Օստրավայից հրաձիգն ինքնասպանության փորձից հետո մահացել Է հիվանդանոցում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օստրավայի հիվանդանոցում հրաձգության մեջ կասկածվողը գնդակահարել Է իրեն ձերբակալումից առաջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Չեխիայի ոստիկանությունը: Ոստիկանները հետեւել են նրա ավտոմեքենայի տեղաշարժին, որով նա գնացել Է հիվանդանոցից: Ինչպես հայտնել Է CT24 հեռուստաալիքը, նա հոսպիտալացվել Էր ծանր վիճակում:
Չեխիայի ՆԳ նախարար Յան Համաչեկն ավելի ուշ հայտնել Է, որ կասկածյալը մահացել Է:
Նրա ինքնությունը պարզված Է: Դեկտեմբերի 10-ի առավոտյան այդ 42-ամյա տղամարդը եկել Է Օստրավայի քաղաքային հիվանդանոցի վնասվածքաբանության բաժանմունք եւ սկսել Է կրակել ընդունելության սպասող պացիենտների վրա: Զոհվել Է վեց մարդ, եւս երեքը վիրավորվել են:
Զոհվել են չորս տղամարդ եւ երկու կին: Բժիշկները վիրավորներից մեկի վիճակը գնահատում են՝ ծանր: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ հարձակվողը մոտ տարածությունից կրակել Է մարդկանց գլխին: Այնուհետեւ նա փախել Է: Ոստիկանները հրաձգության մասին հաղորդում են ստացել տեղական ժամանակով ժամը 07:19-ին եւ պատահարի վայրում են եղել 5 րոպե անց: Նրանք պարզել են՝ ով Է կրակել՝ ուսումնասիրելով տեսախցիկների գրանցումները: Այնուհետեւ նրա ավտոմեքենային՝ արծաթագույն Renault Laguna-ին, հետեւել են ուղղաթիռի օգնությամբ:
Նրա ձերբակալման հատուկ գործողությունն իրականացրել են Օստրավայի սահմաններից դուրս: Ոստիկանությունը չգիտի՝ հանցակիցներ ունի արդյոք հրաձիգը: Զենքը նա պահում Էր անօրինականորեն: Օստրավա են մեկնել Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշը եւ ներքին գործերի նախարար Յան Համաչեկը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Стрелок из Остравы умер в больнице после попытки суицида
Подозреваемый стрелок из Остравы застрелился перед задержанием, сообщила полиция Чехии. Полицейские отследили передвижения его автомобиля, на котором он уехал из больницы. Он был госпитализирован в тяжелом состоянии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал CT24. Глава МВД Ян Гамачек затем сообщил, что подозреваемый умер.
Его личность установлена. Утром во вторник этот 42-летний мужчина пришел в отделение травматологии городской больницы Остравы и начал стрелять в пациентов, ожидавших приема. Погибли шесть человек, еще трое были ранены. Погибли четверо мужчин и две женщины. Состояние одного из раненых врачи оценивают как тяжелое.
Ранее сообщалось, что напавший стрелял людям в голову с близкого расстояния. Затем он скрылся.
Полицейские получили сообщение о стрельбе в 7:19 по местному времени (8:19 по Москве), и были на месте пять минут спустя. Они установили, кто стрелял, изучив записи камер видеонаблюдения. Затем его машину - серебристую Renault Laguna - отследили с помощью вертолета. Спецоперацию по его задержанию проводили за пределами Остравы.