Հերթ կանգնեք, ժողովուրդ ջան, մենք բոլոր հարցերն էլ լուծելու ենք.Փաշինյանի խոսքը կառավարության նիստին
Հերթ կանգնեք, ժողովուրդ ջան, մենք բոլոր հարցերն էլ լուծելու ենք.Փաշինյանի խոսքը
կառավարության նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին հանդես է եկել ներածական խոսքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, իր խոսքում ՀՀ վարչապետը,  մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի գործըննկերներ, մինչ կառավարության նիստի օրակարգին անցնելն ուզում եմ անդրադարձ կատարել մի հարցի: Խնդիրն այն է, որ մեր կառավարությունն իր գործունեության ընթացքում բախվում է և հանդիպում է այսպես ասած սոցիալ-հոգեբանական կամ քաղաքաքակթական մի շարք խնդիրների, որոնց մասին ես կուզենայի այսօր այստեղ ես բարձրաձայնել:
Մենք նպատակաուղղված ենք Հայաստանի Հանրապետությունում լուծել շատ կոնկրետ շոշափելի և տեսանելի խնդիրներ և դա սկսել է մեզ մոտ ստացվել: Բայց մենք ի՞նչ խնդրի հետ ենք բախվում, երբ մի խմբի, մի սուբյեկտի, մի բնակավայրի խնդիր լուծում ենք՝ պարտադիր, չուզող հարևանի տրամաբանությամբ ի հայտ է գալիս մեկ այլ խումբ, բնակավայր, սուբյեկտ, որն ասում է՝ այդ ինչո՞ւ իր հարցը լուծեցիր, այլ ոչ թե մեր հարցը:
Սա իրականում քաղաքակրթական և սոցիալ-հոգեբանական խնդիր է և երբեմն տպավորություն է ստացվում, թե ավելի լավ է ընդհանրապես ոչ մի բան չանել, որպեսզի բոլորը հանգիստ, համակերպված հուսահատության հետ, ինչպես ձեզ հայտնի նախորդ շրջանում, իրենց յուղի մեջ տապակվեն: Ընդհանրապես սա լուրջ խնդիր է, որովհետև կարծում եմ՝ ակնհայտ է, որ 30 տարի Հայաստանի Հանրապետությունում կամ 5 տարի, մեկ տարի, էական չէ, կուտակված խնդիրները մեկ գործողությամբ հնարավոր չէ լուծել, որովհետև եթե մենք փորձենք մեկ գործողությամբ լուծել բոլոր խնդիրները՝ մեծ հավանականությամբ, 100 տոկոս հավանականությամբ մենք մեր երկիրը կկանգնեցնենք կոլապսի և ձախողումների առաջ:
Ինչո՞ւ եմ սա կոչում քաղաքակրթական խնդիր, որովհետև երբ մտածում եմ՝ ո՞րն է այս երևույթի հիմքը, այդ մտածումների ընթացքում եկա այն եզրակացության, որ Հայաստանը միշտ էլ առանձնապես ուժեղ չի եղել շատ պրիմիտիվ մի քաղաքակրթական մեխանիզմում՝ հերթ կանգնելու գործում: Երբ որևէ տեղ, որևէ բան տեղի ունեցել է, ծառայություն առաջարկվել է՝ բոլորն աշխատել են հնարավորինս շուտ վազել և բռնել այդ ծառայությունը մատուցողի կոկորդից, որպեսզի նա առաջինը հենց իրենց մատուցի ծառայությունը: Սա իսկապես շատ լուրջ քաղաքակրթական խնդիր է և ես ուրախ եմ, որ հիմա Հայաստանի Հանրապետությունում սկսել են ներդրվել, մասնավորապես բանկային համակարգում, մաքսային ծառայությունում հերթ արձանագրող մեքենաներ: Ուզում եմ ասել, որ մենք պետք է ըստ էության բոլոր այն տեղերում, որտեղ այսպիսի խնդիր կա, պարտադիր դարձնենք հերթագրող մեքենաների տեղադրումը և գործունեությունը:
