ԱԳ նախարարը Թուրքիայի վարած քաղաքականությունում ու գործողություններում սպառնալիք է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հավատարիմ է իր դիրքորոշմանն ու պատրաստ է առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ, սակայն թուրքական կողմից նկատում է լրիվ այլ ուղղությամբ վարվող քաղաքականություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանի ներկայիս իշխանության շրջանակում արդյո՞ք առկա են փոփոխություններ՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ:
«Մենք ասել ենք, որ պատրաստ ենք հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների, սակայն դրա համար 2 կողմ է պահանջվում, իսկ երկրորդ կողմի քաղաքականությունը աշխատում է ամբողջովին այլ ուղղությամբ: Թուրքիայի սպառնալիք լինելն արտահայտվում է իր վարած քաղաքականությամբ, իր գործողություններով և հռետորաբանությամբ»,-ասաց Մնացականյանը:
Նախարարը նկատեց՝ մեր աչքի առաջ տեղի ունեցողը, Հայաստանի՝ շարունակվող շրջափակումը, Թուրքիայի կողմից հարաբերություններ հաստատելու ցանկության կամ որևէ քայլի բացակայությունը, Ադրբեջանին ռազմական-քաղաքական անվերապահ աջակցությունը ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կոնտեքստում, արտահայտում են Հայաստանի համար անվտանգային սպառնալիք: Թուրքիայի կողմից սպառնալիքը բխում է իրականացվող քաղաքականությունից, գործողություններից և հռետորաբանությունից: Մնացականյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց՝ Հայաստանն իր դիրքորոշումն արտահայտել է և մնում է դրան հավատարիմ:
Անդրադառնալով Ցյուրիխի արձանագրություններին՝ նախարարը նշեց, որ արձանագրությունները մերժել է հենց Թուրքիան, իր հավատարմությունն իր իսկ ստորագրություններին ձախողել է հենց Թուրքիան: Նախարարը շեշտեց՝ այդ ամենը գոնե տեղի է ունեցել բոլորի աչքի առաջ, ոչ թե հարյուր տարի առաջ: Միջազգային հանրությունը ևս ականատես է եղել այդ զարգացումներին:

Глава МИД Армении видит угрозу в политике и действиях Турции
Армения верна своей позиции и готова установить отношения с Турцией без предусловий, но с турецкой стороны видна политика совершенно в другом направлении. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян в связи с вопросом о том, есть ли какие-либо изменения в армяно-турецких отношениях.
«Мы говорили, что готовы к отношениям без предварительных условий, но для этого нужны две стороны, а политика другой стороны работает в совершенно другом направлении. Угроза Турции выражается в ее политике, действиях и риторике», - сказал Мнацаканян.
Министр отметил, что то, что происходит перед нашими глазами - продолжающаяся блокада Армении, нежелание Турции устанавливать отношения или совершать какие-либо шаги, безоговорочная военно-политическая поддержка Азербайджану в контексте нагорно-карабахского конфликта, представляет угрозу безопасности Армении. Угроза Турции проистекает из ее политики, действий и риторики. Мнацаканян повторил, что Армения выразила свою позицию и остается верной ей.
Коснувшись Цюрихских протоколов, министр отметил, что Турция сама отвергла протоколы, отказалась от своих собственных подписей. Министр подчеркнул, что это произошло на глазах у всех, а не сто лет назад. Международное сообщество также стало свидетелем этих событий.