Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ Հայաստանի բաձրագույն ղեկավարությունը դեկտեմբերի 9-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ծաղիկներ խոնարհեցին 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
2015թ. սեպտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի կողմից ներկայացված 69/323 բանաձևը, որով հռչակվել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Նախաձեռնությունը բխում է ս.թ. մարտի 27-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանում ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ Հայաստանի կողմից ներկայացված և միաձայն ընդունված բանաձևի դրույթներից: Սույն բանաձևերն ընդգծում են ցեղասպանության զոհերի հիշատակման անհրաժեշտությունը, ինչը կարևոր դերակատարություն ունի կանխարգելման գործում։ Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան ընդունվել է 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին։ Հիշյալ բանաձևերը և միջազգային օրվա բարձրաստիճան միջոցառումները գալիս են լրացնելու Հայաստանի շարունակական ջանքերը` խթանելու ու համախմբելու ցեղասպանության ոճիրի դեմ ուղղված միջազգային գործողությունները:

Высшее руководство Армении посетило Мемориальный комплекс Цицернакаберд
В связи с Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления высшее руководство Армении 9 декабря посетило Мемориальный комплекс Цицернакаберд.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Армении Армен Саркисян, председатель Национального собрания Арарат Мирзоян, министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему память жертв Геноцида армян 1915 года.
11 сентября 2015 года в ходе 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН единогласно была принята представленная Арменией резолюция 69/323, согласно которой был принят Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. Инициатива вытекала из положений резолюции о предотвращении геноцида, представленной Арменией в Женеве 27-го марта того же года на 28-ой сессии Совета ООН по правам человека и единогласно принятой. Эти резолюции подчеркивают необходимость помнить о жертвах геноцида, что играет важную роль в их предотвращении. Конвенция ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него была принята  9 декабря 1948 года. Эти резолюции и мероприятия Международного дня призваны дополнить продолжительные усилия Армении по стимулированию и консолидации международных действий, направленных против преступления геноцида.