Գյումրու նոր մաքսատան շինմոնտաժային աշխատանքներում խախտումներ չեն հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Շիրակի տարածքային բաժնի քաղաքաշինական գործունության վերահսկողության մասնագետները, պարբերաբար դիտարկումներ, տեղազննություն և վերահսկողություն են իրականացնում Գյումրիում կառուցվող արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնի շինարարության նկատմամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնից, ստուգումներ և տեղազննություն են իրականացվել արտաքին կոմունիկացիաների անցկացման, ներհրապարակային էլեկտրամատակարարման, ջրամատակարարման ու ջրահեռացման աշխատանքների, ավտոմեքենաների կայանատեղերի հարթակի բետոնացման աշխատանքների, տարածքի բարեկարգման և ճանապարհների խճապատման, եզրաքարերի տեղադրման, ասֆալտապատման, արտաքին լուսավորության հենասյուներ տեղադրման, տրանսֆորմատորային ենթակայանի և պարսպի կառուցման շինաշխատանքների նկատմամբ։
Ստուգվել են ընթացքի մեջ գտնվող երկրորդ և չորրորդ մասնաշենքերի մետաղական հիմնակմախքի մոնտաժման, երրորդ մասնաշենքի հատակի ամրանավորման և բետոնացման աշխատանքները։
Դիտարկումներից պարզվել է, որ շինմոնտաժային աշխատանքները մեծ մասամբ իրականացվում են նախագծի և շինարարական նորմերի պահանջներին համապատասխան։ Սակայն տեսչական մարմնի Շիրակի տարածքային բաժնի կողմից հայտնաբերվել են մասնակի թերություններ՝ կապված առաջին մասնաշենքի արտաքին աստիճանների բուտո-բետոնային հիմնապատերի տեղադրման, պատերի բետոնյա բլոկների կառուցման աշխատանքների հետ։
Արձանագրված թերությունների վերաբերյալ ցուցումներ են տրվել ենթակապալառու ընկերությանը, որպեսզի սեղմ ժամկետներում շտկի և վերացնի արձանագրված թերությունների հետևանքները։
Կառույցի շինարարության գլխավոր կապալառուն «Մերձմոսկովյան» ՓԲ ընկերությունն է, աշխատանքներում ընդգրկված են նաև 10 ենթակապալառու կազմակերպություններ։ Տեխնիկական հսկողությունն իրականացնում է «Շինինդուստրիա ԳՏԿ» ՍՊԸ-ն, հեղինակային հսկողությունը՝ նախագծային փաստաթղթերը մշակող «Ատրիում Թիմ» ՍՊ ընկերությունը։
Պայմանավորված մեծածավալ շինարարական աշխատանքների մասշտաբով՝ Տեսչական մարմնի կողմից նմանատիպ վերահսկողությունը կրելու է շարունակական և պարբերական բնույթ:

В строительно-монтажных работах новой таможни в Гюмри нарушений не обнаружено
Специалисты по контролю над градостроительной деятельностью Ширакского территориального отдела периодически проводят наблюдения, исследования и контроль за строительством Центра внешнеэкономической деятельности в Гюмри.
Как сообщили Арменпресс в управлении по информации и связям с общественностью Инспекции по градостроительству, технической и пожарной безопасности Армении, были проведены проверки и осмотры в отношении проведения внешних коммуникаций, внутреннего электроснабжения, работ по водоснабжению и водоотводу, работ по бетонированию площадки для парковки автомобилей, благоустройства территории и дорог, установки бордюров, асфальтированию, установки опор внешнего освещения, строительства трансформаторной подстанции и стен.
Были проверены работы по монтажу металлического каркаса второго и четвертого корпусов, армированию и бетонированию пола третьего корпуса.
Из наблюдений выяснилось, что строительно-монтажные работы в основном осуществляются в соответствии с требованиями проекта и строительных норм. Однако Ширакским территориальным отделом Инспекционного органа были выявлены и частичные недостатки, связанные с установлением буто-бетонных стен внешних ступеней первого корпуса, строительством бетонных блоков стен.
Относительно зафиксированных недостатков были даны указания субподрядчику, чтобы в сжатые сроки исправить и устранить последствия зафиксированных недостатков.
Главным подрядчиком строительства сооружения является ЗАО “Подмосковье”, в работу вовлечены также и 10 субподрядчиков. Технический надзор осуществляет ООО “Шининдустрия”  авторский контроль - ООО “Атриум Тим”, разрабатывающая проектные документы.
В связи с масштабными строительными работами, подобный контроль со стороны Инспекционного органа будет носить продолжительный и периодический характер.