Մեկ այլ քաղաքակրթական խնդիր, որի մասին ես հիշեցի իմ աշխատասենյակից բարձրանալով մինչև կառավարության նիստի այս դահլիճ: Ես այդպես էլ չեմ հասկանում, թե ինչո՞ւ է Հայաստանի Հանրապետությունում շինարարություն անել՝ նշանակում աղբ տարածել ամենուր: Չեմ կարողանում դա հասկանալ և ընդ որում ես Ձեզ, պարոն Վերմիշյան, դեռ շատ ամիսներ առաջ հանձնարարություն եմ տվել այս հարցով և չեմ հասկանում, թե ինչո՞ւ համապատասխան տեսչությունը չի տուգանում և պատժամիջոցներ չի կիրառում այդ շինարարների նկատմամբ: Նրանք համատարած են Հայաստանի Հանրապետությունում, որոնք շինարարություն անելով աղբ են կուտակում հնարավորինս լայն շառավղով: Չեմ հասկանում, եթե հիմա կառավարության շենքում տեղի է ունենում նորոգման աշխատանք՝  ինչո՞ւ պետք է մենք բոլորս աղբի մեջով քայլենք և գնանք գանք՝ սկսած կառավարության շենքից, վերջացրած ամենահեռու տեղերից:
Ընդհանրապես եկեք գնանք աշխարհում տեսնենք շինարարությանն աղբ շրջապատում է, թե՞ չի շրջապատում: Շինարարն առաջին հերթին, ամեն օր պետք է իր շուրջը մաքրի աշխատանքի սկզբից և աշխատանքի վերջից: Այս առումով, քաղաքաշինության տեսչությունն ունի շատ կոնկրետ անելիք, որովհետև ես շատ ծանոթ չեն, բայց բացառում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության նորմերով դա նորմալ լինի, որ որտեղ շինարարություն լինի, այնտեղ աղբի մեծ կուտակումներ: Էլ չեմ ասում այդ թեման, որ Կոտայքի մարզ այցի ընթացքում անդրադարձա՝ չեմ հասկանում, թե ինչո՞ւ պետք է շինարարությունում աշխատել՝ նշանակի աշխատել տնից վերցրած հին շորերով:
Այդ մարդիկ համազգեստ պետք է ունենան, դա նույնն է, որ մենք գալիս ենք կառավարության նիստի՝ տանն ինչ մաշած շոր ունենք, հագնենք՝ գանք ցնցոտիներով նստենք կառավարության նիստին: Դա աշխատանքի, մարդու և միջավայրի նկատմամբ որոշակի վերաբերմունք է չէ՞: Շինարարական կազմակերպությունները միլիոններ են աշխատում, հիմա այդ միլիոններից դժվա՞ր է մի փոքր հատկացնել՝ ամենաէժան համազգեստը գնել բանվորների համար: Եվ ինչո՞ւ Քաղաքաշինության տեսչական մարմինն այս թեմաներով կոնկրետ աշխատանք չի իրականացնում:
Կարծում եմ, որ ընդհանրապես այս խնդիրները շատ լուրջ հոգեբանական և քաղաքական խնդիրներ են, որովհետև օրինակ, տեղեկություն ունենք, որ Արծվաշենի մեր սիրելի հայրենակիցները պատրաստվում են կրկին կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անել: Դե յուրե արձանագրված է, բոլոր այդ մարդիկ ստորագրել են պարտավորություն, որ պետությունն իրենց նկատմամբ ունեցած բոլոր պարտավորությունները կատարել է՝ նոտարով հաստատված: Մենք հանդիպել ենք, քննարկել ենք, ասում ենք ժողովուրդ ջան այսպիսի խնդիր կա, ասում են՝ այո, այն ժամանակ իշխանությունը բիրտ է եղել, պարտադրել է, որ մենք այդ փաստաթուղթը ստորագրենք: Շատ լավ, հասկանում ենք, բայց ի՞նչն է պատճառը, որ նորից այս դրսևորումը տեղի է ունենում: Կա պարզ պատճառ, որովհետև մենք 1.2 միլիարդ դրամ տրամադրել ենք փախստականների համար, կոնկրետ խնդիրներ լուծելու համար, բայց փախստականները նույնիսկ դա չեն ստացել:
Այս ի՞նչ երևույթ է, չուզողի, չուզող հարևանի տրամաբանությամբ ասել՝ ինչո՞ւ նրա հարցը լուծեցիք: Կամ ի՞նչ է ակնկալվում, մեզնի՞ց էլ է ակնկալվում, որ մենք էլ բիրտ լինե՞նք: Նույնն էլ Ամուլսարում ստեղծված իրավիճակի շուրջ էր, ասում էինք ժողովուրդ ջան, 5 տարի ձեր աչքի առաջ այդ ամեն ինչը տեղի էր ունենում, ձեր ձայնն ինչո՞ւ չէիք բարձրացնում, ասում էին՝ մեզ կբռնեին, բիրտ էր իշխանությունը, մեզ հետապնդումների կենթարկեին:
