Դարիգա Նազարբաևան շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ ԵԱՏՄ-ում ՀՀ հաջող նախագահության կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Դարիգա Նազարբաևային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով Դարիգա Նազարբաևայի այցը Հայաստան՝ վարչապետը նշել է, որ բարձրաստիճան պաշտոնական փոխշփումների ակտիվացումը վկայում են հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին, և Հայաստանը հետաքրքրված է Ղազախստանի հետ կապերի զարգացմամբ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային կազմակերպությունների՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ շրջանակում փոխգործակցությունը, բարձր գնահատել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը և երախտագիտություն հայտնել ԼՂ հակամարտության հարցում Ղազախստանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար: Խոսելով առևտրատնտեսական կապերի մասին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ առկա է դրանք խորացնելու մեծ ներուժ թե՛ երկկողմ ծրագրերի միջոցով, թե՛ ԵԱՏՄ շրջանակում:
Դարիգա Նազարբաևան նշել է, որ տպավորված է Հայաստան իր առաջին այցով, և Ղազախստանը կարևորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը, ինչին նպաստում են նաև միջխորհրդարանական ակտիվ կապերը: Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ ԵԱՏՄ-ում ՀՀ հաջող նախագահության կապակցությամբ, որի ընթացքում Սինգապուրի և ԵԱՏՄ-ի միջև ստորագրվել են առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրեր, որոնք լավ հնարավորություններ են ստեղծում ԵԱՏՄ զարգացման համար: Դարիգա Նազարբաևայի խոսքով՝ Ղազախստանը հետաքրքրված է երկրի տնտեսությունում Հայաստանից ներդրումների ներգրավմամբ, և երկկողմ գործակցության համար հեռանկարային կարող են լինել արհեստական բանականության, տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, գիտության և մի շարք այլ ոլորտներ:
Նիկոլ Փաշինյանը համակարծիք է եղել Դարիգա Նազարբաևայի հետ, կարևորել փոխադարձ ներդրումների ներգրավումը և հեռանկարային համարել նաև շինարարության ոլորտում համագործակցությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են Ղազախստանի հայ համայնքի՝ որպես երկու երկրների միջև հարաբերությունները սերտացնող կարևոր գործոնի դերակատարությունը: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Ղազախստանի իշխանություններին՝ տեղի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող վերաբերմունքի և ստեղծված պայմանների համար: Դարիգա Նազարբաևան նշել է, որ Ղազախստանի հայերը հաջողակ գործարարներ են, նաև ակտիվ ներգրավված են երկրի տարբեր ոլորտների զարգացման գործում:
ՀՀ վարչապետը և Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախագահը մտքեր են փոխանակել Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի՝ Երևանում հոկտեմբերին կայացած նիստի և ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ: Դարիգա Նազարբաևան գոհունակություն է հայտնել միջազգային հարթակներում երկու երկրների կառուցողական համագործակցության կապակցությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է Հայաստան-Ղազախստան երկխոսության բարձր մակարդակը և նշել, որ Հայաստանն ուրախ կլինի մյուս տարի պաշտոնական այցով հյուրընկալել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին:

Премьер-министр принял председателя Сената парламента Казахстана
Премьер-министр Никол Пашинян принял председателя Сената парламента Республики Казахстан Даригу Назарбаеву.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя визит Дариги Назарбаевой в Армению, Никол Пашинян отметил, что активизация официальных контактов на высоком уровне свидетельствует о высоком уровне отношений, и Армения заинтересована в развитии связей с Казахстаном как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Никол Пашинян подчеркнул важность сотрудничества в рамках международных организаций - ЕАЭС, ОДКБ, высоко оценил двусторонний политический диалог и выразил благодарность за взвешенную позицию Казахстана в вопросе нагорно-карабахского конфликта. Говоря о торгово-экономических отношениях, премьер-министр Пашинян отметил, что существует большой потенциал для их углубления как в рамках двусторонних программ, так и в рамках ЕАЭС.
Дарига Назарбаева отметила, что она впечатлена своим первым визитом в Армению, и Казахстан придает большое значение укреплению отношений с Арменией, чему также способствуют активные межпарламентские связи. Председатель Сената парламента Казахстана поздравила Никола Пашиняна с успешным председательством Армении в ЕАЭС, в ходе которого были подписаны соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между Сингапуром и ЕАЭС, которые создают хорошие возможности для развития ЕАЭС. По словам Дариги Назарбаевой, Казахстан заинтересован в привлечении инвестиций из Армении в экономику страны, и в контексте двустороннего сотрудничества перспективными могут быть сферы искусственного интеллекта, технологий, сельского хозяйства, науки и ряд других отраслей.
Никол Пашинян согласился с Даригой Назарбаевой, подчеркнул важность привлечения взаимных инвестиций и посчитал перспективным сотрудничество в области строительства.
Собеседники отметили важность роли армянской общины Казахстана как важного фактора в углублении отношений между двумя странами. Премьер-министр поблагодарил власти Казахстана за их отношение к местной армянской общине и созданные условия. Дарига Назарбаева отметила, что казахстанские армяне являются успешными бизнесменами, а также активно участвуют в развитии различных секторов страны.
Премьер-министр Республики Армения и председатель Сената парламента Казахстана обменялись мнениями о состоявшемся в октября в Ереване заседании Высшего Евразийского экономического совета и развитии сотрудничества в рамках ЕАЭС. Дарига Назарбаева выразила удовлетворение конструктивным сотрудничеством двух стран на международных площадках.
Никол Пашинян отметил высокий уровень армяно-казахстанского диалога и подчеркнул, что Армения будет рада принять президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева с официальным визитом в следующем году.