ՄԱԳԱՏԷ-ում առայժմ չեն ստացել Իրանի պարզաբանումը ուրանի հայտնաբերված մասնիկների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն առայժմ ՄԱԳԱՏԷ-ին լրացուցիչ տեղեկատվություն չի տրամադրել այն վայրում ուրանի հայտնաբերված մասնիկների վերաբերյալ, որը հայտարարված չի եղել գործակալությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասել Է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Քոռնել Ֆերուցեն:
Ֆերուցեն նոյեմբերի 7-ին ՄԱԳԱՏԷ-ի կառավարիչների խորհրդին հայտնել Էր, որ կազմակերպության ներկայացուցիչները մարդածին ծագման բնական ուրանի մասնիկներ են հայտնաբերել Իրանի այն օբյեկտում, որի մասին ավելի վաղ չԷր հաղորդվել:
«Այդ պահից մենք շարունակում ենք կոնսուլտացիաներն Իրանի հետ, բայց ոչ մի լրացուցիչ տեղեկատվություն չենք ստացել, եւ հարցը մնում Է չպարզաբանված: Գործակալության եւ Իրանի հանդիպումը հետագա քննարկման համար պլանավորված Է հաջորդ շաբաթ Թեհրանում: Կարեւոր Է, որ Իրանը համագործակցի գործակալության հետ՝ այդ հարցի արագ լուծման համար»,- ասել Է Ֆերուցեն՝ ելույթ ունենալով ՄԱԳԱՏԷ-ի կառավարիչների խորհրդի առջեւ:
Նոյեմբերի 18-ին գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատարը նաեւ գործակալության կառավարիչների խորհրդին տեղեկացրել Էր, որ Իրանը գերազանցել Է ծանր ջրի պաշարների՝ 130 տոննա սահմանաքանակը, որը սահմանվել Էր միջուկային գործարքով: Նոյեմբերի 21-ին կայացած նիստում Ֆերուցեն հայտնել Է, որ գործակալությունը կշարունակի կառավարիչների խորհրդին իրազեկել գործարքի շրջանակում Իրանի կողմից իր պարտավորությունների կատարման մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В МАГАТЭ пока не получили объяснений Ирана по обнаруженным частицам урана
Иран пока не предоставил МАГАТЭ дополнительную информацию по обнаруженным частицам уране в месте, которое не было задекларировано агентству, заявил и.о. гендиректора МАГАТЭ Корнел Феруцэ.
Феруцэ 7 ноября сообщил совету управляющих МАГАТЭ, что представители организации обнаружили частицы природного урана антропогенного происхождения на объекте в Иране, о котором ранее не сообщалось.
"С того момента мы продолжаем консультации с Ираном, но не получили никакой дополнительной информации, и вопрос остается непроясненным. Встреча агентства и Ирана для дальнейшего обсуждения запланирована на следующей неделе в Тегеране. Важно, чтобы Иран сотрудничал с агентством для быстрого разрешения этого вопроса", - сказал Феруцэ, выступая перед советом управляющих МАГАТЭ,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В понедельник и.о. генерального директора также проинформировал совет управляющих агентства о том, что Иран превысил лимит запасов тяжелой воды в 130 тонн, установленный ядерной сделкой. На заседании в четверг Феруцэ сообщил, что агентство продолжит информировать совет управляющих о выполнении Ираном своих обязательств в рамках сделки.