույթ է ունեցել պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը: Նա ոչ միայն ներկայացրել է վերոնշյալ հարցում Ադրբեջանի կողմնակալ մոտեցումները, այլ նաեւ հստակ փաստարկել՝ էներգետիկ անկախության ռազմավարական նշանակությունն ու  ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետների մասնագիտական կարծիքներն առ այն, որ ատոմակայանի անվտանգության բարձրացման հարցում նշանակալի առաջընթաց է արձանագրվել: Գայանե Աբրահամյանը  նաեւ ընդգծել է էներգետիկ անվտանգության ոլորտում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում նախանշված դրույթների առկայությունն ու կարեւորությունը:
Կարեւոր հաջողություն է արձանագրվել նաեւ Քաղաքական, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հանձնաժողովի նիստում: Քննարկվող զեկույցի համար հայաստանյան պատվիրակության կողմից ներկայացված բոլոր 8 առաջարկներն ընդունվել են:
«Հատկանշական է, որ վերոնշյալ հանձնաժողովի քննարկումների ընթացքում միջազգային ու տարածաշրջանային մի քանի փորձագետների կողմից ներկայացված ԱԼԳ երկրներում առկա քաղաքական, մարդու իրավունքների ու տնտեսական վիճակի մասին զեկույցների հիմնական թեման Հայաստանն ու մեր բարեփոխումների աննախադեպ ընթացքն էր: Ինչպես IDEA international միջազգային կազմակերպության «The Global State of Democracy 2019» տարեկան զեկույցն է շեշտում` Հայաստանը Եվրոպայում ժողովրդավարացման գործընթացում ամենամեծ առաջընթացն ապահոված երկիրն է»,- նշել է պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը:
Տնտեսական հանձնաժողովում քննարկվող զեկույցի վերաբերյալ ԱԺ պատվիրակության բոլոր առաջարկները եւս ընդունվել են, իսկ որպես 2020 թվականի զեկույցի թեմա ընտրվել է Հայաստանի պատվիրակության՝ ԼՀԿ պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանի առաջարկը:
Հայաստանի համար խիստ  կարեւոր առաջարկ է ընդունվել նաեւ Սոցիալական հանձնաժողովում: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության առաջարկը կրթական համակարգում այլատյացության տարածման հիմնախնդրիի վերաբերյալ էր, որը մեծապես կապված է Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով տարվող հայատյաց քաղաքականության հետ:
«Եվրանեսթ» ԽՎ լիագումար նիստի կարեւոր ձեռբերումներից է նաեւ հրատապ ընթացակարգով բերված բանաձեւում հայկական պատվիրակության առաջադրած երեք փոփոխությունների ընդունումը, որոնք ամրագրում են հեղափոխությունից հետո Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը եւ առաջարկում ԵՄ «Տրիո» (Վրաստան, Ուկրաինա, Մոլդովա) ռազմավարական նախագծում Հայաստանի ներառում՝ «Տրիո» բանաձեւը, «Տրիո + 1» բանաձեւի վերափոխմամբ:
Դեկտեմբերի 9-ին «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի լիագումար նիստի բացման արարողությանը Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանն իր բացման խոսքում ներկայացրել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն ու ակնկալիքները, բարեփոխումներն ու հանձնառությունները, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի եւ անվտանգության հարցերը: Օգտվելով առիթից, որ դեկտեմբերի 9-ը ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության եւ այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրն է, ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը խոսել է Հայոց Ցեղասպանության ու ցեղասպանությունների կանխարգելման, դատապարտման կարեւորության մասին ու կոչ արել «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի պատվիրակներին հարգել ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Բոլորը` բացառությամբ Ադրբեջանի պատվիրակության մեկ անդամի, հոտնկայս իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցել Հայոց Ցեղասպանության ու աշխարհի բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին:
