Բարեգործական 11 կազմակերպության համագործակցությամբ Տավուշի Նավուր գյուղում երկու ծրագիր մեկնարկեց
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կտրուկ հակագրոհով Նավուրի ֆուտբոլային թիմի հարձակվողը գրավում է Չինչինի թիմի դարպասը և բացում հանդիպման հաշիվը: Խաղն ընթանում է լարված պայքարում՝ կողմերի անզիջում գրոհներով և հակագրոհներով: Որպես տրիբունա ծառայող լանջին և դաշտի երկայնքով տեղադրված մի քանի նստարանին տեղավորված նավուրցի երեխաները սատարում են հայրենի գյուղի թիմին՝ վանկարկելով. «Նա-վուր, Նա-վուր»:
Նավուրի և Չինչինի ֆուտբոլային թիմերը մի քանի ամիս առաջ նման ֆուտբոլային հանդիպում անցկացնելու հնարավորություն չունեին: Սակայն այսուհետև ոչ միայն Նավուրի, այլև հարևան գյուղերի թիմերը կկարողանան մարզվել և խաղալ նորաբաց ֆուտբոլային դաշտում, որը հագեցած է բոլոր անհրաժեշտ հարմարություններով: Ֆուտբոլային դաշտի վերակառուցման ծրագիրն իրագործել են ԵՀԽ հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամը և «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը՝ «Մեկ գյուղ» կոնսորցիումի շրջանակում, համայնքի գործուն մասնակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵՀԽ հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամից, Նավուրի դպրոցին կից ֆուտբոլի դաշտից բացի ստեղծվել է նաև բասկետբոլի և վոլեյբոլի խաղադաշտ, որտեղ մարզվում են տղաներն ու աղջիկները: Իսկ աղջիկների բասկետբոլի թիմն արդեն զգալի հաջողությունների է հասել մարզային առաջնություններում:
Կոնսորցիումի ևս մեկ ծրագրի շնորհիվ Նավուրի բնակիչներն այսուհետև կունենան մշտական խմելու ջուր: Նախագիծն իրականացվել է համայնքի, «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության, «Հայկական Կարիտաս»  բարեսիրական ՀԿ-ի և «Դիակոնիա» բարեգործական հիմնադրամի աջակցության շնորհիվ:
Նավուրում գործող գյուղատնտեսական կոոպերատիվը «Մեկ գյուղ» կոնսորցիումի անդամ Հայ օգնության ֆոնդի աջակցությամբ ստացել է շարքացան, սրսկիչ,  կարտոֆիլահան և այլ գյուղտեխնիկա: Կոոպերատիվը միավորում է 60-ից ավելի ֆերմերի: Կոոպերատիվի ներկայացուցիչների խոսքով՝ տեխնիկան կնպաստի աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը, որը կբերի բերքատվության աճին և նոր հողատարածքներ մշակելուն:
Կոնսորցիումի անդամներն այս տարվա հունիսից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում այցելություններ են կատարել Տավուշի մարզի Նորաշեն, Նավուր, Այգեպար և Կիրանց համայնքներ՝ տեղում ծանոթանալու գյուղերի կարիքներին, լսելու բնակչությանը և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներին:
Գնահատման և քննարկումների արդյունքում որոշվել է աջակցության առաջնային թիրախ սահմանել Նավուր համայնքը, իսկ երկրորդային աջակցության համար ընտրվել է Կիրանցը՝ որպես առանձնահատուկ կարիքներ ունեցող գյուղ:
«Մեկ գյուղ» կոնսորցիումի նախաձեռնությամբ 2017 թ. Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքին տրամադրվել է գյուղտեխնիկա, հիմնվել է մանկապարտեզ, ֆինանսավորվել է դպրոցում աշխատող ուսուցչի աշխատավարձը, փոխհատուցվել է գյուղաբնակ ուսանողների ուսման վարձը:
Նախաձեռնության անդամներն են Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը, «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը, «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը, «Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ն, Հայ օգնության ֆոնդը, Վորլդ վիժն Հայաստանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, «Հայկական Կարիտաս»  բարեսիրական ՀԿ-ն, «Դիակոնիա» բարեգործական հիմնադրամը:

При сотрудничестве 11 благотворительных организаций в селе Навур Тавуша стартовали две программы
Нападающий футбольной команды Навура резкой контратакой забивает мяч в ворота команды Чинчина и открывает счет матча. Игра проходит в напряженной борьбе с бескомпромиссными атаками и контратаками обеих сторон. Дети навурцев, сидящих на нескольких скамейках, расположенных в качестве трибуны на склоне и вдоль поля, поддерживают команду родного села, скандируя: “На-Вур, На-Вур”. Футбольные команды Навура и Чинчина еще несколько месяцев назад не имели возможности провести такой футбольный матч. Однако отныне команды не только Навура, но и соседних деревень смогут тренироваться и играть на новом футбольном поле, оснащенном всеми необходимыми удобствами. Программу реконструкции футбольного поля осуществили армянский Фонд “Круглый стол” СЕ и благотворительная общественная организация “Шен” в рамках консорциума “Одно село” при активном участии общины.
Как сообщили Арменпресс в Фонде “Круглый стол”, помимо футбольного поля при школе Навура построено также  и поле для баскетбола и волейбола. Женская баскетбольная команда села в региональных чемпионатах уже добилась значительных успехов. Благодаря еще одной программе консорциума жители Навура отныне будут иметь постоянную питьевую воду.
Проект был реализован благодаря поддержке общины, благотворительной общественной организации “Шен”, благотворительной общественной организации “Армянский Каритас”и благотворительного Фонда “Диакония”.
Действующий в Навуре сельскохозяйственный кооператив при содействии Фонда армянской помощи, члена Консорциума “Одно село” получил различную сельхозтехнику. Кооператив объединяет более 60 фермеров. По словам представителей кооператива, техника будет способствовать повышению эффективности работ, что приведет к росту урожайности и обработке новых земель.
Члены консорциума в период с июня по сентябрь этого года посетили общины Норашен, Навур, Айгепар и Киранц Тавушской области, чтобы на месте ознакомиться с потребностями сел, выслушать население и представителей органов местного самоуправления.
В результате оценки и обсуждений было принято решение определить первостепенной мишенью поддержки общину Навур, а для вторичной поддержки был выбран Киранц, как село с особыми потребностями.
По инициативе Консорциума “Одна деревня” селу Мартуни Гегаркуникской области Армении  в 2017 г. была предоставлена сельскохозяйственная техника, был основан детский сад, профинансирована зарплата учителя, компенсирована плата за обучение сельских студентов.
Члены инициативы - армянская Евангелистская Ассоциация Америки, благотворительная общественная организация “Шен”, Фонд “Дети Армении”, ОО “Принципы развития”, Фонд армянской помощи, Ворлд Вижн Армения, Армянский Фонд Всемирного Совета Церквей “Круглый стол”, “Преподавай, Армения”, Всеобщий армянский благотворительный Союз, благотворительная общественная организация “Армянский Каритас”, Благотворительный фонд “Диакония”.