Գյումրի քաղաքը պետք է ազատվի տնակներից. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ Գյումրի քաղաքը պետք է ազատվի տնակներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վարչապետը նշեց «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում իր եզրափակիչ ելույթում:
«Քանի որ վաղը դեկտեմբերի 7-ն է` 1988թ. աղետալի երկրաշարժի տարելիցը, ուզում եմ ասել, որ աղետի գոտու առումով էլ 2020թ. բյուջեն հեղափոխական է, որովհետև հաջորդ տարվա բյուջեով աննախադեպ մեծ թիվ է տրամադրվել աղետի գոտու խնդիրներին՝ 3 մլրդ դրամ: Տեսանելի ժամանակաշրջանում երբեք այսպիսի ծավալների գումար չի տրամադրվել, և մենք սրանով 2020թ. լուծում ենք բոլոր այն քաղաքացիների հարցերը, ում նկատմամբ ՀՀ ունեցած պարտավորությունը դե յուրե արձանագրված է: Սա նշանակում է, որ աղետի գոտու վերականգնման գործընթացում նոր փուլ է սկսվում, որը պետք է իրագործվի բոլորովին ուրիշ տրամաբանությամբ, և այդ փուլի իմաստն, այսպես ասած, սոցիալական արտակարգ իրավիճակի տրամաբանությունը վերափոխելն է զարգացման տրամաբանությամբ: Մենք պետք է աղետի գոտում արդեն խոսենք ոչ թե ուղղակի սոցիալական հրատապ խնդիրներ լուծելու, այլև զարգացման երկարատև տեսլականներ և ռազմավարություններ իրագործելու համար, և որպես այս խնդրի ամենատեսանելի ցուցիչ, ես ուզում եմ ձևակերպել հրամայականը՝ Գյումրի քաղաքը պետք է ազատվի տնակներից»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ սա չի նշանակում, թե տնակներում ապրող բոլոր քաղաքացիների նկատմամբ պետությունն ունի պարտավորություն, բայց չի էլ նշանակում, որ ոչ մեկի նկատմամբ չի կարող չունենալ պարտավորություն:
«Մենք ամեն տնակի պատմությունն արդեն իսկ ձևավորել ենք, և ամեն տնակի նկատմամբ կլինի անհատական մոտեցում, բայց դա այսօր Գյումրիի՝ որպես տնտեսապես և քաղաքաշինական առումով զարգացած քաղաքի, պոտենցիալը խոչընդոտող թիվ մեկ գործոնն է»,- նշեց նա:
ՀՀ վարչապետը հավելեց նաև, որ 2020թ. բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկումների արդյունքում շարունակում է մնալ այն տեսակետին, որ հաջորդ տարվա բյուջեն հեղափոխական է:
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները հայտարարել են, որ դեմ կքվեարկեն «ՀՀ 2020թ. բյուջեի մասին» օրենքի նախագծին:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном собрании сказал, что город Гюмри должен быть очищен от домиков. Как передает «Арменпресс», об этом премьер-министр сказал в своем заключительном выступлении в ходе обсуждения проекта Закона “О государственном бюджете РА на 2020 год”.
“Завтра – годовщина катастрофического землетрясения 7 декабря 1988 года. Я хочу сказать, что в плане зоны бедствия бюджет 2020 года - революционный, поскольку бюджетом следующего года на решение проблемам зоны бедствия предоставлена беспрецедентная сумма -3 млрд драмов. В обозримом прошлом никогда не предоставлялась сумма в таком объеме, и таким образом мы в 2020 году решим вопросы всех тех граждан, в отношении которых обязательства РА зафиксированы де-юре. Это означает, что в процессе восстановления зоны бедствия начинается новый этап, который должен быть реализован по совершенно иной логике, и смысл этого этапа заключается в преобразовании логики чрезвычайного социального положения в логику развития. Мы должны уже говорить не просто о решении неотложных социальных проблем, но и о реализации долгосрочных видений и стратегий развития зоны бедствия, и как самый видимый показатель этой проблемы, я хочу сформулировать императив - город Гюмри должен быть очищен от домиков”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что это не означает, что в отношении всех граждан, проживающих в домиках, государство имеет обязательства, но и не означает, что оно может обойти кого-либо.
“Мы уже знаем истории всех домиков, и к каждому домику будет индивидуальный подход. Сегодня это фактор номер один, препятствующий потенциалу Гюмри как развитого города и в экономическом плане, и в градостроительном”, - отметил он.
Премьер-министр РА также добавил, что в результате обсуждений проекта Закона “О государственном бюджете РА на 2020 год”, он продолжает придерживаться той точки зрения, что бюджет следующего года революционный.
Парламентские фракции “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армения” заявили, что они проголосуют против проекта Закона РА "О внесении изменений и дополнений в Закон РА “О государственном бюджете РА на 2020 год”.