Իրանում հուսով են, որ ՌԴ-ն Ֆորդոյի օբյեկտում աշխատելուց չի հրաժարվի ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը կարծում Է, որ Ռուսաստանը կշարունակի իր հետ փոխգործակցել Ֆորդո ատոմային օբյեկտու տարվող աշխատանքում, չնայած ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցների վերականգնմանը: Այդ մասին դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել Է Իրանի ատոմային Էներգիայի կազմակերպության (ԻԱԷԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Բեհրուզ Քամալվանդին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք գտնում ենք, որ Ռուսաստանը, չնայած ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների գծով բացառությունների չեղարկմանը, չի թողնի նախագծի հետ կապված աշխատանքը »,-նրա խոսքը մեջբերում Է ISNA գործակալությունը: Քամալվանդին նշել Է, որ Մոսկվան «շարունակում Է մասնակցել «Բուշերի» ատոմային Էլեկտրակայանի երկրորդ եւ երրորդ բլոկների շինարարությանը»:
Նրա խոսքով՝ «Իրանը տեխնիկական տեսակետից պատրաստ Է հետագայում կայուն իզոտոպների հետ կապված աշխատանքն իրականացնել նաեւ առանց Ռուսաստանի»: «Իհարկե, քաղաքական տեսակետից ավելի լավ կլինի, եթե Մոսկվան շարունակի համագործակցությունը մեզ հետ»,-հավելել Է ԻԱԷԿ-ի ներկայացուցիչը:
Նոյեմբերի 6-ին Իրանը միջուկային գործարքով իր կամավոր պարտավորությունների կրճատման հերթական փուլի շրջանակներում սկսել Է գազ ներմղել Ֆորդո օբյեկտի ցենտրիֆուգներ: Այդ կապակցությամբ ԱՄՆ-ը հայտարարել Է դեկտեմբերի 15-ից այս օբյեկտի նկատմամբ պատժամիջոցները վերականգնելու մասին: Այս ֆոնին դեկտեմբերի 5-ին «ՏՎԷԼ» ընկերությունը (մտնում Է «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի մեջ) Թեհրանին տեղեկացրել Է բժշկական նպատակներով կայուն իզոտոպների արտադրության համար Ֆորդոյում գազային ցենտրիֆուգների երկու կասկադների մոդիֆիկացման նախագծի աշխատանքները դադարեցնելու մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Иране считают, что РФ не откажется от сотрудничества в ядерной сфере из-за санкций США
Иран полагает, что Россия продолжит взаимодействовать с ним в работе на атомном объекте в Фордо, несмотря на восстановление санкций со стороны США. Об этом заявил в понедельник официальный представитель Организации по атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Бехруз Камальванди.
"Мы считаем, что Россия, несмотря на отмену исключений по санкциям США, не оставит работу [над проектом]", - цитирует его агентство ISNA. Камальванди отметил, что Москва "продолжает участвовать в строительстве второго и третьего энергоблоков на АЭС "Бушер".
По его словам, "Иран с технической точки зрения готов в дальнейшем вести работу, связанную со стабильными изотопами, и без России". "Конечно, с политической точки зрения будет лучше, если Москва продолжит сотрудничество с нами", - добавил представитель ОАЭИ,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
6 ноября Иран в рамках очередного этапа сокращения своих добровольных обязательств по ядерной сделке начал закачивать газ в центрифуги на объекте в Фордо. В связи с этим США объявили о восстановлении с 15 декабря санкций в отношении данного объекта. На этом фоне 5 декабря компания "ТВЭЛ" (входит в госкорпорацию "Росатом") проинформировала Тегеран о приостановке работы над проектом модификации двух каскадов газовых центрифуг в Фордо для производства стабильных изотопов в медицинских целях.