ԵՄ-ի հետ ձևավորված է չափազանց հստակ և դրական օրակարգ. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրոպական միության հետ ձևավորել է չափազանց հստակ և դրական օրակարգ: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին նոյեմբերի 30-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարի փոփոխությանը:
«Այս ամբողջ շրջանում, ներառյալ վերջին ավելի քան 1,5 տարին, ԵՄ-ի հետ ձևավորված է չափազանց հստակ ու դրական օրակարգ, շատ հստակ արդյունքներով, առաջընթացով: Գիտեք նաև ԵՄ-ի ներգրավվածության ծավալները մեր ազգային զարգացման, բարեփոխումների օրակարգում: Այս ամենը չի փոխվում հանձնաժողովի փոփոխությամբ, և շարունակականությունը բնականաբար գոյություն ունի: Մենք, իհարկե, սպասում ենք, երբ նոր հանձնաժողովը կսկսի գործել, որպեսզի մենք շարունակենք մեր օրակարգը»,- ասաց Մնացականյանը:
Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը նոյեմբերի 29-ին կայացած կարճատև արարողության ընթացքում Եվրամիության հիմնական քաղաքական մարմնի ղեկավարի լիազորությունները, որտեղ ներկայացված են միության երկրների ղեկավարները, հանձնեց իրեն փոխարինողին՝ Բելգիայի դաշնային կառավարության նախկին վարչապետ Շառլ Միշելին: Եվրախորհրդի նոր նախագահն իր պարտականությունների կատարմանը լիարժեք ձեռնամուխ կլինի դեկտեմբերի 1-ից:

С ЕС у нас чрезвычайно четкая и позитивная повестка — Зограб Мнацаканян
Какпередает Арменпресс,об этом в беседе с журналистами 30 ноябрясказал министр ИД РА ЗограбМнацаканян. отвечая на вопрос о смене руководителя Совета  Европы.
«За весь этот период, в том числе за последние 1,5 года, была разработана очень четкая и позитивная повестка дня с ЕС, с очень четкими результатами и прогрессом. Вы также знаете о степени участия ЕС в нашей национальной программе развития и реформ. Все это не меняется со сменой комиссии, и преемственность, естественно, существует. Мы, конечно, ждем начала работы новой комиссии, чтобы   продолжить нашу повестку дня», - сказал Мнацаканян.
Глава Совета Европы Дональд Туск передал полномочия  главеыполитического органа Европейского союза своему заместителю, бывшему премьер-министру федерального правительства Бельгии Шарлю Мишелю, во время краткой церемонии 29 ноября. Новый президент Совета Европы вступит в должность 1 декабря.