Զոհրաբ Մնացականյանը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական խորհրդաժողովի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 4-ին Բրատիսլավայում մասնակցել է Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով նորանշանակ բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բորելի և ԵՄ Արևելյան գործընկերության մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների հանդիպմանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհավորել է Ջոզեֆ Բորելին պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու և Կազմակերպության կարևոր ուղղությունների համակարգման ղեկը ստանձնելու կապակցությամբ՝ հաջողություն մաղթելով այդ կարևոր առաքելությունում:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորել է Արևելյան գործընկերության ծրագրի նախաձեռնությունը՝ որպես ԵՄ հետ երկկողմ համագործակցության զարգացման կարևոր հարթակ, որը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքների վրա խարսխված փոխգործակցություն է ձևավորել եվրոպական գործընկերների միջև:
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա կառավարության կողմից իրականացվող լայնամասշտաբ բարեփոխումների ընթացքն՝ ուղղված երկրում իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության ամրապնդմանը և կայուն զարգացմանը, դատաիրավական համակարգում բարեփոխումների իրականացմանը։
Հայաստանը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու գործնական քայլեր ձեռնարկել ԵՄ հետ փոխադարձ հարգանքի և շահերի վրա հիմնված հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Այդ համատեքստում ընդգծվել է Հայաստան-Եվրոպական միություն երկկողմ համագործակցության ոլորտը կարգավորող իրավական հենքի՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման կարևորությունը և մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի էական նշանակությունը:

Зограб Мнацаканян принял участие во встрече глав МИД стран Восточного партнерства
В рамках 26-й Министерской конференции ОБСЕ министр иностранных дел Зограб Мнацаканян 4 декабря в Братиславе принял участие во встрече с новым высоким представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-председателем Европейской комиссии Джозефом Борелем и министров иностранных дел стран-участниц Восточного партнерства ЕС. Об этом «Арменпресс» сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
Глава внешнеполитического ведомства Армении поздравил Джозефа Бореля с назначением на ответственную должность и принятием руководства по координации важных направлений организации, пожелав ему успехов в этой важной миссии.
Глава МИД Армении отметил важность инициативы программы Восточного партнерства как важной платформы для развития двустороннего сотрудничества с ЕС, которая сформировала взаимодействие между европейскими партнерами, основанное на ценностях демократии и прав человека.
Зограб Мнацаканян представил процесс широкомасштабных реформ, осуществляемых правительством на основе широкого мандата народа, направленных на верховенство права в стране, укрепление прав человека, демократию и стабильное развитие, реализацию реформ в судебно-правовой системе.
Армения подтвердила свою готовность продолжать предпринимать практические шаги по развитию отношений с ЕС, основанных на взаимном уважении и интересах. В этом контексте была подчеркнута важность применения правовой базы, регулирующей сферу двустороннего сотрудничества Армения - ЕС, Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и существенного значения начала диалога по либерализации визового режима.