Կառավարությունում քննարկվել են պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների հարկային ոլորտի հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի և Տ. Արշակ Եպիսկոպոս Խաչատրյանի միջև ս.թ նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա, նոյեմբերի 18-ին Էդուարդ Աղաջանյանի և Տ. Արշակ Եպիսկոպոս Խաչատրյանի, ինչպես նաև շահագրգիռ այլ մարմինների մասնակցությամբ քննարկվել է պետություն-եկեղեցի հարաբերություններին առնչվող թեմատիկ հինգ ենթախմբերից՝ հարկային և մաքսային ոլորտին առնչվող հարցերը և դրանք կարգավորող օրենսդրական ակտերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն ոլորտին առնչվող խնդիրների շուրջ ակտիվ քննարկման արդյունքում հասնել համաձայնության:
Անդրադարձ է կատարվել   Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կոմից իրականացվող բարեգործական և ձեռնարկատիրական գործունեություններից առաջացող եկամուտների մասով իրենց պարտավորությունների կատարման ընթացակարգին:
Կողմերը կարևորել են նման բովանդակային քննարկումների անցկացումը և պատրաստակամություն հայտնել շարունակել մնացած բոլոր ենթախմբերում առկա հարցերի շուրջ աշխատանքները:

В правительстве обсуждены вопросы отношений между государством и церковью
В соответствии с достигнутой 8 ноября в ходе встречи руководителя аппарата премьер-министра Эдуарда Агаджаняна и епископа Аршака Хачатряна договоренности, сегодня с участием Эдуарда Агаджаняна и епископа Аршака Хачатряна, а также других заинтересованных органов состоялось обсуждение одной из пяти подгрупп вопросов отношений между государством и церковью - вопросы налоговой и таможенной сферы и регулирующих эту сферу законодательных актов.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, была достигнута договоренность о достижении соглашения в результате активного обсуждения связанных с этой сферой вопросов.
Была затронута процедура выполнения своих обязательств в отношении доходов от благотворительной и предпринимательской деятельности, осуществляемой Армянской Апостольской Церковью.
Стороны подчеркнули важность проведения подобных содержательных обсуждений и выразили готовность продолжить работу по всем вопросам остальных подгрупп.