ԱՄՆ-ը կվերսկսի Լիբանանին 105 մլն դոլարի ռազմական օգնության հատկացումը. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը որոշում Է ընդունել վերականգնել Լիբանանի կառավարությանը 105 մլն դոլարի հատկացումն անվտանգության կարիքների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով կոնգրեսականի օգնականի:
Ավելի վաղ նոյեմբերի 1-ին գործակալությունը տեղեկացրել Էր, որ Սպիտակ տունը կասեցրել Է ռազմական աջակցությունը Լիբանանին: Նրա տվյալներով՝ Պետդեպարտամենտն այդ որոշման մասին Կոնգրեսին ծանուցել Էր առանց նշելու դրա ընդունման պատճառները: Ինչպես գործակալությանը հայտնել են իրազեկ աղբյուրներ, այդ քայլը կարող Էր պայմանավորված լինել Լիբանանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաների հետ:
Հոկտեմբերի 17-ին Լիբանանում սկսված բողոքի զանգվածային ակցիաները հոկտեմբերի 29-ին բերեցին Սաադ Հարիրիի գլխավորած կոալիցիոն կառավարության հրաժարականին: Նոյեմբերի 19-ին ցուցարարները խափանեցին խորհրդարանի նստաշրջանի անցկացումը Բեյրութում: Բողոքավորներն այժմ ձգտում են հասնել անցումային կառավարության ստեղծման, որը երկրում կնախապատրաստի ու կանցկացնի վաղաժամկետ ընտրություններ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: США возобновят выделение $105 млн в качестве военной помощи Ливану
Администрация президента США Дональда Трампа приняла решение возобновить выделение $105 млн правительству Ливана на нужды безопасности. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщило агентство Reuters со ссылкой на помощника конгрессмена.
Ранее 1 ноября агентство информировало, что Белый дом приостановил оказание военной поддержки Ливану. По его данным, Госдеп уведомил Конгресс о данном решении без указания причин его принятия. Как сообщали агентству информированные источники, данный шаг мог быть вызван проходящими в Ливане акциями протеста.
Начавшиеся 17 октября массовые акции протеста в Ливане привели к отставке 29 октября коалиционного кабинета министров во главе с Саадом Харири. 19 ноября демонстранты сорвали проведение сессии парламента в центре Бейрута. Протестующие сейчас добиваются создания переходного правительства, которое подготовит и проведет в стране досрочные выборы.