Վենետիկում արտակարգ դրության ռեժիմ Է սահմանվել հեղեղման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի կառավարությունը նոյեմբերի 14-ին արտակարգ դրության ռեժիմ Է սահմանել Վենետիկում սաստիկ հեղեղման պատճառով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Նախարարների խորհրդի նիստում որոշում Է ընդունվել Վենետիկում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին: Քաղաքի եւ նրա բնակիչների կարիքների համար տրամադրվել Է 20 միլիոն եվրո»,- Թվիթերի իր Էջում գրել Է Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպե Կոնտեն:
«Վենետիկը պատուհասած աղետը դարձել Է սրտին հարված մեր երկրի համար»,- ավելի վաղ գրել Է նա Թվիթերում: Նա ընդգծել Է, որ իշխանություններն առայժմ չեն կարողանում գնահատել քաղաքին հասցված վնասը: Նոյեմբերի 12-ին Վենետիկում ջրի մակարդակը 187 սանտիմետրով վեր Է բարձրացել նորմայից: Դիտարկումների պատմության ընթացքում Վենետիկում ջուրն ավելի շատ բարձրացել Է սոսկ 1966 թվականին: Այն ժամանակ դրա մակարդակը հասել Էր 194 սանտիմետրի նշագծին:
Նոյեմբերի 13-ին քաղաքում ջրի ամենաբարձր մակարդակը գերազանցել Է 140 սանտիմետրը: Հեղեղման ընթացքում ջրի տակ Է անցել Վենետիկի Սան Մարկոյի հրապարակը՝ քաղաքի գլխավոր տեսարժան վայրերից մեկը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

В Венеции введен режим ЧП в связи с наводнением
Итальянское правительство в четверг ввело режим чрезвычайного положения в Венеции из-за небывалого наводнения, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"На заседании совета министров принято решение о введении чрезвычайного положения в Венеции. На первостепенные нужды города и его жителей выделено 20 млн евро", - написал на своей страничке в Твиттере итальянский премьер Джузеппе Конте.
"Катастрофа, обрушившаяся на Венецию, стала ударом в сердце для нашей страны", - написал он в Твиттере ранее.
Он подчеркнул, что власти пока не могут оценить ущерб, нанесенный городу.
Уровень воды в Венеции во вторник поднялся на 187 см выше нормы. За историю наблюдений выше вода в Венеции поднималась только в 1966 году. Тогда уровень воды достиг отметки в 194 см.
В среду пиковый уровень воды в городе превысил 140 см. Во время наводнения затопило центральную площадь Венеции Сан-Марко, одну из главных достопримечательностей города.