Այսինքն ի՞նչ, ուզում եք ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կարելի է նորմալ հարաբերություն հաստատել միայն բիրտ ուժի կիրառմա՞մբ, ա՞յդ է մեր ակնկալիքը, ա՞յդ է մեր ուզածը: Ասում եմ, եթե մենք հարցեր լուծենք՝ առաջնորդվելով մեզ տված կաշառքներով, կոռուպցիայով, մեր նեղ քաղաքական կամ անձնային շահերով, մեր հորեղբոր որդիներին կամ հորաքրոջ թոռների նկատմամբ ինչ-որ առանձնահատուկ վերաբերմունքով, այս ամեն ինչը հասկանալի կլիներ: Բայց ընդհանրապես ասում եմ՝ հարաբերությունների այս ձևը բացարձակապես անընդունելի է, որովհետև սա քաղաքակրթական առումով փորձ է Հայաստանը կրկին հետ գլորել բոլորովին ուրիշ տրամաբանության մեջ:
Մենք չենք վախենալու հարցեր լուծել, ինչ է թե այդ հարցը լուծում ենք, կամ որ խմբի հարցը լուծում ենք՝ չուզող հարևանը դուրս է գալու ու ասի՝ ինչո՞ւ մեր հարցը չեք լուծում: Հերթ կանգնեք, ժողովուրդ ջան, մենք բոլոր հարցերն էլ լուծելու ենք, բոլոր հարցերն էլ քննարկելու ենք, բայց զոռբայությամբ հարցեր լուծելու տրամաբանությունից եկեք դուրս գանք, որովհետև դա ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է:
Հիմա նույն աղետի գոտու հետ կապված խնդիրներ են լինելու: Այո, մենք հստակ ասում ենք, որ այս պահի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության 453 քաղաքացու նկատմամբ է արձանագրված պետության դե յուրե պարտավորությունը: Ուրիշ որևէ մարդ Հայաստանի Հանրապետությունում չկա, որ փաստաթուղթ լինի, որ պետությունն իր նկատմամբ ունի պարտավորություն: Շատ լավ, մենք հասկանում ենք, որ կարող են լինել տեխնիկական խնդիրներ, կարող են լինել այլ խնդիրներ, ասում ենք կրկին կնայենք, բայց կրկին ասում եմ՝ ցույց տալու համար, որ այս 453 շահառուի հարցը երբ մենք լուծենք, իսկ մենք դա 2020 թվականի արդյունքներով վստահաբար լուծելու ենք, կռահում եմ, որ այստեղ էլ են լինելու, ասելու են՝ ինչո՞ւ իրենց հարցը լուծեցիք, մեր հարցը չլուծեցիք:
Անեկդոտ կա չէ՞, ասում է՝ իմ դարդը քիչ էր, հարևանս էլ 06 է շահել: Հիմա այս տրամաբանությունը դարձել է Հայաստանում հանրային հարաբերությունների կանոն: Սա չի կարելի, սա անթույլատրելի  է, լավ, ամեն ինչին չափ կա, սահման կա, տրամաբանություն կա: Մեկի հարցը լուծում ես, մյուսը նեղվածությունից գալիս է կառավարության դռների առաջ է պարկում: Սա ինչքան կարելի է՞»:

Встаньте в очередь, дорогие, все проблемы будут решены: речь Пашиняна на заседании правительства
Премьер-министр Никол Пашинян в начале заседания правительства выступил со вступительным словом. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян, в частности, отметил: “Уважаемые коллеги, я хотел бы коснуться одного вопроса, прежде чем перейти к повестке дня заседания правительства. Проблема в том, что наше правительство сталкивается с рядом так называемых социально-психологических или цивилизационных проблем, которые я хотел бы сегодня озвучить здесь.
