Արցախում գործող փոքր ու միջին ընկերությունները կընդգրկվեն չինական ամենամեծ տնտեսական հարթակում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայկական փոքր ու միջին ընկերությունները, ներառյալ Արցախում գործողներն, առաջիկայում չինական ամենամեծ տնտեսական հարթակում ընդգրկվելու հնարավորություն կունենան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախկին վարչապետ, «Ազատ հայրենիք» կուսացության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Եվրոպա կատարած իմ այցը եզրափակվեց «Գործարար պալատների համաշխարհային համադաշնություն» (Global Confederation of Business Chambers) միջազգային տնտեսական կազմակերպության կողմից Վիեննա քաղաքում կազմակերպված GLASE-ի և To Joy-ի եվրոպական ժողովին մասնակցությամբ: Ընդամենը մի քանի ժամվա մեջ ականատեսը եղա, թե ինչպես մոտ մեկ միլիոն չինական  փոքր ու միջին ընկերություններ մեկ պլատֆորմի միջոցով հնարավորություն ստացան մուտք գործելու եվրոպական շուկա: Իսկ աշխարհի կապիտալի շուկայում տեղի ունեցող այս սրընթաց փոփոխություններին պարտավոր ենք համարժեք արձագանքել, որպեսզի զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ մեր կանխատեսումները ճշգրիտ հիմնավորումներ ունենան:
Ժողովը ներկայացուցչական էր, քանի որ մասնակցում էին մի քանի տասնյակ երկրների նախկին նախագահներ, վարչապետներ, նախարարներ, գործարարներ ու համաշխարհային ճանաչում ունեցող շատ այլ դեմքեր: Իմ մասնակցությունը հնարավոր է դարձել իմ մտերիմ ընկեր և բարեկամ, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի անմիջական աջակցությամբ, ինչի համար հայտնում եմ նրան խորին երախտագիտությունս: Ուրախ եմ նաև, որ հենց նրա ընկերակցությամբ եմ մասնակցել այդ կարևոր միջոցառմանը, և շատ արդյունավետ հանդիպումներ ենք ունեցել: Թերևս ամենահիշարժանը հանդիպումն էր այդ համաժողովը նախաձեռնած, համաշխարհային GLASE և To Joy ընկերությունների սեփականատեր, միլիարդատեր, Չինաստանում ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկի՝ Ջունքինգ Լուի հետ, ով հանդիսանում է չինական ՓՄՁ զարգացման ամեմանամեծ հարթակի ու դրա միջոցով աննախադեպ զարգացման պայմանների ստեղծողը (դրա շնորհիվ Չինաստանում ՓՄՁ-ների տեսակարար կշիռն արտահանման մեջ կազմում է մոտ 60 տոկոս): Շատ արդյունավետ քննարկում ունեցանք: Մենք նրան առաջարկեցինք հայկական փոքր ու միջին բոլոր ընկերությունների՝ ներառյալ Արցախում գործողների համար այդ պլատֆորմում ընդգրկվելու պայմաններ ստեղծել, ինչպես նաև գալիք տարի Հայաստան այցելել: Պարոն Լուն սիրով ընդունեց ոչ միայն մեր առաջարկը և Հայաստան այցելելու հրավերը, այլև հրավիրեց մոտ ապագայում հենց Չինաստանում շարունակելու գործնական քնարկումները: Տեղին եմ համարում նշել, որ պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք, որպեսզի ծրագրի իրականացման տեխնիկական աջակցությունը չինական կողմը վերցնի իր վրա»,- գրել է Ա. Հարությունյանը:
Արցախի նախկին վարչապետ համոզմունք է հայտնել, որ ինտեգրման այդ ճանապարհը նոր պայմաններ է ստեղծելու մեր միասնական հայրենիքի տնտեսական զարգացման ավելի բարձր տեմպերի ապահովման համար, քանի որ տեղական ընկերությունների՝ համաշխարհային շուկայում ընդգրկվելու, նոր ներդրումների ներգրավման և տեխնոլոգիական առաջընթացի կազմակերպման համար այն հուսալի հեռանկարներ է խոստանում:
Արայիկ Հարությունյանը նշել է նաև, որ օգտվելով առիթից՝ համաժողովի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել նաև Հունաստանի նախկին վարչապետ (2009-2011թթ.)  Գեորգիոս Պապանդրեուի, Սերբիայի նախկին նախագահ (2004-2012 թթ.), Սերբիայի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Բորիս Տադիչի, Բրազիլիայի նախկին նախագահ (2005-2010 թթ.) Դիլմա Ռուսեֆի և քաղաքական ու գործարար հայտնի այլ գործիչների հետ։ Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հիմնականում քննարկվել են արցախա-ադրբեջանական հակամարտության ներկա փուլին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև ներկայացրել է իր դիրքորոշումը:
«Իսկ մեր դիրքորոշումը մեկն է՝ ամրացնել սահմաները, ստեղծել ուժեղ, զարգացած, հզոր պետություն, որտեղ քաղաքացին կունենա երաշխավորված սոցիալական պաշտպանություն, բարձր եկամուտ, իսկ ներքին ու արտաքին՝ վտանգների հանդեպ ապահովության լիարժեք զգացում»,- եզրափակել է Հարությունյանը:

МСП Арцаха будут представлены на крупнейшей экономической платформе Китая
Армянские малые и средние компании, в том числе и действующие в Арцахе, скоро получат возможность стать частью крупнейшей экономической платформы Китая.
