Կլիմայի փոփոխության հետեւանքները 2,3 տրլն դոլար կնստեն աշխարհի ընկերությունների վրա. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի ամենատարբեր ընկերությունների (գազի եւ նավթի արտադրությունից մինչեւ ավտոմոբիլաշինական ֆիրմաներ) կապիտալիզացիան կարող Է 2,3 տրլն դոլարով նվազել կառավարությունների կողմից կլիմայական փոփոխությունների հետ կապված նորմատիվային պահանջների խստացման հետեւանքով: Այս գնահատմամբ հանդես Է եկել ՄԱԿ-ի ֆինանսական նախաձեռնության Principles for Responsible Investment (PRI, «Պատասխանատու ներդրման սկզբունքները») կազմակերպությունը, ինչի մասին դեկտեմբերի 9-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա կանխատեսումների համաձայն, առավել մեծ կորուստները կկրեն ածխի ընկերությունները՝ 44 տոկոս, նաեւ նավթի ու գազի ընկերությունները՝ 31 տոկոս: Միեւնույն ժամանակ շահած կլինեն այն ավտոարտադրողները, որոնք զգալի միջոցներ են ներդրել Էլեկտրամոբիլների բնագավառում, ինչպես նաեւ ԷլեկտրաԷներգետիկական ֆիրմաները: Նրանց կապիտալիզացիան կարող Է աճել կրկնակի: Ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցմանն ուղղված նորմատիվների բարձրացումը, ինչպես սպասվում Է, կարագացվի կլիմայի վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագրի պահանջների կատարման անհրաժեշտության կապակցությամբ, համաձայնագիր, որը նախատեսում Է տաքացումը պահել Ցելսիուսի 1,5 կամ 2 աստիճանի նշագծի վրա, կարծում են PRI-ի փաստաթղթի հեղինակները: Այդ կազմակերպությունը ներկայացնում Է այն ներդրողների շահերը, որոնք հսկողության տակ գտնվում են 86 տրիլիոն դոլարի չափով ակտիվներ: Մոլորակի վրա կլիմայական փոփոխությունների ավելի ու ավելի մեծ թվով վկայությունների հայտնվելը եւ «սոցիալական ճնշման աճը» կառավարություններին կարող Է դրդել վճռական գործողությունների, կարծում Է «Պատասխանատու ներդրման սկզբունքների» գործադիր տնօրեն Ֆիոնա Ռեյնոլդսը: Իրադարձությունների նման զարգացումը «հսկայական սպառնալիքներ Է ստեղծում ակտիվների եւ ավելի ընդարձակ համակարգի համար»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

По прогнозам ООН, последствия изменения климата обойдутся компаниям в мире в $2,3 трлн
Капитализация самых различный компаний мира - от производителей газа и нефти до автомобилестроительных фирм - может снизиться на $2,3 трлн вследствие ужесточения правительствами нормативных требований в связи с климатическими изменениями. С такой оценкой выступила организация финансовой инициативы ООН Principles for Responsible Investment (PRI, "Принципы ответственного инвестирования"), сообщает в понедельник агентство Reuters.
Наибольшие потери, согласно их прогнозам, понесут угольные компании - 44%, также нефтегазовые - 31%. В то же время в выигрыше окажутся автопроизводители, вложившие значительные средства в электромобили, а также электроэнергетические фирмы. Их капитализация может возрасти вдвое,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Повышение нормативов, направленных на снижение выбросов парниковых газов, будет, как ожидается, ускоряться в связи с необходимостью выполнения требований Парижского соглашения по климату предусматривающего удержание потепления на отметке в 1,5 или 2 градуса Цельсия, полагают авторы документа PRI. Эта организация представляет интересы инвесторов, под контролем которых находятся активы в размере $86 трлн.
Появление все большего числа свидетельств климатических изменений на планете и "рост социального давления" может подтолкнуть правительства к решительным действиями, считает исполнительный директор "Принципов ответственного инвестирования" Фиона Рейнолдс. Подобное развитие событий "создает огромные угрозы для активов и более широкой системы", добавила она.