Բելառուսում ավարտվել է խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԲԵԼՏԱ: Բելառուսում ավարտվել է յոթերորդ գումարման Ներկայացեւցիչների պալատի պատգամավորների ընտրությունների քվեարկությունը, հայտնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԲԵԼՏԱ-ն։
Ընտրատեղամասաերը փակվել են տեղական ժամանակով ժամը 20։00-ին։ Ընտրական հանձնաժողովները ձեռնամուխ են եղել  քվեների հաշվարկին։
Բելառուսի ԿԸՀ-ի տվյալներով՝ ժամը 18։00-ի դրությամբ՝ ընտրությունները կայացել են 110 ընտրական շրջաններից 109-ում։ Մասնակցությունը կազմել է 70,72%։
Ընտրություններն անցկացվել են 5831 տեղամասերում, որից 46-ը գործել է արտերկրում։
Ներկայացուցիչների պալատի ընտրություններն անցկացվել են միամանդատ ընտրական շրջաններում։ Արդյունքների որոշման համար կիրառվում է համեմատական մեծամասնության մեծամասնական ընտրական համակարգը։ Ընտրությունները կայացած են համարվում, եթե քվեարկությանը մասնակցում է ընտրացուցակներում ներառված ընտրողների կեսից ավելին։ Ընտրված է համարվում ձայների կեսից ավելին ստացած թեկնածուն։

Участки для голосования на парламентских выборах закрылись в Беларуси
В Беларуси завершилось голосование на выборах депутатов Палаты представителей седьмого созыва, сообщает Арменпресс со ссылкой на  БЕЛТА.
Участки для голосования закрылись в 20.00. Избирательные комиссии приступили к подсчету голосов.
По данным ЦИК на 18.00, выборы состоялись по 109 из 110 округов. Явка избирателей составила 70,72%.
Всего на выборах был сформирован 5831 участок для голосования, в том числе 46 зарубежных.
Выборы депутатов Палаты представителей проводятся по одномандатным избирательным округам. Для определения результатов используется мажоритарная избирательная система относительного большинства. Выборы признаются состоявшимися, если в голосовании приняли участие более половины избирателей округа, включенных в списки. Избранным считается кандидат, который получил наибольшее число голосов.