Դատախազությունը ստացել է Վահագն Հարությունյանի պաշտպանի դիմումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ստացել է Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի դիմումը՝ Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը վերացնելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի պաշտպանը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին և ՀՔԾ պետին՝ առաջարկելով վերացնել Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը։
Վահագն Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ ՔՕ 38-349 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (ապացույցներ կեղծելը, որը կատարվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով), 308–րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով):

Прокуратура получила обращение адвоката Ваагна Арутюняна
Прокуратура получила обращение Миграна Погосяна, адвоката бывшего руководителя следственной группы по делу 1 марта Ваагна Арутюняна, о прекращении розыска в отношении его подзащитного. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, обращение направлено в генпрокуратуру и Специальную следственную службу.
Ваагну Арутюняну предъявлено обвинение по п. 1 ч. 3 ст. 38-349 (фальсификация доказательств по гражданскому делу лицом, участвующим в деле, совершенная по делам о тяжком или об особо тяжком преступлении), ч. 2 ст. 308 (злоупотребление должостными полномочиями) и ч. 2 ст. 309 (превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств) УК Армении.