Ֆինլանդիայի խորհրդարանը հաստատեց Սաննա Մարինի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիայի խորհրդարանը հավանություն Է տվել երկրի նոր վարչապետ Սաննա Մարինի թեկնածությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, լիագումար նիստից հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը:
«Մարինի օգտին քվեարկել Է 99 պատգամավոր, դեմ՝ 70-ը, բացակայել են 30-ը»,-հայտնել Է խորհրդարանի խոսնակ Մաթի Վանհանենը:
ներկայում Հյուսիսային բոլոր երկրների կառավարությունները, բացի Շվեդիայից, գլխավորում են կանայք: Իսլանդիայի կառավարությունը 2017 թվականից գլխավորում Է Կատրին Յակոբսդոուտիրը, Դանիայինը հունիսի 27-ից՝ Մետտե Ֆրեդերիկսենը, Նորվեգիայինը՝ 2013 թվականից՝ Էռնա Սուլբերգը:
Սաննա Մարինը ոչ միայն իր երկրի, այլեւ ամբողջ աշխարհի ամենաերիտասարդ վարչապետն Է. նա 34 տարեկան Է, իսկ Ֆինլանդիան առաջին անգամ կառավարելու Է «կանանց հնգյակը». մնացած բոլոր կառավարող կուսակցությունների ղեկավարները նույնպես կանայք են:

Парламент Финляндии утвердил кандидатуру Санны Марин на пост премьера
Парламент Финляндии одобрил кандидатуру нового премьер-министра Финляндии Санны Марин, передает корреспондент РИА Новости с пленарного заседания.
"За Марин проголосовали 99 депутатов, против 70, отсутствовали 30", - сообщил спикер парламента Матти Ванханен.
Отныне правительства всех Северных стран, кроме Швеции, возглавляют женщины. Правительство Исландии с 2017 года возглавляет Катрин Якобсдоуттир, Дании с 27 июня Метте Фредериксен, Норвегии с 2013 года Эрна Сульберг,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Санна Марин самый молодой премьер-министр не только страны, но и мира - ей 34 года, а Финляндией будет впервые управлять "женская пятерка" - лидеры всех остальных правящих партий тоже женщины.