Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալը տեխնիկական հագեցվածությամբ չի զիջում քաղաքացիական հիվանդանոցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բուժծառայողի օրվան ընդառաջ ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի վարչական ապարատի տեղեկատվական բաժինը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար ՀՀ ՊՆ «Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալ» պետական հիմնարկում կազմակերպել էր շրջայց: Հոսպիտալը 2011-2013 թվականները եղել է լավագույնը հանրապետությունում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոսպիտալը պարբերաբար վերազինվում է նոր տեխնիկայով, և գործընթացը շարունակական է:
«Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալ» պետական հիմնարկի պետ, փոխգնդապետ Վարդան Ավագյանը շեշտեց, որ տեխնիկական հագեցվածությունը բավարար է զինծառայողներին համապատասխան բուժօգնություն ցույց տալու համար:
«Մեզ մոտ բժիշկների թիվն է մի փոքր քիչ, սակայն հույս ունենք, որ առաջիկա զորակոչի ժամանակ որոշ չափով կհամալրվի: Չնայած այդ ամենին, մեր հոսպիտալի բոլոր բժիշկներն իրենց առջև դրված խնդիրները կատարում են հավուր պատշաճի, որի ապացույցներից մեկը 2011-2013 թթ. հանրապետության լավագույն հոսպիտալ ճանաչվելու փաստն է: Այդ մրցանակն արդեն չի գործում, սակայն մենք շարունակում ենք աշխատել նույն ոգով և ավելի ենք կատարելագործվում»,- ասաց Ավագյանը և հավելեց, որ իրենց հոսպիտալը սպասարկում է նաև քաղաքացիներին:
Ինչպես նշեց հոսպիտալի պետը, իրենց կողմից սպասարկվող տարածքի ոչ մի զորամասում այս պահի դրությամբ չկա սեզոնային ոչ մի հիվանդության բռնկման դեպք: Ավագյանն ընդգծեց, որ իրենք ցանկանում են հոսպիտալում ունենալ օրինակ՝ համակարգչային տոմոգրաֆ:
«Հոսպիտալի համար արդեն գնվել է էնդոսկոպիկ սարքավորում, որը մոտ ապագայում կտրվի մեզ: Այս ամենը շարունակական է լինելու, որպեսզի սկսենք շատ ավելի որակյալ բուժզննում իրականացնել»,- նշեց հոսպիտալի պետը:
Շրջայցի ընթացքում լրագրողները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու հոսպիտալի տարբեր բաժանմունքներին, որոնցից մեկը նախատեսված է հատուկ ժամանակահատվածների համար:
Այդ բաժանմունքում զինծառայողները բուժում կարող են ստանալ միայն այն դեպքում, երբ լինի որևէ հիվանդության համաճարակ է կամ պատերազմական իրավիճակներում շատ վիրավորների առկայության պարագայում:
Հոսպիտալի Ճառագայթային ախտորոշման կաբինետի ռենտգեն լաբորատորիայի լաբորանտ, ենթասպա Նաիրա Մարկոսյանը, ով արդեն 20 տարուց ավելի ծառայում է, լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ իրենց մոտ իրականացնում են մարմնի տարբեր հատվածների հիմնականում ոսկրային հետազոտություն:
Նա նշեց, որ այդ ռենտգեն սարքը վաղուց են ձեռք բերել, և այն արդարացնում է իրենց ակնկալիքները: «Մեր աշխատանքը, եթե համեմատենք քաղաքացիական հիվանդանոցների հետ, ավելի բարդ ու դժվար է: Երբ դեռ նոր էի սկսել աշխատել որպես բուժծառայող, զինծառայողները գալիս էին և ասում իրենց գանգատները, ես լաց էի լինում, քանի որ սիրտս իրենց համար ցավում էր: Տարիների ընթացքում կոփվել եմ, սակայն զինվորների հանդեպ հատուկ վերաբերմունքը մնացել է նույնը»,- ասաց Մարկոսյանը:
Նա ընդգծեց, որ ծառայության 20 տարվա ընթացքում հոսպիտալում բազմաթիվ փոփոխություններ են եղել՝ սկսած վերանորոգումից մինչև տեխնիկական հագեցվածություն:
Բաժանմունքներից մեկն էլ վիրաբուժականն էր. բաժանմունքի պետ Գագիկ Մեսրոպյանը, պատմելով հոսպիտալի մասին, նշեց, որ այն տարիների ընթացքում շատ է բարեփոխվել և տեխնիկապես վերազինվել է:
«Մեզ մոտ տեղադրված են ժամանակակից սարքավորումներ, բոլոր հարմարությունները ստեղծված են և՛ բժիշկների, և՛ զինծառայողների համար: Չնայած տեխնիկական հագեցվածությանը նաև նորերի կարիք ունենք, օրինակ՝ լապարոսկոպիկ վիրաբուժության համար նախատեսված գործիք»,- ընդգծեց Մեսրոպյանը:
