«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ռուս-ամերիկյան ճգնաժամը կվերաճի՞ սառը պատերազմի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Վերջին ամիսներին հետզհետե ավելի են սրվում ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները, ինչն իհարկե դառնում է մտահոգիչ: Ի վերջո, այս հարաբերություններից են կախված նաեւ համաշխարհային ռազմա-քաղաքական եւ տնտեսա-քաղաքական կարգավորումներն ու ճգնաժամերը այս կամ այն տարածաշրջանում: Իսկ մենք՝ հայերս, մեզ անհանգստացնող հակամարտություն ունենք, որը կարող է նաեւ լրացուցիչ ծավալումների հանգեցնել, եթե վերսկսվի արցախյան նոր պատերազմ:
Իհարկե, ռուս-ամերիկյան հարաբերություններն ընթանում են բացառապես տնտեսա-քաղաքական ուղղությամբ, սակայն միմյանց նկատմամբ մերթ ընդ մերթ արվող հայտարարությունները վկայում են, որ այսպես շարունակվելու դեպքում այն կարող է նաեւ ռազմա-քաղաքական ուղղություն ստանալ:
Պարզ է, որ սա չի կարելի համեմատել արդեն պատմության գիրկն անցած ԽՍՀՄ-ԱՄՆ հակամարտության հետ, երբ «սառը պատերազմ» ասվածն աշխարհը բաժանել էր երկու հակամարտ կողմերի, երբ նաեւ միջուկային պատերազմի վտանգ առաջացավ այս երկրների միջեւ:
Չի բացառվում, որ սրացումները կարող են առնչվել նաեւ Վլադիրմի Պուտինի եւ Դոնալդ Թրամփի անձնական պատկերացումների հետ:
Խոսքն այն մասին է, որ հեռանալով պետական բարձրագույն պաշտոնից, այս երկու գործիչները կփորձեն իրենց փոխարինողների համար ուժեղ դիրքեր ստանձնած ՌԴ եւ ԱՄՆ թողնել:
Անգամ ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովն է դիմել Մոսկվային ու Վաշինգտոնին, որ երկուստեք պետք է անեն հնարավորը, որպեսզի «թույլ չտան նոր սառը պատերազմ, որը կարող է հասնել տաք աստիճանի եւ հանգեցնել ամբողջ քաղաքակրթության կործանմանը…»։

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Может ли российско-американский кризис перерасти в холодную войну?
В последние месяцы все более обостряются российско-американские отношения, что, конечно,  все более тревожит. В конечном счете от этих отношений зависит и мировое военно- политическое и экономико-политическое урегулирование и кризисы в том или ином регионе. У нас, армян, есть беспокоящий нас конфликт, который может приобрести большие масштабы, если возобновится новая арцахская война.
Конечно, российско-американские отношения протекают исключительно в экономико-политическом направлении, однако, заявления, то и дело делающиеся друг против друга, свидетельствуют о том, что в случае продолжения они могут получить и военно-политическую направленность.
Ясно, что это нельзя сравнивать с противоборством СССР - США, канувшим в историю, тогда  холодная война разделила мир на две конфликтующие стороны, и возникла угроза ядерной войны между этими странами.
Не исключено, что обострение может зависеть и от личных представлений Владимира Путина и Дональда Трампа.
Речь идет о том, что, покинув высший государственный пост, эти два деятеля попытаются оставить своим преемникам Россию и США, занявшими сильные позиции.
Даже бывший президент СССР Михаил Горбачев считал, что Москва и Вашингтон должны сделать все возможное, чтобы “не допустить новой холодной войны, которая может дойти до горячего уровня и привести к гибели всей цивилизации...”.