Իրանը բենզինի մանրածախ վաճառքի քվոտաներ Է սահմանել եւ բարձրացրել Է դրա գինը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը նոյեմբերի 15-ից բենզինի մանրածախ վաճառքների քվոտաներ Է սահմանել, ինչպես նաեւ բարձրացրել Է դրա գինը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Իրանի նավթի արտադրանքի բաշխման ազգային ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Այսպես, մասնավոր փոխադրամիջոցների տերերը ամսական կկարողանան ձեռք բերել 60 լիտր բենզին, երկվառելիք ավտոմոբիլների տերերը՝ 30 լիտր: Առանձին քվոտա Է նախատեսված տաքսիների վարորդների համար՝ 400 լիտր բենզին եւ երկու անգամ պակաս բենզին երկվառելիք ավտոմոբիլների համար: Մոտոցիկլավարների համար քվոտավորված գնով նախատեսված Է 25 լիտր բենզին:
Քվոտաներ են սահմանված բեռնատարների եւ շտապօգնության մեքենաների համար: Ըստ որում՝ քվոտայի շրջանակում 1 լիտր բենզինի արժեքն աճել Է 50 տոկոսով՝ լիտրի դիմաց մինչեւ 15 հազար իրանական ռիալ (մոտավորապես 13 ամերիկյան ցենտ): Բենզինի յուրաքանչյուր լրացուցիչ՝ այսինքն՝ քվոտայից դուրս, լիտրն ավելի թանկ արժե՝ 1 լիտրի դիմաց 30 հազար ռիալ: Իրանն աշխարհում նավթի խոշորագույն պաշարներով երկրներից մեկն Է, բայց նավթամշակման խնդիրների պատճառով մինչեւ վերջին ժամանակներս հարկադրված Էր բենզին ներմուծել երկիր: Սակայն, ինչպես 2019 թվականի սկզբին հայտարարել Է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն, երկրում այլեւս բենզինի դեֆիցիտ չկա եւ նա դրա ներմուծման կարիք չունի, որը դադարեցրել Է 2018 թվականի աշնանից:
Նախարարի խոսքով՝ Իրանն արդեն ինքը կարող Է վերամշակված վառելիք արտահանել: Նախորդ անգամ Իրանում բենզինի քվոտավորում Է կիրառվել նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի օրոք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран ввел квоты на розничные продажи бензина и повысил цены
Иран с 15 ноября ввел квоты на розничные продажи бензина, а также повысил на него цены. Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении Национальной компании по распределению нефтепродукции Ирана (NIOPDC).
Так, владельцы частных транспортных средств смогут в месяц приобрести 60 литров бензина, владельцы двухтопливных автомобилей – 30 литров. Отдельная квота предусмотрена для таксистов – 400 литров бензина и в два раза меньше топлива для двухтопливных автомобилей. Для мотоциклистов по квотированной цене предусмотрено 25 литров бензина. Есть квоты для грузовых автомобилей и скорой помощи.
При этом стоимость литра бензина в рамках квоты выросла на 50%, до 15 тысяч иранских риалов за литр (около 13 американских центов за литр). Каждый дополнительный литр бензина, то есть вне квоты, стоит дороже – 30 тысяч риалов за литр.
Иран является страной с одними из крупнейших запасов нефти в мире, но из-за проблем с переработкой нефти до недавнего времени был вынужден экспортировать бензин в страну. Однако, как заявил министр нефти Ирана Бижан Зангане в начале 2019 года, страна более не испытывает дефицита в бензине и не нуждается в его импорте, который прекратился с осени 2018 года. Сам же Иран, по его словам, мог бы уже экспортировать переработанное топливо.