Ուզում ենք Ամանորին Հայաստանում ավելի լայն միջավայրում շփվելու հարթակ ստեղծել. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանեց, թե ինչի համար է կառավարությունը որոշել մոտավորապես 270 միլիոն դրամ գումար հատկացնել՝ Երևանում Ամանորի միջոցառումների կազմակերպման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց՝ շատ կարևոր է արձանագրել, թե  ինչի համար են դա անում՝ շեշտելով, որ խնդիրը բացարձակապես ուտել-խմելու կամ ճոխությունների վրա գումար ծախսելը չէ: «Որովհետև մեր կարծիքով մենք սրանով լուծում ենք և պիտի այս ավանդույթը շարունակելով և զարգացնելով՝ լուծենք շատ կարևոր սոցիալ-տնտեսական, հոգեբանական և գեղագիտական խնդիր: Ինչ տնտեսական խնդրի մասին կարող է լինել խոսքը: Նախ, գիտեք, որ Հայաստանի շատ քաղաքացիներ արդեն երկար տարիներ Հայաստանում հաստատված ավանդույթի համաձայն՝ ամանորը նշում են երկրից դուրս, ինչը տնտեսական բավականին լուրջ խնդիր է մեր երկրի համար, որովհետև մեր երկրից գումարներն արտահոսում են: Մենք խնդիր ենք դրել, որ Հայաստանի հնարավորինս մեծ թվով քաղաքացիներ Ամանորը նշեն Հայաստանում: Եվ ահա այս միջոցառումների կոմպլեքսը, որ պլանավորել ենք Երևանում, ունի այդպիսի նպատակ: Իհարկե, մենք հասկանում ենք, որ մեկ տարվա գործողությամբ այդ խնդիրն ամբողջապես չենք լուծի, և մենք նկատի ունենք, որ ամեն տարի այս ավանդույթը պետք է ավելի ու ավելի մեծ ծավալներ ստանա»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Նա հավելեց՝ սրանով ուզում են էլ ավելի խթանել դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքը: «Գիտեք, որ հիմա բավական մեծ տուրիստական հետաքրքրություն կա Հայաստանի նկատմամբ, և մենք ուզում ենք այս ներդրմամբ ավելի խթանել տուրիստների հոսքը Հայաստան: Ես այսպիսի խնդիր եմ ձևակերպել, որ Հայաստանը տուրիզմի համար սեզոնայնություն պիտի չունենա: Այսինքն, տարվա մեջ 12 ամիս Հայաստանը պետք է տուրիստական հետաքրքիր ուղղություն լինի»,- ասաց Փաշինյանը:
Հաջորդ կարևոր խնդիրը, որ փորձում են լուծել՝  Ամանորի բովանդակության և դրա սոցիալական ազդեցության տեսանկյունից որոշակի սրբագրումներ մտցնելն է: «Շատ է խոսվում այն մասին՝ արժե արդյոք այդքան գումար ծախսել, երբ մեր երկրում բազմաթիվ սոցիալապես անապահով կամ ոչ այնքան ապահով մարդիկ կան: Այն միջավայրը, որ ստեղծվում է Հանրապետության հրապարակում, իմ կարծիքով հենց առաջին հերթին ամանորյա ավանդական ծախսեր իրականացնելու հնարավորություն չունեցող մարդկանց հնարավորություն է տալիս, որպեսզի նրանք իրենց հնարավորությունների սահմաններում, բայց շատ ուրախ, շատ բարձր մակարդակով նշեն Ամանորը Հանրապետության հրապարակում, Երևանի կենտրոնում: Այդ հատվածում աշխատելու են նաև սննդի օբյեկտներ, լինելու են արագ սննդի կետեր, կարող են մարդիկ իրենց երեխաներին վերցնել գալ Հանրապետության հրապարակ: Երևանի 2750 ամյակի այգում լինելու են տաղավարներ, որտեղ վաճառվելու են բրդուճներ, համբուրգերներ, և մարդիկ կարող են մեկ բրդուճով, մեկ բաժակ գինի վերցնելով՝ իրենց երեխաների հետ այդ գեղագիտական նոր միջավայրում շրջելով, համերգ լսելով, թանգարան մտնելով, բոլորովին նոր որակի միջավայր ստանալ իրենց ընտանիքի և ընկերների հետ ամանորը նշելիս»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ սովորաբար Ամանորը մենք պատկերացնում ենք տոն, երբ փոքր խմբերով, ընկերական շրջապատներով, ընտանիքով փակվում ենք մեր տներում և նշում ենք այդպես: «Մենք ուզում ենք Ամանորին Հայաստանում ավելի լայն միջավայրում շփվելու, ավելի լայն միջավայրում նշելու հարթակ ստեղծել՝ ի կատարումն այն կարգախոսի, որ Հայաստանը իմ օջախն է, ժողովուրդը իմ ընտանիքը: Մենք ուզում ենք ամանորյա այդ ընտանիքի շրջանակը և միջավայրն ավելի մեծացնել, ինչը չի հակադրվում ավելի փոքր միջավայրերում նշելու ավանդույթին: Մեկը մյուսին այս պարագայում կարող են շարունակել և մեկը մյուսի համար ավելի լավ միջավայր ստեղծել»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Փաշինյանը հայտնեց, որ դեկտեմբերի 21-ից ամենօրյա համերգներ են լինելու Երևանի 2750-ամյակի այգում, հետո նաև Հանրապետության հրապարակում: «Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ երեխաները նայեն ոչ թե իրենց և իրենց հարևանների սեղաններին, այլ բեմերին նայելու, տեսնելու, ինչ-որ նոր լավ և գեղեցիկ բան ունենան, իրենց վիզուալ գեղագիտությունը զարգանալու այլընտրանք ունենան: Շատ կարևոր նրբություն եմ ուզում ընդգծել: Դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 4-ը Երևանում լինելու է դասական երաժշտության համերգ, լինելու են թատրոններ, որոշակի ժամերի բաց են լինելու թանգարաններ: Այս առումով նույնպես կարծում եմ շատ կարևոր է, որ մենք կարողանանք զարգացնել այն կուլտուրան, որ Ամանորի օրերին կարելի է մի քիչ գումար պակաս ծախսել սննդի վրա և այդ գումարը ծախսել և դասական երաշժտության համերգի, թատրոնի, թանգարանի տոմս գնել: Մենք ուզում ենք այնպես անել, որ տոնը ինքը լինի հանգստանալու միջավայր և ոչ թե սննդային և այլ կարգի դեպրեսիաների մեջ ընկնելու միջավայր»,- նշեց նա:

