Տրեյլերով ՀՀ ներմուծվող ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումները իրականացվելու են Գյումրիում. ՊԵԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ի լրումն ներկայիս գործող գործընթացներին, 2019թ. նոյեմբերի 18-ից հայ-վրացական սահմանով ավտոկրող տրեյլերով ՀՀ ներմուծվող Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկով 8703 ապրանքային խմբին դասվող ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումները ևս իրականացվելու են Գյումրի քաղաքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՊԵԿ-ը հիշեցնում է, որ հայ-իրանական սահմանով ՀՀ ներմուծվող 8703 ապրանքային խմբին դասվող ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումները հնարավոր է իրականացնել և Հարավային մաքսատուն-վարչությունում (Սիսիան քաղաքում) և Հյուսիսային մաքսատուն վարչությունում (Գյումրի քաղաքում):
2019թ. նոյեմբերի 18-ից ավտոկրող տրեյլերով ՀՀ ներմուծվող ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումները չեն իրականացվելու Հյուսիսային մաքսատան-վարչության շենքում, այլ իրականացվելու են Գյումրի քաղաքում գտնվող նորակառույց Արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնում, որը գտնվում է Թբիլիսյան խճուղու վրա։
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է նաև, որ մինչև նոյեմբեր ամսվա վերջ բեռնարկղով տեղափոխվող 8703 ապրանքային խմբին դասվող ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումները նույնպես կիրականացվեն Հյուսիսային մաքսատուն վարչությունում (Գյումրի քաղաքում)՝ այսպիսով ավտոմեքենաների մաքսազերծման գործառույթը ամբողջովին տեղափոխելով Գյումրի քաղաք։

Таможенное оформление автомобилей, ввозимых в Армению трейлерами, будет осуществляться в Гюмри: КГД
Комитет по государственным доходам сообщает, что в дополнение к нынешним действующим процессам, с 18 ноября 2019 г. таможенное оформление автомобилей, относящихся к товарной группе 8703 по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности, ввозимых в Армению трейлерами через армяно-грузинскую границу, также будет осуществляться и в городе Гюмри.
Как передает Арменпресс, КГД напоминает, что таможенное оформление автомобилей, входящих в группу товаров 8703, ввозимых в Армению через армяно-иранскую границу, возможно осуществлять и в Южном таможенном управлении (в городе Сисиан) и в управлении Северной таможни (в городе Гюмри).
С 18 ноября 2019 г. таможенное оформление автомобилей, ввозимых в Армению  трейлерами, не будет осуществляться в здании Северного таможенного управления, а будет осуществляться в новом внешнеэкономическом центре города Гюмри, который находится на Тбилисском шоссе.
Комитет по государственным доходам также сообщает, что до конца ноября таможенные оформления автомобилей, отнесенных к товарной группе 8703, перевозимых в контейнерах, также будут осуществляться в управлении Северной таможни (в городе Гюмри), таким образом, полностью переведя функцию растаможки автомобилей в город Гюмри.