Սպասվում է իտալական 30 ձեռնարկության ներկայացուցիչների այց Հայաստան
ՀՌՈՄ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի շուկայով և առաջիկայում սպասվում է նրանց այցելությունը Երևան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Հռոմից, լրագրողների հետ զրույցում Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը խոսել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումների, գործարար համաժողովի առաջին արդյունքներից:
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպեց Լոմբարդիայի ղեկավարության հետ: Ասեմ, որ այդ նահանգը ապահովում է Իտալիայի ՀՆԱ-ի 22 տոկոսը, խոսքը մոտավոր 368 մլրդ եվրոյի մասին է: Լոմբարդիայի ղեկավարությունը պատրաստակամություն հայտնեց աշխատել Հայաստանի հետ: Շատ շուտով մենք կտեսնեք մոտ 30 ձեռնարկության ներկայացուցիչների այցը Հայաստան»,-ասաց Վիկտորիա Բաղդասարյանը: Նա նշեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո երկրի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացել է: Հայաստանը դիտարկվում է նաև երկիր՝ ԵԱՏՄ շուկա մուտք գործելու համար: Գործարարներն արդեն ուսումնասիրում են հայկական շուկան: Դեսպանն առանձնացրեց մի քանի ոլորտներ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, էներգետիկա, տրանսպորտ, ենթակառուցվածքներ, գյուղատնտեսություն:
«Միլանում կայացած բիզնես ֆորումը շատ հաջող անցավ, 150-ից ավելի ձեռնարկություններ էին ներկա: Մասնակցել ցանկացողների թիվն այնքան մեծ էր, որ դահլիճում ֆիզիկապես տեղ չկար: Այս հանդիպումը դեսպանատունը կազմակերպել էր մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների, կառույցների հետ, ինչպես նաև իտալական «Mediobanca»-ի, որը ներդրումային ամենակարևոր բանկերից է: Հույս ունեմ, որ մոտ ապագայում կոնկրետ արդյունքներ կլինեն»,-ասաց դեսպանը: Վիկտորիա Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի Իտալիա այցի վերաբերյալ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում նաև տեղի հեղինակավոր լրատվամիջոցները: Նրա խոսքով, այս այցը կարևոր է ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական, մշակութային տեսանկյունից:
Պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 21-ին Միլանում աշխատանքային ճաշի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել իտալական գործարար և ներդրումային շրջանակների ներկայացուցիչների հետ, նոյեմբերի 22-ին հանդիպել է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության և տնտեսական զարգացման նախարարություններին կից ICE՝ Իտալիայի արտաքին առևտրի ինստիտուտի նախագահ Կառլո Ֆերոյի:Նրա այցը մեկնարկել է նոյեմբերի 20-ին Վենետիկից: Հռոմում նախատեսված է վարչապետ Փաշինյանի հանդիպումը նաև Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպպե Կոնտեի հետ:

Representatives of 30 Italian enterprises expected to visit Armenia
ROME, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. The Italian businessmen are interested in the Armenian market and plan to visit Yerevan soon, Armenia’s Ambassador to Italy Victoria Baghdasaryan told reporters in Rome, talking about the meetings of the Armenian PM in Italy, the first results of the business forum.
“As you already know, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with the Lombardy leadership. This region ensures the 22% of Italy’s GDP, nearly 368 billion Euros. The Lombardy leadership expressed readiness to cooperate with Armenia. The representatives of nearly 30 enterprises will soon visit Armenia”, the Ambassador said, adding that after the 2018 revolution in Armenia the interest towards the country has grown. Armenia is also viewed as a country for entering into the market of the Eurasian Economic Union (EAEU). The businessmen already examine the Armenian market. The Ambassador highlighted several fields for cooperation such as IT, energy, transportation, infrastructures and agriculture, Armenpress correspondent reports.
“The business forum in Milan was quite successful and was attended by more than 150 enterprises. The Embassy organized this meeting together with a number of leading organizations and structures, such as the Italian Mediobanca, one of the most important investment banks. I hope there will be concrete results in the near future”, she said. The Ambassador stated that the Armenian PM’s visit to Italy is also under the spotlight of local media outlets. According to her, this visit is important both from economic, political and cultural terms.