Սպիտակում Նիկոլ Փաշինյանը ծաղիկներ խոնարհեց երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ
ՍՊԻՏԱԿ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի տարելիցի կապակցությամբ աշխատանքային այցով Լոռու մարզում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շիրակամուտ համայնքից հետո այցելեց Սպիտակ քաղաք: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ներկա էին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը,Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանը, Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանը, հոգևորականներ:
Երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի մոտ աղոթք հնչեցվեց, այնուհետև ՀՀ վարչապետը, պաշտոնատար անձինք ծաղիկներ խոնարհեցին: Նիկոլ Փաշինյանը ծաղիկներ խոնարհեց նաև Սպիտակ քաղաքում գտնվող Ճապոնիայի երկրաշարժին նվիրված հուշարձանի, Ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ:
Սպիտակի քաղաքապետը Գագիկ Սահակյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ երկրաշարժի հետևանքով ի հայտ եկած բնակարանների խնդրի լուծման ուղղությամբ դեռ անելիքներ կան:
«Այն ընտանիքները, որոնք շենքերում բնակարաններ են կորցրել, և պետական ծրագրում ներառված են եղել, բոլորը փոխհատուցվել են: Հիմա օրակարգային է մնում սեփական տներ կորցրած ընտանիքների հարցը: Նրանցից շատերը խորհրդային միության տարիներին ռուբլով փոխհատուցում են ստացել, սակայն երբ Միությունը փլուզվեց, այդ գումարները մնացին բանկում: Այսօր, ընդհանուր առմամբ, Սպիտակում տնակներում շարունակում է բնակվել 1200 ընտանիք: Նրանց թվում նաև աղետի հետևանքով տուժածներ»,-ասաց քաղաքապետը: Նա ընդգծեց, որ ներկայում կառավարությունում ակտիվորեն քննարկվում է այդ հարցը, վերջնական որոշումից հետո անդրադարձ կկատարվի նաև այս խնդրին:
Քաղաքապետը նշեց, որ քաղաքն ունի աշխատատեղերի խնդիր: Նախկինում Սպիտակը եղել է արդյունաբերական կենտրոն, իսկ այսօր մեկ-երկու խոշոր ընկերություն է գործում:

В Спитаке Никол Пашинян возложил цветы к памятнику жертвам землетрясения
Премьер-министр РА Никол Пашинян, находящийся с рабочим визитом в Лори по случаю годовщины землетрясения 1988 года, после общины Ширакамут посетил Спитак (Белый город).
Как передает Арменпресс, присутствовали министр территориального управления и инфраструктуры РА Сурен Папикян, министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян, председатель Комитета по градостроительствуВаагнВермишян, предстоятель Гугаркскойепархии архиепископа СепухЧулджян, губернатор Лори Андрей Гукасян, духовенство.
Возле памятника жертвам землетрясения была воздана молитва, после чего премьер-министр и чиновники возложили цветы. Никол Пашинян также возложил цветы кнаходящемуся в Спитаке памятникужертвам землетрясения в Японии, к хачкару - в память о жертвах Апрельской войны.
В беседе с журналистами мэр Спитака Гагик Саакян заявил журналистам, что предстоит еще проделать большую работу по решению жилищной проблемы, вызванной землетрясением.
«Те семьи, которые потеряли квартиры и были включены в государственную программу, получили компенсацию. Сейчас на повестке дня - вопрос о потере собственных домов. Большинство таких семей получали вознаграждение в рублях в советское время, но когда профсоюз распался, деньги остались в банке.
Сегодня в Спитаке, в домиках-времянках, живут в целом 1200 семей. Среди них есть жертвы бедствия», - сказал мэр.
Он подчеркнул, что сейчас этот вопрос активно обсуждается в правительстве, и после окончательного решения обратятся и к этому вопросу.
Мэр отметил, что в городе есть проблемы с рабочими местами. Раньше Спитак был промышленным центром, а сегодня работают лишь одна-две крупные компании.