Աղետի գոտու 227 ընտանիքի բնակարանային խնդիրները կլուծվեն ԲԳՎ-ների միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աղետի գոտու 227 ընտանիքների բնակարանային խնդիրները կլուծվեն  բնակարանների գնման վկայագրեր տրամադրելու միջոցով։ Կառավարության նիստում Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Արմեն Ղուլարյանն ասաց, որ ներկայացված նախագծի նպատակը երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած 227 ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծումն է՝ Արագածոտնի, Շիրակի ու Լոռու մարզի գյուղական բնակավայրերում։
Այդ ընտանիքների բնակարանային հարցը որոշվել է լուծել 2020 թվականին։ Վերոնշյալ ընտանիքները հարցումների արդյունքում նախընտրել են բնակարանների գնման վկայագրերի միջոցով ֆինանսական աջակցություն ստանալու տարբերակը։ Ըստ Ղուլարյանի՝ նախագծով նախատեսված է ԲԳՎ տրամադրել այդ ընտանիքներին, այդ նպատակով կառավարության պահուստային ֆոնդից խնդրի լուծմանը կուղղվի 1 մլրդ 291 մլն 600 հազար դրամ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այս հարցի համատեքստում մի քանի արձանագրում պետք է անել։ «Նախ եկեք արձանագրենք, որ այս պահի դրությամբ ՀՀ-ում կա երկրաշարժից տուժած 453 ընտանիք, որոնց նկատմամբ պետությունն ունի պարտավորություն, այդ պարտավորությունը դե յուրե արձանագրված է։ Մենք քաղաքական խնդիր էինք դրել, որ հնարավորինս արագ լուծեինք մեր հայրենակիցների հարցը, նաև 2020 բյուջեում այս նպատակով հատկացվող գումարները մոտ վեց անգամ ավելացրել ենք։ Մյուս տարի նախատեսված է 3 մլրդ դրամ այդ նպատակի համար։ Երբ քննարկվում էր 453 շահառուների հարցը, խորհրդակցության մասնակիցներից ոմանք պնդում էին, որ այս քաղաքացիների խնդիրը ԲԳՎ-ներով լուծել չի լինի, որովհետև հիմնականում գյուղական բնակավայրերում ապրող են։ Նրանք կնախընտրեն, որ շինարարության տարբերակով լուծենք։ Մենք որոշեցինք՝ եկեք իրենց հարցնենք, և արդյունքները սենսացիոն են, ըստ էության այդ քաղաքացիների ուղիղ կեսը ցանկություն  է հայտնել, որպեսզի ԲԳՎ-ով ձեռք բերի բնակարան»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ արձանագրումն այն է, որ վերջին տարիներին աղետից տուժած ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու տեմպը մոտավորապես եղել է տարեկան 40-45 ընտանիք։ Այս որոշմամբ կառավարությունն այդ տեմպն առնվազն 4-5 անգամ ավելացնում է, ասաց Փաշինյանը։ Եթե վերոնշյալ ընտանիքներն ապահովվում են ԲԳՎ-ներով, ապա ստացվում է, որ այս պահին 226 ընտանիքի նկատմամբ է կառավարության պարտավորությունը, և կա շանս, որ հաջորդ տարի կառավարությունն այս հարցը վերջնական կլուծի, ասաց Փաշինյանը։ Նա այս համատեքստում բարձրացրեց այդ ընտանիքների տնակների ապամոնտաժման հարցը։ Արմեն Ղուլարյանն ասաց, որ գումարը տրվելու է միայն ժամանակավոր կացարանն ազատելու ու տնակը քանդելու դեպքում։
«Սա շատ կարևոր է, մենք ունեցել ենք դեպքեր, երբ  մարդիկ տնակը վարձով էին տալիս, այդ երևույթը Գյումրիի զարգացմանը խոչընդոտող գործոն է»,- ասաց Փաշինյանը։

Жилищные проблемы 227 семей зоны бедствия будут решены с помощью сертификатов
Жилищные проблемы 227 семей зоны бедствия будут решены путем предоставления сертификатов на покупку квартир. На заседании правительства первый заместитель председателя Комитета по градостроительству Армен Гуларян сказал, что целью представленного проекта является решение жилищных проблем 227 семей в сельских населенных пунктах Арагацотна, Ширака и Лори, оставшихся без крова после землетрясения.
Жилищный вопрос этих семей будет решен в 2020 году. Эти семьи в результате опросов предпочли вариант получения финансовой помощи посредством сертификатов на покупку квартир. По словам Гуларяна, проектом предусмотрено из резервного фонда правительства на решение проблемы этих семей выделить 1 млрд 291 млн 600 тысяч драмов.
Премьер-министр Никол Пашинян сказал, что в контексте этого вопроса нужно высказать несколько фактов. “Во-первых, давайте отметим, что на данный момент в Армении есть 453 пострадавших от землетрясения семей, в отношении которых у государства есть обязательства, это обязательство зафиксировано де-юре. Мы поставили политическую задачу, чтобы как можно скорее решить вопрос наших соотечественников, бюджете 2020 года увеличили суммы, выделяемые на эти цели, примерно в шесть раз. В следующем году на эти цели предусмотрено 3 млрд. драмов. Когда обсуждался вопрос 453 бенефициаров, некоторые из участников совещания утверждали, что проблему этих граждан невозможно решить, поскольку в основном, они живут в сельских населенных пунктах. Они предпочтут решить вопрос строительством дома. Мы решили, давайте их спросим, и результаты были сенсационные, по сути, ровно половина этих граждан выразила желание приобрести квартиру по сертификату”, - сказал премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, факт заключается в том, что в последние годы темп обеспечения жильем семей, пострадавших от стихии, составлял около 40 - 45 семей в год. Этим решением правительство увеличивает этот темп как минимум в 4 - 5 раз, сказал Пашинян. Если вышеуказанные семьи обеспечиваются сертификатами на покупки домов, то получается, что на данный момент правительство решает вопрос 226 семей, и есть шанс, что в следующем году правительство окончательно решит этот вопрос, сказал Пашинян. В этом контексте он поднял и вопрос демонтажа домиков этих семей. Армен Гуларян сказал, что сумма будет предоставлена только в случае освобождения временного жилья и сноса домика.
“Это очень важно, у нас бывали случаи, когда люди сдавали домик в аренду, это явление является фактором, препятствующим развитию Гюмри”, - сказал Пашинян.