Լոռու մարզում ՀՀ կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է աղետի գոտու բնակարանաշինության ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի 31-րդ տարելիցի օրը, այցելել է Լոռու մարզ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետի այցի առաջին կանգառը Լոռու մարզի Շիրակամուտ (Նալբանդ) գյուղն էր՝ 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի էպիկենտրոնը։ Նիկոլ Փաշինյանը հարգանքի տուրք է մատուցել երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակին և ծաղկեպսակ դրել Շիրակամուտի համայնքապետարանի հարակից տարածքում տեղադրված հուշարձան-խաչքարին։
Շիրակամուտից վարչապետն ուղևորվել է Սպիտակ քաղաք. ժամը 11:41-ին Նիկոլ Փաշինյանը Սպիտակի հուշարձանների պուրակում մասնակցել է ի հիշատակ 1988 թ. երկրաշարժի անմեղ զոհերի մատուցվող պատարագին և ծաղկեպսակի զետեղմամբ հարգանքի տուրք մատուցել նրանց հիշատակին։ Ապա կառավարության ղեկավարը ներկա է գտնվել Հայաստանի ազգային հերոս, ամերիկահայ բարերար Քըրք Քըրքորյանի կիսանդրիի բացման արարողությանը։ Քըրք-Քըրքորյանի կիսանդրին Սպիտակ քաղաքին նվիրել է ՀՀ ժողովրդական նկարիչ,  քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանը: Վարչապետը նաև ծաղիկներ է դրել Սպիտակի հուշարձանների պուրակում տեղադրված Ճապոնիայի երկրաշարժի և ցունամիի զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարին և 2016 թ. ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան-խաչքարին։ Նիկոլ Փաշինյանը եղել է Սպիտակի Սուրբ Հարություն եկեղեցում և մոմ վառել՝ ի հիշատակ 1988 թ. երկրաշարժի անմեղ զոհերի։
Կառավարության ղեկավարն այնուհետև այցելել է Լեռնանցք համայնք և մասնակցել տեղի բնակիչների համար նոր կառուցված բնակարանների բացմանը։ Աղետի գոտու պետական բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում Լեռնանցքում կառավարության որոշմամբ հատկացված ֆինանսական միջոցների հաշվին «Ֆուլլեր տնաշինական կենտրոն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության կողմից կառուցվել է 8 բնակարան: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է լեռնանցքցիներին բնակարանամուտի առթիվ, մաղթել հաջողություններ և առաջընթաց՝ նշելով, որ կառավարությունը հետևողական է աղետի գոտու բնակարանային խնդրի լուծման հարցում։ Կառավարության որոշմամբ մեկնարկել է ևս 24՝ բարձր պատրաստվածություն ունեցող բնակարանների շինարարությունը, որից 4-ը՝ կրկին Լեռնանցք համայնքում:
Վարչապետ Փաշինյանը Շիրակամուտում, Սպիտակում և Լեռնանցքում նաև զրուցել է այս համայնքների բնակիչների հետ, ծանոթացել նրանց հուզող հարցերին և պատասխանել դրանց։ Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է աղետի գոտու բնակարանաշինության ծրագրերը և համայնքների զարգացման ու սուբվենցիոն ծրագրերի համատեքստում ընդգծել կառավարություն-համայնք-մարզպետարան համագործակցության կարևորությունը։

Премьер-министр в Лорийской области представил программы  жилищного строительства
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня, в 31-ю годовщину землетрясения 7 декабря 1988 года, посетил Лорийскую область.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Первой остановкой премьер-министра стало село Ширакамут (Налбанд) - эпицентр разрушительного землетрясения 1988 года. Никол Пашинян почтил память невинных жертв землетрясения и возложил венок к хачкару-памятнику около здания муниципалитета Ширакамута.
Из Ширакамута премьер-министр отправился в город Спитак: в 11.41 в Парке памятников Никол Пашинян присутствовал на литургии памяти невинных жертв землетрясения 1988 года и возложил венок. Затем глава правительства присутствовал на церемонии открытия бюста Национального героя Армении, американского мецената армянского происхождения Кирка Керкоряна. Бюст подарил городу Спитаку Народный художник Республики Армения, скульптор Левон Токмаджян. В Парке памятников Гюмри премьер-министр возложил цветы к хачкару памяти жертв произошедшего в Японии землетрясения и цунами и к хачкару памяти жертв апрельской войны 2016 года. Никол Пашинян побывал в Церкви Святого Воскресения и зажег свечи в память о невинных жертвах землетрясения 1988 года.
Затем глава правительства отправился в общину Лернанцк и принял участие в церемонии новоселья местных жителей, получивших новые квартиры. В рамках государственной градостроительной программы в зоне бедствия за счет выделенных правительством финансовых средств благотворительной организацией "Домостроительный центр Фулер" построено 8 квартир. Никол Пашинян поздравил жителей Лернанцка с новосельем, пожелал им успехов и прогресса, отметив, что правительство будет последовательным в решении жилищной проблемы в зоне бедствия. Решением правительства стартовало строительство еще 24-х квартир, из которых четыре - в общине Лернанцк.
В Ширакамуте, Спитаке и Лернанцке премьер-министр Пашинян побеседовал также с местными жителями, ознакомился с волнующими их проблемами и ответил на вопросы. Глава правительства представил градостроительные программы в зоне бедствия и в контексте развития общин и реализации субвенционных программ подчеркнул важность сотрудничества правительство-община-областная администрация.