Դեկտեմբերի 10-ին «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի նիստին քննարկման է ներկայացվել ԱԼԳ տասնամյա գործունեության ու առաջիկա ռազմավարության հարցը, որի ընթացքում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը, անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների եւ Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափի զարգացման հեռանկարներին՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը Եվրոպայի հետ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ, շեշտել է, որ հիմնական առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի ժողովրդավարական արժեքների ու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը` որպես ցանկացած պետության առաջընթացի երաշխիք: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներին, պետական մակարդակով հայատյացության, ապակառուցողական քաղաքականությանը՝ որպես եվրոպական ընտանիքի ժողովրդավարական եւ իրավունքահեն արժեհամակարգին հակասող ու այդ ընտանիքում տեղ չունեցող պետության:
Պատվիրակության անդամ Տարոն Սիմոնյանը, արձագանքելով Ադրբեջանի ներկայացուցչի պնդմանն առ այն, որ արցախյան կողմն ազատ չի արձակում Ադրբեջանի ձերբակալված քաղաքացիներին, ընդգծել է, որ դատապարտված անձինք ռազմագերիներ չեն, այլ ահաբեկիչ մարդասպաններ են, ովքեր առեւանգել եւ սպանել են անչափահաս Սմբատ Ցականյանին, առեւանգել են մեկ քաղաքացիական անձի եւ վիրավորել մեկ երիտասարդ կնոջ: «Մարդասպանները ձերբակալվել են եւ դատապարտվել ազատազրկման: Նրանց մեղքն ապացուցվել է իրավունքի համաձայն ընթացած պատշաճ դատավարության արդյունքում՝ միջազգային դիտորդների, մարդու իրավունքների պաշտպանների եւ ԶԼՄ ներկայացուցիչների ներկայությամբ ընթացած բաց, թափանցիկ դատավարության արդյունքում», - հավելել է ԱԺ պատվիրակության ներկայացուցիչը:
Վեհաժողովում ելույթ է ունեցել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սարգիս Խանդանյանը: Նա անդրադարձել է Արեւելյան գործընկերության ապագային, տարածաշրջանում Եվրոպական Միության դերի եւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում ներառականության պահպանման, ինչպես նաեւ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի կարեւորությանը:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Զոլյանն էլ ներկայացրել է Հայաստանի բարեփոխումների ընթացքն ու արձանագրած ցուցանիշները՝ որպես ԱԼԳ հաջողության պատմություն ու բացառիկ օրինակ:
Նիստում ընդունվել է «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի հանձնաժողովի նիստերը հաջորդ տարի գարնանը Հայաստանում անցկացնելու մասին որոշումը:

Делегация НС РА приняла участие в работе пленарной сессии ПА Евронест
Делегация Национального собрания РА во главе с Гаянэ Абраамян приняла участие в работе пленарной сессии Парламентской ассамблеи Евронест Восточного партнерства, состоявшейся с 7 по 10 декабря в Тбилиси. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
В составе делегации - заместитель председателя НС В. Энфиаджян, заместитель председателя постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам Эрикназ Тигранян, депутаты НС С. Ханданян, К. Мкртчян, н. Мкртчян, М. Золян, Т. Симонян.
8 декабря состоялись заседания 4 комиссий ПА Евронест по политическим вопросам и правам человека, энергетической безопасности, социальным и образовательным, экономическим вопросам.
Армянской делегации в энергетической комиссии удалось провалить очередную антиармянскую инициативу со стороны азербайджанской делегации - требование закрытия Мецаморской АЭС.
В связи с этим, непосредственно перед голосованием по внесенным поправкам выступила руководитель делегации Гаяне Абрамян. Она представила предвзятый подход Азербайджана в данном вопросе и четко аргументировала стратегическое значение энергетической независимости и профессиональные мнения экспертов МАГАТЭ о том, что в вопросе повышения безопасности атомной станции зафиксирован значительный прогресс. Гаяне Абрамян также подчеркнула наличие и важность положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА -ЕС в сфере энергетической безопасности.
