ԱԺ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց ծխելը սահմանափակող հայտնի օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» օրենքի նախագծին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին օրենքի նախագիծը նոյեմբերի 29-ին կայացած հանձնաժողովի նիստում նշեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Օրենքի նախագծով՝ ծխախոտի օգտագործման արգելք է սահմանվում փակ տարածքներում։ Սահմանափակումներ կլինեն հանրային տրանսպորտում, մանկական խաղահրապարակներում, առողջապահական, կրթական, մշակութային հաստատություններում։ Որոշակի կարգավորումներ են նախատեսվում նաև ծխախոտի վաճառքի և ծխախոտային արտադրանքի առաջխաղացման և գովազդի սահմանափակման ուղղությամբ։
Օրենքների նախագծերի փաթեթում ընդգրկված «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվում է, որ, մասնավորապես, մասնավոր ավտոմոբիլային տրանսպորտային միջոցի վարորդի կողմից տրանսպորտային միջոցի ընթացքի ժամանակ ծխախոտային արտադրատեսակ կամ ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչներ օգտագործելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:
Ծխախոտային արտադրատեսակի կամ ծխախոտային արտադրատեսակի փոխարինիչների օգտագործման կամ դրանց օգտագործման  սահմանափակման արգելքը խախտելը, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 135.1, 135.2 հոդվածների, առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ ֆիզիկական անձի նկատմամբ՝ հիսունապատիկի չափով: Նույն արարքն այն պաշտոնատար անձի կողմից կատարելը, որը նշված խախտման համար վարչական տույժի է ենթարկվել երեք ամսվա ընթացքում, առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված վարչական տույժի կրկնակիի չափով:
Օրենքով նախատեսված դեպքերում հաստատությունների կամ հիմնարկների, կամ վայրերի, կամ տարածքների տեսանելի հատվածներում ծխախոտային արտադրատեսակների կամ ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների օգտագործման  արգելքի մասին տեղեկատվություն պարունակող ցուցանակների բացակայությունն առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
«Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին փաթեթին կառավարությունը հավանություն է տվել սեպտեմբերի 12-ին:

Комиссия НС Армении дала положительное заключение законопроекту, ограничивающему курение
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по экономическим вопросам дала положительное заключение проекту Закона “Об уменьшении и предотвращении вреда здоровью вследствие использования табачных изделий и их заменителей” и прилагаемому пакету законопроектов.
Как передает Арменпресс, об этом на заседании комиссии 29 ноября заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Проектом закона устанавливается запрет на использование табака в закрытых помещениях. Ограничения будут распространяться и на общественный транспорт, детские игровые площадки, здравоохранительные, образовательные, культурные учреждения. Определенные регулирования предусматриваются также и в направлении продажи табака и продвижения табачной продукции и ограничения рекламы.
Проектом закона РА О внесении изменений и дополнений в Кодекс РА “Об административных правонарушениях”, включенным в пакет проектов законов, предусматривается, что, в частности, использование водителем частного автомобильного транспортного средства табачных изделий или заменителей табачных изделий во время движения транспортного средства влечет наложение штрафа в десятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Нарушение запрета на использование табачных изделий или заменителей табачных изделий, или их использование, за исключением статей 135.1, 135.2 настоящего Кодекса, влечет наложение штрафа на должностное лицо в стопятидесятикратном или двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы, а на физическое лицо - в пятидесятикратном размере. Совершение того же деяния должностным лицом, подвергнутым административному взысканию за указанное нарушение в течение трех месяцев, влечет наложение штрафа в размере двукратного размера установленного административного взыскания.
В предусмотренных законом случаях отсутствие вывесок, содержащих информацию о запрете использования табачных изделий или заменителей табачных изделий на видных участках учреждений или учреждений, или мест, или территорий влечет наложение штрафа на должностных лиц в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
Законопакет О внесении изменений в Закон “Об уменьшении и предотвращении вреда, причиняемого здоровью вследствие использования табачных изделий и их заменителей” и смежных законов правительство одобрило 12 сентября.