ԲՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու ՍԴ դատավորների վաղ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն աբսուրդ է համարում կառավարության կողմից ներկայացված Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ծառուկյանն ասաց դեկտեմբերի 3-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«Մարդուն փաստացի չեն կարողանում մեղադրել իր կատարած գործի, անարդարության, լճացման համար, այլ առաջարկում են գումար վճարել չկատարած աշխատանքի համար: Դա անընդունելի է մեզ համար: Եթե դատավորը հանցանք է կատարել, չի համապատասխանում, թող ազատեն աշխատանքից, ոչ թե նման առաջարկ անեն»,- ասաց Ծառուկյանը:
Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ իրենց խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու ներկայացված օրենքի նախագծին:
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման նախագծին: Այս նախագծով, եթե մինչև 2020 թվականի հունվարի 31-ը Սահմանադրական դատարանի դատավորները, այդ թվում նախագահ Հրայր Թովմասյանը, հրաժարական տան, ապա մինչև իրենց պաշտոնավարման ժամկետի լրանալը կստանան իրենց աշխատավարձի չափով կենսաթոշակ:

ППА проголосует против законопроекта “О внедрении ранней пенсионной системы для судей КС”
Глава парламентской фракции “Процветающая Армения” Гагик Царукян проект Закона “О внедрении ранней пенсионной системы для судей Конституционного суда”, представленный правительством, считает абсурдным. Как передает «Арменпресс», об этом Царукян сказал 3 декабря в беседе с журналистами в Национальном собрании.
“Человека фактически не могут обвинить в содеянном, в несправедливости, стагнации, и предлагают заплатить за невыполненную работу. Это неприемлемо для нас. Если судья совершил преступление, не соответствует занимаемой должности, пусть увольняют его, и не делают подобного предложения”, - сказал Царукян.
Гагик Царукян отметил, что их фракция проголосует против представленного законопроекта.
14 ноября правительство Армении одобрило проект внедрения ранней пенсионной системы судей Конституционного суда. Согласно этому проекту, если до 31 января 2020 года судьи Конституционного суда, в том числе и президент Грайр Товмасян, подадут в отставку, то до истечения срока их полномочий они будут получать пенсию в размере своей зарплаты.