«Լավագույն» բարեկամները հեռանում են ...
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սույն թվականի նոյեմբեր ամսվա սկզբին, Ադրբեջանը որոշում է կայացրել փակել Ստոկհոլմում իր դեսպանատունը: Այդ դեսպանատան գործունեությունը տարածվում էր երեք երկրների վրա` Շվեդիայի, Նորվեգիայի և Ֆինլանդիայի: Այս քայլը, պատասխանն է Նորվեգիայի իշխանությունների այն որոշման, որով նրանք փակելու են իրենց դեսպանությունը Բաքվում:
Բաքվում իր դեսպանատունը փակելու որոշումը պաշտոնական Օսլոն մեկնաբանել է նրանով, որ Բաքվի և Օսլոյի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները ցածր մակարդակի վրա են: Փոխարենը՝ Նորվեգիան դեսպանատուն կբացի Վրաստանում: Բաքվի` սկանդինավյան երկրներում իր դեսպանատունը փակելու որոշումը, ամենայն հավանականությամբ, պատասխան քայլ էր:
Ադրբեջանական ընդդիմությունը նորվեգական դեսպանատան փակումը լուրջ անհաջողություն է համարում և դա կապում է Ադրբեջանում ժողովրդավարության հետընթացի հետ։
«Հանրապետական այլընտրանք կուսակցության» առաջնորդ Իլգար Մամեդով.
«Նորվեգիայի ԱԳՆ-ն շատ պարզ, դիվանագիտական լեզվով հայտնել է իր դիրքորոշումը. «Մենք Բաքվում մեր դեսպանատունը փակում ենք և այն բացում ենք Թբիլիսիում, որովհետև Վրաստանը ձգտում է հավատարիմ մնալ ժողովրդավարական արժեքներին, իսկ Ադրբեջանը՝ ոչ, այստեղ միայն հետընթաց կա»։ Ես չեմ հիշում ադրբեջանական դիվանագիտության առավել լուրջ անհաջողություն 1991-1992թ.թ.-ին միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի անկախության ճանաչումից ի վեր»։
«Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլի. «Նորվեգիան հայտնի է որպես ամենազարգացած ժողովրդավարական պետություններից մեկը։ Ադրբեջանից նրա հեռանալը ցուցանիշ է, որ Նորվեգիան կորցրել է վստահությունն Ադրբեջանի իշխանությունների հանդեպ։ Նորվեգիայի օրինակին կարող են հետևել նաև Եվրոպական այլ պետությունները։ Այդ ամենն Ադրբեջանում դինաստիայով փոխանցվող իշխանության հաստատման, կոռուպցիայի բարձր մակարդակի արդյունք է։ Նորվեգիայի դեսպանության հեռացումը մեծ հարված կլինի երկրի վարկանիշին»։
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության լուրջ ձախողման արդյունքում, Իլհամ Ալիևի հրամանագրով, Ադիշ Սաքիթ օղլու Մամեդովն ազատվեց Շվեդիայում, Նորվեգիայում եւ Ֆինլանդիայում արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնից: Հետկանչը կապված էր Բաքվում Նորվեգիայի դեսպանատան փակման եւ երկրների միջեւ հարաբերություններում հետընթացի հետ: Ադրբեջանի դեսպանը չկարողացավ լուծել սկանդինավյան տարածաշրջանում Ադրբեջանի հեղինակության ամրապնդման խնդիրները։ Արդյունքում՝ Օսլոն ընտրություն կատարեց հօգուտ Վրաստանի: Բացի դա, Վրաստանի կենտրոնական դիրքը տարածաշրջանի քարտեզի վրա և նրա կապերը հարևանների հետ Նորվեգիայի դեսպանատան համար ստեղծել են դիվանագիտական կորպուսի գործունեության ընդլայնման հնարավորություն: Օսլոյի օգտին է նաև վրացիների ակտիվ մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության գծով նախագծերին։
Ստոկհոլմի օրինակին հետևեց նաև Պերուի Հանրապետությունը՝ որոշում կայացնելով իր դիվանագիտական կորպուսի աշխատանքները դադարեցնել Ադրբեջանում և աշխատանքների վերջնաժամկետ սահմանել 2020 թվականի մարտի 1-ը:
Այս ամենը վկայում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ոտնահարման բնագավառում տիրող վատթար իրավիճակի մասին: Միջազգային տարբեր կառույցների կողմից հրապարակված զեկույցներն արտացոլում են Ադրբեջանում տիրող մեղմ ասած «անմխիթար» ներքաղաքական իրավիճակը:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից որդեգրած ավտորիտար ղեկավարման ռեժիմը, մարդու խոսքի և ազատության հանդեպ օրեցօր ավելացող հալածանքները՝ չի բացառվում, որ Օսլոն և Պերուն վերջինները չեն լինի, որ դադարեցրեցին իրենց դիվանագիտական կորպուսի աշխատանքները Ադրբեջանում:

Уходят “лучшие” друзья...
