Լինելու եք մեր ուշադրության կենտրոնում. Զարեհ Սինանյանն առաջին անգամ այցելել է Օդեսայի հայ համայնք
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օդեսա Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի այցի շրջանակում հայ համայնքի հետ հանդիպումը զուգորդվեց մշակույթի տան 11 և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հիմնադրման 24-ամյակների տոնական ծրագրով, որտեղ հայկականության մթնոլորտն ապահովեցին մշակույթի տան, կիրակնօրյա հայկական դպրոցի և մանկապարտեզի, վոկալ համույթի, գրական ստուդիայի, երիտասարդական ակումբի սաները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից, Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ այս այցը ոչ միայն հնարավորություն էր ծանոթանալու համայնքային կառույցների աշխատանքին, այլև տեսնել հրաշալի հայ երիտասարդությանը, մեկ անգամ ևս վստահությամբ լցվել, որ մեր հայությունը, անկախ գտնվելու վայրից, իրոք ամուր և ուժեղ է:
«Ես ինքս լավ հասկանում եմ՝ ինչ է նշանակում սփյուռքում լինել, շարունակել ապրել որպես հայ, չձուլվել: Գիտեմ, որ շատ հաճախ Ուկրաինայի հայ համայնքն իրեն ուշադրությունից դուրս է զգացել, որի համար անկեղծորեն ցավում եմ: Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ դուք միշտ լինելու եք մեր ուշադրության կենտրոնում, հայրենիքը միշտ պատրաստ է օգնել, և այդ օգնությունն այլևս երկկողմանի պիտի լինի»,-շեշտել է հանձնակատարը: Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել դպրոցի ուսուցչական անձնակազմին սրտացավ և բարձր մակարդակով տարվող աշխատանքի համար:
«Հայրենիքը ձեզ շատ է սիրում, կարոտում է, միշտ ունեցել է և այժմ էլ ունի ձեր կարիքը, իմացեք, որ դուք միայնակ չեք»,-ամոփոփել է իր խոսքը Զարեհ Սինանյանը:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, Օդեսայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Գևորգ Պետրոսյանը, Օդեսայի հայ համայնքի ղեկավար Սանվել Տիգրանյանը, այլ կառույցների ղեկավարներ, հայ համայնքի մեծաթիվ ներկայացուցիչներ: Հանդիպման ավարտին համայնքի ղեկավարը պագևատրվեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պատվոգրով:

High Commissioner for Diaspora Affairs meets with Armenian community in Odessa, Ukraine
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. Armenia’s High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan met with the Armenian community representatives during his visit to the Ukrainian city of Odessa, his Office told Armenpress.
The meeting was accompanied with the program dedicated to the 24th anniversaries of the foundations of the culture house and the St. Gregory the Illuminator Church.
In his remarks Zareh Sinanyan said this visit was not only an opportunity to get acquainted with the works of the community structures, but also to see this amazing Armenian youth, once again to be filled with trust that all Armenians, regardless of their location place, are really firm and strong.
“I personally understand quite well what it means to live in the Diaspora, continue living as an Armenian and not to be assimilated. I know that quite often the Armenian community of Ukraine felt out of attention, and I sincerely regret over it. I assure you that you will always be under our spotlight, your homeland is always ready to help you, and that assistance should be two-sided from now on”, he said, adding: “Homeland loves you very much, misses you, always needed you and also needs you today. Be aware that you are not alone”.
The meeting was also attended by Armenia’s Ambassador to Ukraine Tigran Seyranyan, Consul General to Odessa Gevorg Petrosyan, leaders of other structures, Armenian community representatives, etc.