Պուտինը եւ Զելենսկին առանձին հանդիպում կանցկացնեն Փարիզում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզում Դոնբասի շուրջ «նորմանդական քառյակի» (Ռուսաստան, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Ուկրաինա) բանակցությունները, ինչպես սպասվում Է, կտեւեն 2 ժամ 45 րոպե, ՌԴ-ի եւ Ուկրաինայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը նախատեսված Է գագաթնաժողովից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Փարիզից հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը:
«Նորմանդական քառյակի» գագաթնաժողովը պետք Է սկսվի Երեւանի ժամանակով ժամը մոտավորապես 18:00-ին, դրա արդյունքների շուրջ կկայանա չորս երկրների ղեկավարների մամուլի ասուլիսը: Մինչեւ գագաթնաժողովի սկսվելը պլանավորված են մի շարք երկկողմ հանդիպումներ: Մասնավորպես, Պուտինը կշփվի Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, իսկ հետո՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Զելենսկու հետ հանդիպումը Ելիսեյան պալատում կկայանա գագաթնաժողովից հետո:
Ղեկավարները կհանդիպեն՝ քննարկելու Ուկրաինայի արեւելքում տիրող իրադրությունը եւ դրա կարգավորման հեռանկարները:

Путин и Зеленский проведут отдельную встречу в Париже
Переговоры лидеров "нормандской четверки" (РФ, ФРГ, Франции, Украина) по Донбассу в Париже, как ожидается, продлятся 2 часа 45 минут, встреча президентов РФ и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского намечена после саммита, передает корреспондент РИА Новости.
Саммит "нормандской четверки" должен начаться примерно в 18.00 по московскому времени, по итогам состоится пресс-конференция лидеров четырех стран,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
До начала саммита планируется ряд двусторонних встреч. В частности, Путин пообщается с канцлером ФРГ Ангелой Меркель, а потом с лидером Франции Эммануэлем Макроном.
Встреча с Зеленским пройдет в Елисейском дворце после саммита.
Лидеры встретятся для обсуждения ситуации и перспектив урегулирования на востоке Украины. За три года с последнего саммита успела смениться половина состава, и именно новые участники - Макрон и его украинский коллега Зеленский - активнее всего агитировали за проведение встречи.