Վերականգնվել Է լաստանավային հաղորդակցությունը Թուրքիայի եւ Ղրիմի միջեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի եւ Ղրիմի միջեւ լաստանավային հաղորդակցությունը, որը դադարեցվել Էր 2017 թվականին, վերականգնվել Է: Լաստանավերը շաբաթական մեկ անգամ կերթեւեկեն Սեւ ծովի Կերչ եւ Զոնգուլդաք նավահանգիստների միջեւ, նոյեմբերի 22-ին հայտնել Է «Արտահանման աջակցման հարավային տարածաշրջանային կենտրոն» ինքնավար ոչ առեւտրային կազմակերպության տնօրեն Նատալյա Սերովան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այժմ ստացա հաստատում, որ մեզ մոտ գործարկվել Է Զոնգուլդաք – Կերչ լաստանավը, շաբաթական մեկ անգամ կանոնավոր մատակարարումներ»,- ասել Է նա հանրապետության Տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության եւ ձեռնարկչության զարգացման պետական խորհրդի կոմիտեի նիստում:
2014 թվականին անցկացված հանրաքվեից եւ Ռուսաստանի հետ Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի վերամիավորումից հետո Ուկրաինան եւ այլ երկրներ պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի, ռուսաստանցի գործարարների եւ քաղաքական գործիչների, Ղրիմ այցելած մարդկանց եւ այն ընկերությունների դեմ, որոնք գործարարություն են վարում թերակղզում: 2017 թվականի հոկտեմբերին Թուրքիայի իշխանությունները որոշում կայացրեցին չընդունել այն նավերը, որոնք ժամանում են Ղրիմի նավահանգիստներից: Արգելքը վերաբերում Էր ցանկացած դրոշի ներքո նավարկող նավերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Возобновлено паромное сообщение между Турцией и Крымом
Паромное сообщение между Турцией и Крымом, прерванное в 2017 году, возобновлено. Паромы будут ходить раз в неделю между черноморскими портами Керчь и Зонгулдак, сообщила в пятницу директор автономной некоммерческой организации "Южный региональный центр поддержки экспорта" Наталья Серова, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Получила сейчас подтверждение, что у нас запущен паром Зонгулдак - Керчь, раз в неделю регулярные поставки", - сказала она на заседании комитета Госсовета республики по экономической политике, промышленности и развитию предпринимательства.
После проведенного в 2014 году референдума и воссоединения Крыма и Севастополя с Россией Украина и другие страны ввели санкции против России, российских бизнесменов и политиков, посещавших Крым людей и компаний, ведущих бизнес на полуострове.
В октябре 2017 года власти Турции приняли решение не принимать корабли, прибывающие из портов Крыма. Запрет касается кораблей под любым флагом.