Twitter-ում խոստացել են պարզաբանել, թե օգտատերերի մասին ինչ տվյալներ են հավաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Twitter միկրոբլոգների ցանցի վարչակազմը մտադիր Է օգտատերերին ավելի շատ տեղեկատվություն տրամադրել, թե նրանց վերաբերյալ ինչ տեղեկություններ Է ինքը հավաքում, ինչպես նաեւ պատմել տվյալների պաշտպանության ձեռնարկվող միջոցների մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված Է միկրոբլոգների ցանցի՝ դեկտեմբերի 2-ին հրապարակված հայտարարության մեջ:
«Մենք գտնում ենք, որ ընկերությունները պարտավոր են հաշվետու լինել մարդկանց առջեւ, որոնք նրանց են վստահում իրենց անձնական տվյալները, ինչպես նաեւ ոչ միայն ապահովել այդ տեղեկատվության պահպանվածությունը, այլեւ պարզաբանել, թե ինչպես են իրենք դա անում»,-ընդգծվում Է փաստաթղթում: Twitter-ի աշխատակիցները խոստովանել են, որ իրենք այդ բնագավառում «բարելավումներ անելու հնարավորություններ ունեն»:
Twitter-ը հայտարարել Է ցանցային ռեսուրսի ստեղծման մասին, որտեղ պատմելու են, թե ընկերության աշխատակիցներն ինչ միջոցներ են ձեռնարկում օգտատերերի անձնական տվյալները պաշտպանելու համար, այդ նպատակով նախաձեռնությունների, ինչպես նաեւ այս ոլորտում թույլ տրված խախտումների մասին: Նոր կայքն ստացել Է Twitter Privacy Center անվանումը:
«Մենք կարծում ենք, որ դուք պետք Է իմանաք, թե ինչ տեղեկություններ ենք մենք հավաքում ձեր մասին, ինչպես ենք կիրառում դրանք, ինչպես նաեւ, որ դուք պետք Է լիարժեք վերահսկողություն ունենաք թեւ մեկի, թե՛ մյուսի նկատմամբ»,-նշվում Է հայտարարության մեջ, որը հրապարակված Է այդ ռեսուրսում: Twitter-ում նաեւ հայտնել են, որ պլանավորվում Է 2020 թվականի հունվարի 1-ից փոփոխություններ կատարել գաղտնիության քաղաքականության մեջ: Դրանցից մեկով ենթադրվում Է, որ այժմ այն օգտատերերին, որոնք ապրում են «ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի եւ Եվրոպական տնտեսական գոտու» սահմաններից դուրս, ծառայություններ պետք Է տրամադրի Twitter ընկերությունը, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է Սան-Ֆրանցիսկոյում:
Ավելի վաղ դա անում Էր Twitter International Company անվանումը կրող նրա դուստր կառույցը, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում Է Իռլանդիայում: Դա վարչակազմին թույլ կտա ամբողջ աշխարհի օգտատերերին սպասարկելիս ղեկավարվել ԱՄՆ-ի, այլ ոչ թե ԵՄ-ի օրենսդրությամբ: Twitter-ի ամսական լսարանը մոտավորապես 320 մլն մարդ Է կազմել փետրվարին: Ընկերության շուկայական կապիտալացումը գերազանցում Է 23 մլրդ դոլարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Twitter пообещали подробнее разъяснять, какие данные о пользователях собирают
Администрация сети микроблогов Twitter намерена предоставлять пользователям больше информации о том, какие сведения о них она собирает, а также о предпринимаемых мерах по защите данных. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в опубликованном в понедельник заявлении сети микроблогов.
"Мы считаем, что компании должны быть подотчетны людям, вверяющим им свои личные данные, а также не только обеспечивать сохранность этой информации, но и разъяснять, как они это делают", - подчеркивается в документе. Сотрудники Twitter признали, что у них есть "возможности для улучшения" в этой сфере.
Twitter объявил о создании сетевого ресурса, на котором будет рассказываться о том, какие меры предпринимают сотрудники компании для защиты личных данных пользователей, об инициативах с этой целью, а также о допущенных в данной сфере нарушениях. Новый сайт получил название Twitter Privacy Center. "Мы полагаем, что вы должны знать, какие сведения мы собираем о вас, как применяем их, а также, что у вас должен быть полноценный контроль и над тем, и над другим", - отмечается в заявлении, опубликованном на данном ресурсе.
В Twitter также сообщили, что планируют с 1 января 2020 года внести изменения в политику конфиденциальности. Одно из них предполагает, что теперь пользователям, которые живут "за пределами США, ЕС, и Европейской экономической зоны", предоставлять услуги будет компания Twitter, которая базируется в Сан-Франциско. Ранее это делала ее дочерняя структура под названием Twitter International Company, головной офис которой находится в Ирландии. Это позволит администрации при обслуживании пользователей по всему миру руководствоваться законодательством США, а не ЕС.
Ежемесячная аудитория Twitter составляла примерно 320 млн человек в феврале. Рыночная капитализация компании превышает $23 млрд.