ՉԺՀ-ն երեք տարի անց կհրաժարվի արտասահմանում արտադրվող համակարգչային տեխնիկայից. Financial Times
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի կառավարությունը կարգադրել Է երեք տարի անց ամբողջովին հրաժարվել պետական հաստատություններում եւ հասարակական կազմակերպություններում համակարգչային սարքավորման եւ ծրագրային ապահովման օգտագործումից, որոնք ստեղծվել են երկրի սահմաններից դուրս: Այդ մասին դեկտեմբերի 9-ին հայտնել Է Financial Times թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Առաջին հերթին կփոխարինվի ամերիկյան այնպիսի ընկերությունների տեխնիկան, ինչպիսիք են՝ HP-ը, Dell-ը եւ Microsoft-ը: Դրան փոխարեն կառավարությունը պլանավորում Է օգտագործել Lenovo չինական ընկերության տեխնիկան:
Առանձին վերլուծաբանների տվյալներով՝ չինական համարժեքներով փոխարինման են ենթակա 20-30 միլիոնից ավելի Էլեկտրոնային սարքեր: Փոխարինումը տեղի Է ունենալու աստիճանաբար. այսպես, 2020 թվականի ընթացքում պլանավորվում Է փոխարինել արտասահմանյան արտադրության համակարգիչների մոտավորապես 30 տոկոսը, 2021 թվականին՝ շուրջ 50 տոկոսը, 2022 թվականին՝ մնացած 20 տոկոսը:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, այդ միջոցառումը կառավարության մեծ արշավի բաղկացուցիչ մասն Է, որը նպատակամիտված Է հայրենական համակարգչային տեխնոլոգիաների զարգացմանը եւ օտարերկրյա տեխնոլոգիաներից կախվածության թուլացմանը, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի գերատեսչությունների կողմից չինական Huawei եւ ZTE ընկերությունների արտադրած սարքավորումների օգտագործման արգելքի ֆոնին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

FT: КНР откажется от произведенной за рубежом компьютерной техники через три года
Правительство КНР распорядилось через три года полностью отказаться от использования в государственных учреждениях и общественных организациях компьютерного оборудования и программного обеспечения, созданных за пределами страны. Об этом в понедельник сообщила газета Financial Times со ссылкой на источники.
В первую очередь, под замещение попадет техника таких американских компаний, как HP, Dell и Microsoft. Вместо них правительство планирует использовать технику китайской компании Lenovo,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным некоторых аналитиков, замене на отечественные эквиваленты подлежат более 20-30 млн электронных устройств. Замещение будет происходить постепенно: так, за 2020 года планируется заменить порядка 30% компьютеров иностранного производства, в 2021 году - около 50%, а в 2022 - оставшиеся 20%.
Как отмечает издание, эта мера является частью большой правительственной кампании, нацеленной на развитие отечественных компьютерных технологий и ослабление зависимости от иностранных, в том числе на фоне запрета ведомствам США использовать оборудование, произведенного китайскими компаниями Huawei и ZTE.