Հորդանանի թագավորը հաստատակամ է Հայաստանի հետ համագործակցությունն առաջ մղելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը դեկտեմբերի 3-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Սաֆադիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարը Հանրապետության նախագահին է փոխանցել Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմիի ջերմ ողջույններն ու երկկողմ համագործակցությունն առաջ մղելու հաստատակամությունը:
Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել այս տարվա ապրիլին իր այցը Հորդանան և հանդիպումը թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի հետ՝ երախտագիտությամբ նշելով, որ Հորդանանի թագավորական ընտանիքը պատմականորեն միշտ էլ ջերմ վերաբերմունք Է ունեցել հայ ժողովրդի նկատմամբ և աջակից եղել նրան: Նախագահն ասել է, որ շատ կառուցողական քննարկում է ունեցել թագավորի հետ և ակնկալում է Նորին Մեծությանն առաջիկայում հյուրընկալել Հայաստանում:
Նախարար Այման Սաֆադին հատկապես ընդգծել է Հորդանանի հայկական համայնքի կարևոր դերը երկրի կյանքում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման և փոխշահավետ ոլորտներում առկա ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու հնարավորություններին: Զրուցակիցների խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, հնագույն քաղաքակրթությունների կրողներ են, հարուստ չլինելով բնական ռեսուրսներով՝ Հայաստանը և Հորդանանը կարևորում ու գնահատում են մարդկային ռեսուրսները։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել նորագույն տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, գյուղատնտեսության, սննդի անվտանգության, զբոսաշրջության ոլորտներում և կարևորել են գործնական քայլերի իրականացումը:

Король Иордании выражает готовность содействовать двустороннему сотрудничеству с Арменией
Президент Армении Армен Саркисян принял находящегося в Ереване с официальным визитом министра иностранных дел и по делам эмигрантов Иорданского Хашимитского Королевства Аймана Сафади.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, министр передал президенту Республики теплые приветствия короля Иордании Абдаллы II и готовность содействовать двустороннему сотрудничеству.
Президент Саркисян с теплотой вспомнил свой визит в Иорданию в апреле этого года и встречу с королем Абдаллой II, с благодарностью отметив, что королевская семья Иордании исторически всегда с теплотой относилась к армянам и поддерживала армянский народ. Президент сказал, что провел очень конструктивную беседу с королем и с нетерпением ожидает встречи с Его Величеством в Армении в ближайшем будущем.
Министр Айман Сафади особо подчеркнул важную роль армянской общины Иордании в жизни страны.
На встрече обсуждались возможности развития отношений между двумя странами и использования существующего потенциала на взаимовыгодной основе. По словам собеседников, у двух стран много общего, они являются носителями древних цивилизаций, не богаты природными ресурсами, Армения и Иордания ценят человеческие ресурсы.
Собеседники согласились с тем, что две страны могут успешно сотрудничать в области новейших технологий, образования, науки, сельского хозяйства, продовольственной безопасности, туризма и подчеркнули важность реализации практических шагов.