Շրջայցի վերջում հոսպիտալի տնօրեն Վարդան Ավագյանը շնորհավորեց բոլոր բուժծառայողներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ:
«Ցանկանում եմ, որ մեր զինծառայողներին բուժօգնություն տրամադրենք միայն խաղաղ պայմաններում, կյանքի որակն ավելի լավացնելու նպատակով»,- ընդգծեց փոխգնդապետը:

По технической оснащенности Зангезурский гарнизонный госпиталь не уступает столичным больницам
Ко Дню медицинского работника РА информационное подразделение Генерального штаба Генерального штаба Вооруженных сил РА организовало для представителей средств массовой информации поездку в Зангезурский гарнизонный госпиталь Министерства государственной обороны. Больница в 2011-2013 годах была лучшей в стране.
КакпередаетАрменпресс,больница регулярно оснащается новым оборудованием, и  этот процесс продолжается регулярно.
Начальник Зангезурского гарнизонного госпиталя подполковник ВарданАвакян подчеркнул, что технического оборудования достаточно для оказания медицинской помощи военнослужащим.
«У нас здесь  врачей немного, но мы надеемся, что во время предстоящего призыва он будет несколько увеличен. Несмотря на все это, все врачи в нашей больнице делают свою работу добросовестно, и доказательство этому - факт признания госпиталя лучшей больницей в стране в 2011-2013гг. Эта награда больше не работает, но мы продолжаем работать в том же духе и постоянно совершенствуемся», - сказал Авакян, добавив, что их больница обслуживает также гражданских лиц.
Как отметил начальник госпиталя, в воинской части в районе, который они обслуживают, нет вспышек сезонных болезней. Авакян подчеркнул, что они хотели бы иметьв больнице, например  компьютерную томографию.
«Для госпиталя  уже закуплено эндоскопическое оборудование, которое будет передано нам в ближайшее время. Все это будет продолжаться, чтобы мы могли  проводить более качественное медицинское обследование», - сказал он.
Во время экскурсии у журналистов была возможность ознакомиться с различными отделениями больницы, одно из которых предназначено для особых периодов.
В этом отделении военнослужащие могут получать лечение только в случае эпидемии  или в случае большого числа жертв в  военное  время.
Ассистент рентгеновской лаборатории в кабинете Радиологической диагностики Наира Маркосян, которая
служит более 20 лет, рассказала журналистам, что они проходят сканирование костей различных частей тела.
Она отметила, что рентгеновский аппарат был приобретен давно, и он оправдывает  их ожидания.
«Наша работа более сложна и трудна по сравнению с гражданскими больницами. Когда я только начинал работать медработником, военнослужащие приходили со  своими жалобами, я плакала, потому что у меня за них  сердцеболело. С годами я окрепла душой, но особое отношение к солдатам осталось прежним», - сказала Маркосян.
Она подчеркнула, что за 20 лет службы в больнице произошло много изменений – от ремонта до техоборудования.
Одно из отделений было хирургическое. Начальник отдела Гагик Месропян, говоря о больнице, отметил, что за эти годы она была значительно улучшена и технически оснащена.
«У нас самое современное оборудование, обеспечены все удобства -  как для врачей, так и для  военнослужащих. Несмотря на техническое оснащение, нам  все  равно нужны новые, такие, например,  как инструмент для лапароскопической хирургии», - сказал Месропян.
В завершение обхода директор больницы ВарданАвакян поздравил весь медицинский персонал с профессиональным праздником.
«Желаю, чтобы  мы  оказывали медицинскую помощь нашим военнослужащим только в мирных условиях, чтобы улучшилось  качество жизни», - сказал подполковник.