Գուտերիշը կոչ Է արել «գլուխներն ավազի մեջ չթաքցնել» կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկրները պետք Է ազատվեն ածխի կախվածությունից եւ վճար սահմանեն ածխածնի արտանետումների համար՝ մոլորակի վրա կյաքի պահպանման նպատակով: Դեկտեմբերի 2-ին այդ մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը՝ ելույթ ունենալով Կլիմայի փոփոխության շուրջը ՄԱԿ-ի պարփակ խորհրդաժողովի (COP-25) բացմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա նշել Է, որ այժմ մարդկությունը կանգնած Է ճամփաբաժանքին: «Հաջորդ տասնամյակի վերջին մենք կհայտնվենք երկու արահետներից մեկին: Կամ մենք կհանձնվենք՝ անցնելով անդառնալի կետը, եւ սպառնալիքի տակ դնելով մոլորակի վրա ամբողջ կենդանականը: Բայց մենք ցանկանում ենք արդյոք, որ մեզ հիշեն որպես մի սերունդ, որը գլուխը թաքցրել Է ավազի մեջ, որն զբաղվել Է խաբեությամբ, մինչ մոլորակն այրվում Էր»,- դիմել Է Գուտերիշը խորհրդաժողովի մասնակիցներին:
Մյուս ուղին գլխավոր քարտուղարը համարել Է «հույսի ճանապարհ», որը նշանակում Է ածխածնի արտանետումների եւ ածխի օգտագործման քանակի անհապաղ նվազեցում: «Այսօր մենք պետք Է տարեկան 7,6 տոկոսով նվազեցնենք մթնոլորտ արտանետումների քանակը»,- համոզված Է նա: «Եկել Է ժամանակն ապացուցելու բնության դեմ պատերազմը դադարեցնելու մեր մտադրության լրջությունը»,- եզրափակել Է համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ООН призвал лидеров "не зарывать голову в песок" в борьбе с изменениями климата
Страны должны избавиться от угольной зависимости и установить плату за выбросы углерода для сохранения жизни на планете. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, выступая на открытии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP-25).
Он отметил, что сейчас человечество стоит на развилке. "К концу следующего десятилетия мы окажемся на одной из двух троп. Либо мы сдадимся, пройдя точку невозврата, и поставим под угрозу все живое на планете. Но хотим ли мы, что бы нас запомнили как поколение, которое зарыло голову в песок, которое занималось надувательством, пока планета горела?" - обратился Гутерриш к участникам конференции.
Другой путь генсек назвал "дорогой надежды", которая означает немедленное снижение количества выбросов углерода и использования угля. "Сегодня нам нужно ежегодно снижать на 7,6% количество выбросов в атмосферу", - уверен он.
"Настало время доказать серьезность нашего намерения остановить войну против природы", - заключил глава всемирной организации.