Իսրայելում ընդդիմության առաջնորդը Նաթանյահուից պահանջել Է թողնել վարչապետի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելում «Կահոլ-Լավան» ընդդիմադիր դաշինքի առաջնորդ Բենի Գանցը հայտարարել Է, որ երկրի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն պարտավոր Է թողնել իր պաշտոնը եւ ուշադրությունը կենտրոնացնել իր դեմ առաջադրված մեղադրանքների վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ Իսրայելի կառավարության իրավաբանական խորհրդական Ավիխայ Մանդելբլիտը հայտնել Է, որ որոշել Է վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուին կաշառք վերցնելու մեղադրանք առաջադրել այսպես կոչված «4000-ի գործով» եւ խարդախության ու հասարակական վստահությունը չարաշահելու մեղադրանքներ՝ 2000-ի եւ 1000-ի գործերով: Ի պատասխան Նաթանյահուն հայտարարել Է, որ այդ մեղադրանքների նպատակն իրեն պաշտոնանկ անելն Է:
«Ես լիովին վստահում եմ մեր իրավապահ մարմիններին՝ իրավաբանական խորհրդական Ավիխայ Մանդելբլիտի գլխավորությամբ: Ես վստահ եմ, որ նրանք իրենց աշխատանքը կատարում են բարեխղճորեն, ազնվորեն ու պրոֆեսիոնալ կերպով: Իսրայելում չկա հեղաշրջում, ավելի շուտ կան անձինք, որոնք բարիկադավորվել են իշխանության մեջ»,- Գանցի խոսքը մեջբերել Է նրա շտաբը:
«Նաթանյահուն իր ելույթով ցույց տվեց, որ նա պետք Է թողնի պաշտոնը եւ ուշադրությունը կնետրոնացնի իր դեմ առաջադրված մեղադրանքների վրա: Նա հիանալի հասկանում Է, որ անվտանգության, տնտեսության եւ սոցիալական ոլորտներում Իսրայել պետության առջեւ ծառացած լուրջ ու բարդ խնդիրները վարչապետից պահանջում են իր ամբողջ ժամանակը, եռանդն ու ուշադրությունը ներդնելու հնարավորություն»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Лидер оппозиции в Израиле призвал Нетаньяху уйти с поста премьера
Лидер оппозиционного блока "Кахоль-Лаван" Бени Ганц заявил, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху должен уйти со своего поста и сконцентрироваться на выдвинутых против него обвинениях.
Ранее юридический советник правительства Авихай Мандельблит сообщил, что решил предъявить обвинения премьер-министру Биньямину Нетаньяху в получении взятки в так называемом "деле 4000", в мошенничестве и обмане общественного доверия в делах 2000 и 1000. В ответ Нетаньяху заявил, что цель этих обвинений - свержение его с поста главы правительства, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Я полностью доверяю нашим правоохранительным органам во главе с юрсоветником Авихаем Мандельблитом. Я уверен, что они делают свою работу добросовестно, честно и профессионально. В Израиле нет переворота, скорее есть те, кто забаррикадировался во власти", - приводит слова Ганца его штаб.
"Нетаньяху в своей речи продемонстрировал, что он должен уйти с поста и сконцентрироваться на выдвинутых против него обвинениях. Он прекрасно понимает, что серьезные и сложные задачи, стоящие перед государством Израиль в сферах безопасности, экономики и социальной сфере, требуют от премьера возможности вкладывать полностью свое время, энергию и внимание", - говорится в сообщении.