Мы нацелены на решение очень ощутимых и конкретных проблем в Республике Армения, и это начало у нас получаться. С какой же проблемой мы сталкиваемся? Когда мы решаем проблему одной группы, одного субъекта, одного населенного пункта, то обязательно по логике соседа, не желающего добра другому соседу, возникает другая группа, населенный пункт, субъект, который говорит: почему эту проблему вы решили, а нашу проблему - нет.
Это на самом деле цивилизационная и социально-психологическая проблема, и иногда создается впечатление, что лучше вообще ничего не делать, чтобы смирившись с отчаянием, как вам известно из опыта прошлых лет, все спокойно варились в одном котле. Вообще это серьезная проблема, потому что, думаю, что очевидно, что накопившиеся в Республике Армения за 30 лет или 5 лет, за один год, не важно, не могут быть решены одним действием, потому что если мы попытаемся решить все проблемы одним действием, скорее всего, с вероятностью на 100 процентов, мы приведем нашу страну к коллапсу и провалу.
Почему я называю это цивилизационной проблемой? Потому что когда я думаю о том, что лежит в основе этого феномена, я прихожу к выводу, что Армения не всегда была особенно сильна в очень примитивном цивилизационном механизме - стоять в очереди. Когда где-то что-то происходило, предоставлялась какая-либо услуга, то все старались как можно быстрее пойти и поймать предоставляющего данную услугу сотрудника, чтобы сначала обслужили именно его. Это действительно очень серьезная цивилизационная проблема, и я рад, что в Республике Армения, в частности, в банковской и таможенной системах, внедрены аппараты электронной очереди. Хочу сказать, что мы, по сути, во всех местах, где есть такая проблема, должны сделать обязательной установку и эксплуатацию таких аппаратов.
Еще одна цивилизационная проблема, о которой я вспомнил, поднимаясь из своего кабинета в этот зал заседаний правительства. Я не понимаю, почему в Республике Армения строительство означает распространение мусора повсюду. Я не могу этого понять, и, кстати, г-н Вермишян, несколько месяцев назад я дал Вам поручение по этому вопросу, и я не понимаю, почему соответствующая инспекция не выписывает штрафы и не применяет санкции в отношении этих строителей. Это явление широко распространено в Республике Армения, и строительство превращается в распространение мусора по максимально широкому радиусу. Я не понимаю, если сейчас в здании правительства ведутся ремонтные работы, почему же все мы должны ходить по мусору, начиная от здания правительства и заканчивая самыми отдаленными местами.
Давайте посмотрим, окружает ли мусор строительные площади во всем мире или нет. Строитель прежде всего должен убирать мусор вокруг себя каждый день - в начале работы и в конце работы. В этом отношении у Инспекции по градостроительству есть очень конкретная работа, потому что, я не очень хорошо осведомлен, но не думаю, что по нормам Республики Армения считается нормальным, чтобы там, где идет строительство, было много мусора. Не говоря уже о теме, которую я затронул во время визита в Котайкскую область, я не понимаю, почему работа на стройке означает работу в старой домашней одеждой.