На Новый год мы хотим создать обстановку более широкого общения: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян пояснил, почему правительство для организации новогодних мероприятий в Ереване решило выделить около 270 млн драмов. Как передает Арменпресс, в прямом эфире в Facebook премьер-министр Армении подчеркнул, что необходимо представить, для чего это делается, подчеркнув, что дело не в деньгах на еду и питье, или на излишества. Потому что, как нам кажется, мы этим решаем, продолжаем и развиваем эту традицию, мы должны решить очень важную социально-экономическую, психологическую и эстетическую проблему. О какой экономической проблеме может идти речь? Во-первых, вы знаете, что многие граждане Армении уже долгие годы по традиции, установившейся в Армении, отмечают Новый год за пределами страны, что является довольно серьезной экономической проблемой для нашей страны, поскольку деньги из нашей страны экспортируются. Мы поставили задачу, чтобы как можно больше граждан Армении отмечали Новый год в Армении. И вот комплекс этих мероприятий, который мы запланировали в Ереване, преследует именно эту цель. Конечно, мы понимаем, что за один год мы не решим эту проблему полностью, но мы имеем в виду, что с каждым годом эта традиция должна укрепляться”, - сказал премьер.
Он добавил, что они этим хотят стимулировать и поток туристов в Армению. “Вы знаете, что сейчас есть достаточно большой туристический интерес к Армении, и мы хотим этим вкладом стимулировать поток туристов в Армению. Я поставил такую задачу, что Армения не должна иметь сезонности для туризма. То есть, все 12 месяцев в году Армения должна быть интересным туристическим направлением”, - сказал Пашинян.
“Следующая важная задача, которую пытаются решить - внести некоторые корректировки с точки зрения содержания Нового года и его социального влияния. Много говорится о том, стоит ли тратить столько денег, когда в нашей стране есть множество социально необеспеченных или не столь обеспеченных людей. Та обстановка, которая создается на площади Республики, на мой взгляд, в первую очередь, людям, не имеющим возможности осуществлять традиционные новогодние расходы, дает возможность отметить Новый год на площади Республики, в центре Еревана на очень высоком уровне. На площади будут работать также и пункты быстрого питания, люди смогут прийти на площадь Республики с детьми. В парке 2750-летия Еревана будут павильоны, где будут продаваться бутерброды, гамбургеры. Люди, отмечая Новый год со своими друзьями и семьей, смогут с бокалом вина в шерстяной одежде, прогуливаться со своими детьми в новой эстетической среде, слушать музыку, зайти в музей, получить совершенно новое качество праздника”, - сказал Никол Пашинян.
По его словам, обычно Новый год мы представляем как праздник, когда маленькой группой, в дружеском окружении, с семьей закрываемся в наших домах и отмечаем праздник. “На Новый год мы хотим создать обстановку более широкого общения. Чтобы реализовать девиз - Армения - мой дом, люди - моя семья. Мы хотим расширить круг и среду этой новогодней семьи, что, однако, не противопоставляется традиции отмечать и в меньших масштабах. В этом случае традиции будут дополнять друг друга и создавать лучшую атмосферу”, - подчеркнул премьер-министр РА.
Пашинян сообщил, что с 21 декабря начнутся ежедневные концерты в парке 2750-летия Еревана, а затем и на площади Республики. Мы хотим сделать так, чтобы дети смотрели не на себя и на столы своих соседей, а на сцены, видели, имели что-то новое хорошее и красивое, имели бы альтернативу развитию своей визуальной эстетики. Хочу подчеркнуть очень важный нюанс. С 31 декабря по 4 января в Ереване состоятся концерты классической музыки, будут открыты театры, в определенные часы будут открыты и музеи. В этом плане также считаю очень важным, чтобы мы смогли развить ту культуру, что в новогодние дни можно потратить меньше денег на еду и потратить эту сумму и купить билеты на концерт классической музыки, в театр, в музей. Мы хотим сделать так, чтобы праздник стал атмосферой отдыха, а не пищевой или иной причиной депрессии”, - отметил он.