Какпередает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebookнаписал бывший премьер-министр Арцаха, лидер партии «Свободная Родина» Араик Арутюнян.
«Мой визит в Европу завершился участием в Европейской конференции GLASE и ToJoy в Вене, организованной Глобальной конфедерацией деловых палат(GlobalConfederationofBusinessChambers), международной экономической организацией. Всего за несколько часов я стал свидетелем того, как около миллиона китайских МСП смогли выйти на европейский рынок через единую платформу. И мы просто обязаны  адекватно реагировать на эти быстрые изменения на мировом рынке капитала, чтобы наши прогнозы перспектив развития могли быть четко аргументированы.
Встреча была представительной, поскольку в ней приняли участие бывшие президенты, премьер-министры, министры, бизнесмены и многие  всемирно известные деятели из десятков стран. Мое участие стало возможным благодаря непосредственной поддержке моего близкого друга и друга, бывшего премьер-министра РА Гранта Багратяна, за что я выражаю ему  глубокую благодарность. Я также рад, что был с ним на этом важном мероприятии и провел много продуктивных встреч.
Пожалуй, самая запоминающаяся встреча была с  владельцем глобальных компаний GLASE и ToJoy, инициированным этой конференцией, миллиардером Джанкингом Лу, одним из самых влиятельных людей в Китае, который является создателем крупнейшей китайской платформы для развития малого и среднего бизнеса (благодаря ее беспрецедентному развитию в Китае доля МСП  в экспорте составляет около 60%).
У нас была очень эффективная дискуссия. Мы предложили ему создать условия для того, чтобы на этой платформе были представлены все малые и средние армянские компании, в том числе действующие в Арцахе, а также предложилипосетили Армению в следующем году. Господинн Лу не только принял наше предложение и приглашение посетить Армению, но и пригласил в ближайшем будущем продолжить деловые дискуссии именно в Китае. Считаю уместным отметить, что мы достигли соглашения о том, что китайская сторона будет оказывать техническую помощь в реализации проекта», - написал  Арутюнян.
Бывший премьер-министр Арцаха убежден, что этот путь интеграции создаст новые условия для обеспечения более высоких темпов экономического развития нашей родины, поскольку для местных компаний надежно участвовать в мировом рынке, привлекать новые инвестиции и организовывать технический прогресс.
Араик Арутюнян также сообщил, чтосостоялись встречи с бывшим премьер-министром Греции (2009-201) ГеоргиосомПапандреу, бывшим президентом Сербии (2004-2012),  председателем Сербской демократической партии Борисом Тадичем, бывшим президентом Бразилии ( 2005-2010) ДилмойРуссефф и другими видными политическими и деловыми деятелями. Бывшие высокопоставленные чиновники в основном обсуждали вопросы, связанные с нынешним этапом арцахско-азербайджанского конфликта, а также представили свои позиции.
«И наша позиция одна: укрепить границы, создать сильное, развитое, мощное государство, в котором гражданин будет иметь гарантированную социальную защиту, высокий доход и чувство полной безопасности от внутренних и внешних угроз», - заключил Арутюнян.