Կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ-ի և Ղազախստանի միջև համաձայնագրի ստորագրման որոշմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջև քաղաքացիների այցելությունների և գտնվելու կարգի մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին որոշման նախագծին, որով նախատեսվում է ՀՀ-ի ու Ղազախստանի քաղաքացիների համար միմյանց երկիր այցելելու համար ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այն ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 21-ի նիստում ներկայացրեց Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը:
«Համաձայնագրի կնքումը նախատեսված է Մաքսային միության և միասնական տնտեսական տարածքին ՀՀ անդամակցության 2013 թ. դեկտեմբերի 24-ին հաստատված ճանապարհային քարտեզով և 2006թ. նոյեմբերի 6-ի ՀՀ կառավարության և Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության միջև քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունների մասին համաձայնագրի արդիականացման անհրաժեշտությամբ: Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիները միմյանց պետությունների տարածքում մինչև 30 օր ժամկետով գտնվելու դեպքում ազատվում են գրանցվելու, ըստ գտնվելու վայրի հաշվառման կանգնելու պարտավորությունից, իսկ 30 օրից ավելի ժամկետով գտնվելու դեպքում պարտավոր են հաշվառման կանգնել մուտքի պետության իրավասու մարմիններում՝ այդ պետության ազգային օրենսդրությանը համապատասխան: Մինչև 30 օր ճամփորդությունների դեպքում քաղաքացիներն ազատվում են նաև միգրացիոն քարտ ներկայացնելու պահանջից: Նախատեսվում է նաև, որ Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիները, անկախ բնակության վայրից, իրավունք ունեն մուտք գործել, դուրս գալ, տարանցիկ անցնել, տեղաշարժվել և մյուս կողմի պետության տարածքում գտնվել մինչև 90 օր՝ մուտքի պետության պետական սահմանը հատելու օրվանից: Ներկայումս գործող կարգավորումների համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացիները պարտավորվում են Ղազախստանի տարածք մուտք գործելուց հետո 5-օրյա ժամկետում հաշվառման կանգնել Ղազախստանի իրավասու մարմիններում»,- ասաց Ադոնցը:
Համաձայնագրի կնքումը կնպաստի նաև երկու պետությունների միջև տարբեր բնագավառներում հարաբերությունների և համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիների համար ավելի բարենպաստ պայմաններ կստեղծի Ղազախստանի տարածքում գտնվելու և գործունեություն իրականացնելու համար:

Правительство одобрило решение о подписании соглашения между Арменией и Казахстаном
Правительство Армении одобрило проект решения об одобрении предложения о подписании “Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Казахстан о порядке визитов и пребывания граждан”, предусматривающего создание более благоприятных условий для взаимных посещений граждан РА и Казахстана.
Как передает «Арменпресс», на заседании правительства Армении 21 ноября его представил заместитель министра иностранных дел Авет Адонц.
“Заключение соглашения предусмотрено членством Армении в Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве с 2013 года, дорожной картой, утвержденной 24 декабря 2006 г. в связи с необходимостью модернизации “Соглашения между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Казахстан о взаимных визитах граждан” от 6 ноября. Соглашение предусматривает, что граждане Армении и Казахстана при пребывании на территории данного государства сроком до 30 дней, освобождаются от обязательств по регистрации и становлении на учет по месту нахождения, при пребывании на срок более 30 дней обязаны встать на учет в компетентных органах государства въезда в соответствии с национальным законодательством этого государства. При путешествиях до 30 дней граждане освобождаются от требования предъявить миграционную карту. Также, предусматривается, что граждане Армении и Казахстана, независимо от места жительства, имеют право въезжать, выезжать, перемещаться транзитом и находиться на территории государства другой стороны до 90 дней со дня пересечения государственной границы государства въезда. Согласно действующим в настоящее время правилам, граждане Армении обязуются в 5-дневный срок после въезда на территорию Казахстана встать на учет в компетентных органах Казахстана”, - сказал Адонц.
Заключение соглашения будет способствовать также и развитию отношений и сотрудничества между двумя странами в различных сферах и для граждан Армении создаст более благоприятные условия для пребывания и осуществления деятельности на территории Казахстана.