В начале ноября этого года Азербайджан принял решение закрыть свое посольство в Стокгольме. Деятельность этого посольства покрывала три страны: Швецию, Норвегию и Финляндию. Этот шаг-ответ властей Норвегии на решение о закрытии своего посольства в Баку.
Решение о закрытии своего посольства в Баку официальный Осло прокомментировал тем, что дипломатические отношения между Баку и Осло находятся на низком уровне. Вместо этого Норвегия откроет посольство в Грузии. Решение Баку о закрытии своего посольства в скандинавских странах, по всей вероятности, было ответным шагом.
Азербайджанская оппозиция считает закрытие норвежского посольства серьезной неудачей и связывает это с регрессом демократии в Азербайджане.
Лидер партии “Республиканская альтернатива” Ильгар Мамедов:
“МИД Норвегии на очень простом, дипломатическом языке выразил свою позицию: “Мы закрываем посольство в Баку и открываем его в Тбилиси, потому что Грузия стремится оставаться верной демократическим ценностям, а Азербайджан - нет, здесь наблюдается лишь регресс Я не помню более серьезной неудачи азербайджанской дипломатии с 1991 - 1992 годов, с тех пор, как международное сообщество признало независимость Азербайджана”.
Лидер партии “Народный фронт Азербайджана” Али Керимли:
“Норвегия известна как одно из самых развитых демократических государств. Ее уход из Азербайджана является показателем того, что Норвегия потеряла доверие к властям Азербайджана. Примеру Норвегии могут последовать и другие европейские государства. Все это является результатом установления династической передачи власти в Азербайджане и высокого уровня коррупции. Закрытие посольства Норвегии станет большим ударом по рейтингу страны”.
В результате серьезного провала внешней политики Азербайджана, указом Ильхама Алиева, Адиш Сакит оглу Мамедов был освобожден от должности чрезвычайного и полномочного посла в Швеции, Норвегии и Финляндии. Отзыв был связан с закрытием посольства Норвегии в Баку и регрессом в отношениях между странами. Посол Азербайджана не смог решить вопрос укрепления авторитета Азербайджана в скандинавском регионе. В результате Осло сделал выбор в пользу Грузии. Кроме того, центральное положение Грузии на карте региона и ее связи с соседями создали для посольства Норвегии возможность расширения деятельности дипломатического корпуса. В пользу Грузии и активное участие грузин в проектах по НАТО и ЕС.
Примеру Стокгольма последовала и Республика Перу, приняв решение прекратить работу своего дипломатического корпуса в Азербайджане и установить крайний срок работы 1 марта 2020 года.
Все это свидетельствует об ухудшающейся ситуации в Азербайджане в области нарушения прав человека и основных свобод. Доклады, опубликованные различными международными структурами, мягко говоря, отражают неутешительную внутриполитическую ситуацию в Азербайджане.
Учитывая авторитарный режим Азербайджана, усиливающиеся изо дня в день гонения на свободу и слово человека, не исключено, что Осло и Перу не будут последними, которые прекратили работу своих дипломатических корпусов в Азербайджане.