Մեկ տարվա ընթացքում դուրս է գրվել շուրջ 106,5 մլն-ով ավելի ՀԴՄ կտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում մեկ տարվա ընթացքում դուրս է գրվել 106 մլն 609 հազար 299-ով ավելի ՀԴՄ կտրոն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2019թ. հունվար-նոյեմբերի ամիսներին 2018թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների համեմատությամբ դուրս է գրվել 106 մլն 609 հազար 299 ՀԴՄ կտրոնով ավելի: Սա աստղաբաշխական թիվ է, և այս ավելի գրված ՀԴՄ կտրոններով ավելի է արձանագրվել շուրջ 303 մլրդ դրամի առևտրաշրջանառություն»,- ասաց Փաշինյանը:

Pashinyan lauds “astronomically” greater numbers of printed POS checks in one year
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. 106,609,299 more cash register printouts have been printed in Armenia in 2019 compared to 2018, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Facebook, labeling the numbers “astronomically large”.
“In January-November 2019, compared to 2018’s same period, 106 million 609 thousand 299 more POS checks were printed. These are astronomically large numbers, and it is through these more printed checks that 303 billion drams in trade turnover was recorded,” he said.
Pashinyan has numerously called on businesses and citizens to print and demand POS checks for tax purposes and combating the black market while shopping or making other transactions.