У этих людей должна быть униформа, это то же самое, как если бы мы пришли на заседание правительства в нашей домашней старой одежде, пришли бы в лохмотьях на заседание правительства. Разве это не конкретное отношение к работе, людям и окружающей среде? Строительные компании зарабатывают миллионы. Разве трудно из этих миллионов выделить немного денег, чтобы купить самую дешевую форму для рабочих? И почему Инспекция по градостроительству не проводит конкретную работу в этом направлении?
Я думаю, что эти вопросы в целом являются очень серьезными психологическими и политическими проблемами, потому что у нас есть информация, например, о том, что наши дорогие соотечественники из Арцвашена собираются снова провести перед зданием правительства акцию протеста. Де-юре зафиксировано, что все эти люди подписали бумаги о том, что государство выполнило все свои обязательства перед ними, и эти бумаги нотариально заверены. Мы встретились, обсудили с ними, сказали: дорогие люди, есть такой вопрос, а они говорят, что, да, тогда правительство было жестоким, оно заставило нас подписать этот документ. Хорошо, мы понимаем, но почему же это проявление происходит снова? Существует простая причина: мы предоставили беженцам 1,2 млрд драмов для решения конкретных проблем, ведь беженцы даже этого не получили.
Что это за феномен говорить в логике соседа, не желающего добра другому соседу, почему вы решили его проблему? Или что ожидается от нас? Что мы тоже должны быть жестокими? То же самое было и с ситуацией в Амулсаре. Мы говорили людям, что в течение пяти лет все это происходило на их глазах, почему же они не поднимали этот вопрос. Нам же отвечали, что власти были жестокими, их бы поймали, преследовали.
Т.е. что же получается? Вы хотите сказать, что в Республике Армения можно установить нормальные отношения только с помощью грубой силы, таково наше ожидание, это то, чего мы хотим? Я говорю, что если бы мы решали вопросы, руководствуясь взятками, коррупцией, нашими узкими политическими или личными интересами, каким-то особым отношением к нашим двоюродным братьям или чем-то подобным, то все это было бы понятно. Но я говорю, что такая форма отношений абсолютно неприемлема, потому что это в цивилизационном плане является попыткой снова вернуть Армению в совершенно другую логику.
Мы не будем бояться решать проблемы из-за того, что если мы решим одну проблему или проблему какой-либо группы, то появится недоброжелательный сосед и скажет, почему вы не решаете нашу проблему. Встаньте в очередь, дорогой народ, мы решим все проблемы, обсудим все вопросы, но давайте выйдем из логики решения проблем с помощью грубости, потому что это путь в никуда.
Сейчас возникнут те же проблемы в связи с зоной бедствия. Да, мы четко говорим, что на данный момент де-юре обязательство государства зафиксировано в отношении 453 граждан Республики Армения. В Республике Армения нет другого человека, у которого есть документ, свидетельствующий об обязательстве государства перед ним. Очень хорошо, мы понимаем, что могут быть технические проблемы, могут быть и другие проблемы, мы говорим, что мы еще раз посмотрим, но я еще раз говорю, что когда мы решим проблемы этих 453 бенефициаров, а это будет в конце 2020 года, то я предугадываю, что и здесь появятся некоторые люди, которые скажут, почему же вы решили их проблему, а нашу не решили.
Есть такой анекдот, когда один говорит, что мало было у него проблем, да еще и сосед машину выиграл. Сейчас эта логика стала правилом общественных отношений в Армении. Нельзя так, это недопустимо. Хватит, всему есть предел, есть логика. Решаешь проблему одного, а другой приходит и от обиды ложится перед дверями здания правительства. Сколько можно так продолжать?