Վրաստանից շատ բան ունենք սովորելու քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարում. Բադասյան
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 9-ին Վրաստանի փոխվարչապետ, Արդարադատության նախարար Թեա Ծուլուկիանիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այս կարծիքը հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
«Վրաստանից շատ բան ունենք սովորելու այս բնագավառում, որովհետև իրենց մոտ առկա է հարուստ փորձ, գործեր, որոնք գնացել են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռներ, որոնցում կոնվենցիան խախտման տեսանկյունից գնահատական է տրվել ՄԻԵԴ-ի կողմից, որպեսզի չկրկնենք սխալները»,- ասաց Բադասյանը:
Նախարարը շեշտեց, որ ինչքան էլ խիստ լինի օրենսդրական մոտեցումը, ինչքան էլ խիստ գործնականում պայքար լինի կազմակերպված հանցավորության դեմ, կառավարության համար մարդու իրավունքները գերակայություն են:
«Մարդու իրավունքները լինելու են գերակայություն, և, բնականաբար, այս ոլորտում որևէ կարգավորում և որևէ պրակտիկայի կիրառում, որը կհակասի մարդու հիմնարար իրավունքներին, պետք է բացառվի: Միաժամանակ, կոշտ պայքար պետք է մղվի կազմակերպված հանցավորության դեմ, և նմանատիպ մարդիկ իրենց ազդեցությունը հասարակության որևէ շրջանակում պետք է չունենան»,- եզրափակեց Բադասյանը:
Նոյեմբերի 19-ին ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել էր քրեական ենթամշակույթ կրող խմբի և անձանց՝ «օրենքով գողերի» վերաբերյալ օրենքի նախագիծը:  Նախագծով նախատեսվում է քրեական պատասխանատվություն սահմանել քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ տալու կամ ստանալու, կամ պահպանելու համար: Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու կամ ղեկավարելու համար։ Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ ներգրավելու համար: Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու համար՝ վերջիններիս անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով նյութական կամ ոչ նյութական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալու համար:

YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Georgia has rich experience in tackling criminal subculture, Armenian Minister of Justice Rustam Badasyan said at a joint news conference with Georgian Deputy PM, Justice Minister Thea Tsulukiani.
“We have a lot to learn from Georgia in this area because they have rich experience, cases that went to the European Court of Human Rights [ECHR] and the latter’s judgments, in which the ECHR has given assessments in terms of violation of the Convention, in order for us not to repeat the mistakes,” Badasyan said.
Badasyan underscored that no matter how harsh the legislative approach will be, no matter how harsh the practical fight against organized crime will be, their priority will be human rights.
“Human rights will be priority, and naturally any regulation or practice in this area that would contradict fundamental human rights will be ruled out. At the same time, a harsh struggle must be done against organized crime, and such people should not have influence in any circle of the society,” Badasyan said.
On November 19th, the Armenian parliament approved at first hearing a bill aimed at tackling the so-called phenomenon of “thieves-in-law” and related criminal subculture. Under the new law, being anyhow associated with criminal subculture will be an indictable offense.