На заседании комиссии по политическим вопросам, правам человека и демократии был достигнут важный успех. Все 8 предложений, представленных армянской делегацией для обсуждения доклада, были приняты.
“Примечательно, что в ходе обсуждений вышеуказанной комиссии, представленной несколькими международными и региональными экспертами, основной темой докладов о политическом и экономическом положении и о правах человека в странах Восточного партнерства была Армения и беспрецедентный ход наших реформ. Как подчеркивает годовой доклад международной организации IDEA international The Global State of Democracy 2019”, Армения - страна, обеспечившая наибольший прогресс в процессе демократизации в Европе”, - отметила глава делегации Гаяне Абрамян.
Все предложения делегации НС по обсуждаемому в экономической комиссии докладу также были приняты, а темой доклада 2020 г. было избрано предложение делегации Армении - депутата от партии ППА Тарона Симоняна. Очень важное предложение для Армении было принято и в социальной комиссии - предложение по проблеме распространения ксенофобии в образовательной системе, которое в значительной степени связано с проводимой Азербайджаном на государственном уровне армяноненавистнической политикой.
Важным достижением пленарного заседания Парламентской ассамблеи Евронест также стало принятие трех изменений, предложенных армянской делегацией в срочном порядке, которые закрепляют ход демократических реформ в Армении после революции и предлагают включить в стратегический проект “Трио” (Грузия, Украина, Молдова) резолюцию с изменением “Трио + 1”.
9-го декабря на церемонии открытия пленарного заседания Парламентской ассамблеи Евронест глава армянской делегации Гаяне Абрамян в своей вступительной речи представила отношения Армения - ЕС и ожидания, реформы и обязательства, вопросы права народа Арцаха на самоопределение и безопасность. Пользуясь случаем, что 9 декабря - Международный день памяти и чествования достоинства жертв преступления геноцида и предупреждения этого преступления ООН, глава делегации НС РА говорила о важности осуждения Геноцида армян и предотвращения геноцидов и призвала делегатов ПА Евронест почтить память жертв геноцида. Все, за исключением одного члена азербайджанской делегации, стоя воздали дань уважения памяти жертв Геноцида армян и всех геноцидов в мире.
10 декабря на заседании ПА Евронест на обсуждение был представлен вопрос десятилетней деятельности и будущей стратегии Восточного партнерства, в ходе которого глава делегации НС Г. Абраамян, обратившись к перспективам развития отношений Армения-ЕС и формата Восточного партнерства, вновь подтвердив приверженность Армении укреплению отношений с Европой, подчеркнула, что одним из основных приоритетов должна быть защита демократических ценностей и основополагающих прав как гарантия прогресса любого государства. В этом контексте были затронуты массовые нарушения прав человека в Азербайджане, армянофобия на государственном уровне, деструктивная политика государства, противоречащая демократической и правопорядочной системе ценностей европейской семьи и не имеющая места в этой семье.
Член делегации Тарон Симонян, отвечая на утверждение представителя Азербайджана о том, что арцахская сторона не выпускает на свободу задержанных граждан Азербайджана, подчеркнул, что осужденные не являются военнопленными, а являются террористами и убийцами, которые похитили и убили несовершеннолетнего Смбата Цаканяна, похитили гражданского лица и ранили молодую женщину. “Убийцы арестованы и приговорены к лишению свободы. Их вина была доказана в результате надлежащего судебного разбирательства в присутствии международных наблюдателей, защитников прав человека и представителей СМИ”, - добавил представитель делегации НС.
На ассамблее выступил также и член делегации НС РА С. Ханданян. Он коснулся будущего Восточного партнерства, роли Европейского союза в регионе и важности сохранения инклюзивности в рамках Восточного партнерства, а также начала диалога по либерализации визового режима.
Член делегации НС РА Микаел Золян представил ход реформ в Армении и зафиксированные показатели, как историю успеха Восточного партнерства и исключительный пример.
На заседании было принято решение о проведении следующих заседаний комиссии ПА  Евронест весной 2020 года в Армении.