Մահացել Է «Սեզամի փողոցի» հերոսներին հնչյունավորած տիկնիկավար Քերոլ Սփիննին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքի 86-րդ տարում ԱՄՆ-ում մահացել Է ամերիկացի տիկնիկավար Քերոլ Սփիննին, որի ձայնով են խոսում դեղին Մեծ Թռչունը եւ կանաչ հրեշ Օսկարը «Սեզամի փողոցը»(Sesame Street) մանկակական հաղորդումից: Այդ մասին ասված Է Sesame Workshop ոչ առեւտրային կազմակերպության՝ դեկտեմբերի 8-ին տարածված հայտարարության մեջ, կազմակերպություն, որը հաղորդման ստեղծողն Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Լեգենդար տիկնիկավար Քերոլ Սփիննին այսօր՝ դեկտեմբերի 8-ին, մահացավ 85 տարեկան հասակում Քոնեքթիքութի (նահանգի) իր տանն այն բանից հետո, երբ որոշ ժամանակ տառապում Էր դիստոնիայով (մկանների մշտական սպազմատիկ կծկում)»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Մնացել են Սփիննիի կինը՝ Դեբրան, երեք երեխաներն ու չորս թոռները: Սփիննին ծնվել Է 1933 թվականին Ուոլթեմ քաղաքում (Մասաչուսեթսի նահանգ): Նա մանկուց հրապուրվել Է տիկնիկային ներկայացումների ստեղծմամբ: 1969 թվականին «Մապետ-շոու»-ի ստեղծող Ջիմ Հենսի հետ հանդիպումից հետո Սփիննին ձեռնամուխ Է եղել տիկնիկավարման «Սեզամի փողոցի» համար եւ նախագծում հնչյունավորմամբ եւ տիկնիկային խաղով զբաղվել ընդհուպ մինչեւ 2018 թվականը, երբ անցել Է թոշակի: 2014 թվականին Է Էկրան Է բարձրացել «Ես Մեծ Թռչունն եմ. Քերոլ Սփիննիի պատմությունը» վավերագրական ֆիլմը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умер озвучивший героев "Улицы сезам" кукловод Кэрролл Спинни
Американский кукловод Кэрролл Спинни, голосом которого разговаривают персонажи желтая Большая Птица и зеленый монстр Оскар из детской передачи "Улица Сезам" (Sesame Street), умер в США на 86-м году жизни. Об этом говорится в распространенном в воскресенье заявлении некоммерческой организации Sesame Workshop, которая является создателем передачи.
"Кэрролл Спинни, легендарный кукловод умер сегодня, 8 декабря, в возрасте 85 лет в своем доме в [штате] Коннектикут после того, как некоторое время страдал дистонией (постоянное спазматическое сокращение мышц", - говорится в сообщении. У Спинни остались жена Дебра, трое детей и четверо внуков,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Спинни родился в 1933 году в городе Уолтем (штат Массачусестс). Он с детства увлекался созданием кукольных представлений. После встречи в 1969 году с создателем "Маппет-шоу" Джимом Хенсом Спинни приступил к кукловодству для "Улицы Сезам" и занимался озвучкой и кукольной игрой в проекте вплоть до 2018 года, когда вышел на пенсию.