Հռոմի պապը կատակով ամուսնությունը համեմատել Է բանտի հետ եւ ապագա փեսացուին խորհուրդ Է տվել աղոթել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն ամուսնությունը կատակով համեմատել Է բանտի հետ եւ աջակցություն Է հայտնել իր միջազգային խմբից հարսանիքին պատրաստվող լրագրողին՝ նրան նվիրելով տերողորմյա: Քահանայապետի եւ ապագա փեսացուի միջեւ խոսակցությունը կայացել Է Թաիլանդ մեկնելու ճանապարհին, ուր Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու ղեկավարը նոյեմբերի 20-ին ժամանել Է առաքելական այցով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ե՞րբ ես բանտ գնալու»,- հարցրել Է Ֆրանցիսկոսը ֆրանսիացի երիտասարդ լրագրողին, որը նրան հայտնել Էր, որ հուզմունք Է ապրում հարսանիքից առաջ: Խորհրդակցելով իր օգնականների հետ՝ քահանայապետը նրա մոտ Է վերադարձել երկու տուփով: Ինչպես պարզվել Է, դրանց մեջ եղել են տերողորմյաներ: «Սա հուզմունքը հաղթահարելու համար Է»,-ասել Է Ֆրանցիսկոսը:
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին պաշտպանում Է այն սկզբունքը, որ ամուսնությունը հասարակության հիմքն Է, եւ հանդես Է գալիս ի պաշտպանություն ավանդական արժեքների: Մոտավորապես տարվա մեջ մեկ անգամ Հռոմի պապն անձամբ Է պսակադրում ընտրված զույգերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Папа Римский в шутку сравнил брак с тюрьмой и посоветовал будущему жениху молиться
Папа Римский Франциск в шутку сравнил брак с тюрьмой и поддержал готовящегося к свадьбе журналиста из его международного пула, подарив ему четки. Разговор между понтификом и будущим женихом состоялся по дороге в Таиланд, куда глава Римско-католической церкви прибыл в среду с апостольским визитом, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс
"Когда ты отправляешься в тюрьму?", - спросил Франциск у молодого французского журналиста, который сообщил ему, что чувствует смятение перед свадьбой. Переговорив со своими помощниками, понтифик вернулся к нему с двумя коробочками. Как выяснилось, в них были четки. "Это - чтобы справиться со смятением", - сказал Франциск.
Римско-католическая церковь отстаивает принцип, что брак является основой общества, и выступает за защиту традиционных ценностей. Примерно раз в год Папа Римский лично венчает избранные пары.