Չորրորդ համաշխարհային մեդիագագաթնաժողովը կանցկացվի Պեկինում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չորրորդ համաշխարհային մեդիագագաթնաժողովը նախատեսվում Է անցկացնել 2020 թվականին Պեկինում: «Սինհուա» գործակալության այս առաջարկությունը պաշտպանել են Համաշխարհային մեդիագագաթնաժողովի նախագահության՝ նոյեմբերի 18-ին Շանհայում կայացած նիստի մասնակիցները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միջոցառումը, որը կայացել Է «Սինհուա» գործակալության նախաձեռնությամբ, կլոր սեղանի շուրջ Էր հավաքել խոշորագույն ԶԼՄ-ների՝ ՏԱՍՍ, Associated Press, Reuters, Agence France-Presse, ANSA, Kyodo, «Ռուսաստանն այսօր» լրատվական գործակալություններին, հեռուստառադիոհաղորդումների BBC բրիտանական կորպորացիային, Al Jazeera հեռուստաընկերությանը, Naspers հարավաֆրիկյան մեդիախմբին, The Hindu հնդկական թերթին: Դրա հետ մեկտեղ որոշվել Է աշխատանքային կարգով ճշտել համաժողովվի անցկացման ստույգ ժամանակը: Նիստի մասնակիցներն անկեղծորեն եւ շահագրգիռ կերպով քննարկել են ԶԼՄ-ների գործունեության այնպիսի կարեւոր հարցեր, ինչպիսիք են՝ թղթակիցների անվտանգության ապահովումը, բուն տեղեկատվության պաշտպանությունը, որակյալ լրագրողական կադրերի պատրաստումը: Շատ Է խոսվել այն հնարավորությունների եւ մարտահրավերների մասին, որոնք կապված են մեդիական լանդշաֆթի արագ փոփոխության հետ, որտեղ ավելի ու ավելի ծանրակշիռ դեր են խաղում շարժական գաջեթները, սոցիալական ցանցերը:
Առաջին համաշխարհային մեդիահամաժողովը կայացել Է 2009 թվականին Պեկինում, հաջորդը ՏԱՍՍ-ի նախաձեռնությամբ անցկացվել Է 2012 թվականին Մոսկվայում: 2016 թվականին երրորդ համաժողովի անցկացման վայր Էր ընտրվել Դոհան (Կատար), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

IV Всемирный медиасаммит пройдет в Пекине
IV Всемирный медиасаммит намечено провести в 2020 году в Пекине. Такое предложение агентства "Синьхуа" поддержали участники состоявшегося в понедельник в Шанхае заседания президиума Всемирного медиасаммита, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Мероприятие, которое прошло по инициативе агентства "Синьхуа", собрало за круглым столом крупнейшие СМИ - информационные агентства ТАСС, Associated Press, Reuters, Agence France-Presse, ANSA, Kyodo, "Россия сегодня", британскую телерадиовещательную корпорацию Би-би-си, телекомпанию Al Jazeera, южноафриканскую медиагруппу Naspers, индийскую газету The Hindu.
Вместе с тем было решено в рабочем порядке уточнить время проведения форума.
Участники заседания откровенно и заинтересованно обсудили такие важные вопросы деятельности СМИ, как обеспечение безопасности репортеров, защита самой информации, подготовка квалифицированных журналистских кадров. Много говорилось о возможностях и вызовах, связанных с быстрым изменением самого медийного ландшафта, в котором все более весомую роль играют мобильные гаджеты, социальные сети.
I Всемирный медиасаммит состоялся в 2009 году в Пекине, следующий по инициативе ТАСС прошел в 2012 году в Москве. Местом проведения третьего форума в 2016 году была выбрана Доха (Катар).