Արցախի խորհրդարանում հյուրընկալվել են Հայաստանի կրտսեր դիվանագետները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նոյեմբերի 21-ին ընդունել է ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի տնօրեն, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահե Գաբրիելյանին և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության կրտսեր դիվանագետների պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է դիվանագիտական դպրոցի առաջարկած ծրագրի շրջանակում ապագա դիվանագետների ամենամյա այցն Արցախ՝ միասնական հայրենիքի ճանաչման, տեղեկացվածության բարձրացման, միջազգային հարթակներում Արցախի շահը պաշտպանելու և համազգային խնդիրներին սեփական մասնակցությամբ օգտակար լինելու առումով:
Աշոտ Ղուլյանը նաև շոնրհավորել է ներկաներին դիվանագիտական դպրոցի տասնամյակի կապակցությամբ՝ ընդգծելով դպրոցի կարևոր դերը արտաքին քաղաքականության ասպարեզում կադրերի պատրաստման գործում: Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել Արցախի պետականաշինության գործընթացին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, աշխարհաքաղաքական զարգացումներին և առաջիկայում Արցախում սպասվող համապետական ընտրություններին վերաբերող թեմաների:
Աշոտ Ղուլյանը պատասխանել է կրտսեր դիվանագետների՝ խորհրդարանական դիվանագիտությանը և Արցախի ճանաչման գործընթացին վերաբերող հարցերին:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահը խմբին է հանձնել 1992 թվականի հունվարի 6-ին Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական անկախության մասին հռչակագրի կրկնօրինակը:

В парламенте Арцаха приняли младших дипломатов Армении
21 ноября председатель НС Ашот Гулян принял директора Дипломатической школы МИД РА, чрезвычайного и полномочного посла Ваге Габриеляна и делегацию младших дипломатов внешнеполитического ведомства Армении. Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе НС НКР, глава парламента приветствовал ежегодный визит будущих дипломатов в Арцах, проходящий в рамках программы по восприятию единой Родины, повышению информированности, защиты интересов Арцаха на международных площадках и полезности участия при решении общенациональных проблем, предложенной дипломатической школой.
Ашот Гулян также подчеркнул важную роль школы в деле подготовки кадров в сфере внешней политики. На встрече были затронуты темы, касающиеся процесса государственного строительства Арцаха, азербайджано-карабахского конфликта, геополитических развитий и предстоящих в Арцахе общегосударственных выборов.
Ашот Гулян ответил на вопросы младших дипломатов, касающиеся парламентской дипломатии и процесса признания Арцаха. В завершение встречи председатель НС вручил группе молодых дипломатов копию Декларации о государственной независимости Нагорно-Карабахской Республики, принятой Верховным Советом 6 января 1992 года.