Վենեսուելայի ԱԳՆ-ն հայտնել Է Բրազիլիայում դեսպանության հետ կապված իրադրության կարգավորման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի արտաքին գործերի նախարար Խորխե Արեասան հայտարարել Է, որ մի խումբ մարդիկ, որոնք ներխուժել են Բրազիլիայում երկրի դեսպանություն, դրա տարածքից հեռացել են «խաղաղ ճանապարհով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան հաղորդագրությունը նա հրապարակել Է Twitter-ում:
Ավելի վաղ բրազիլացի պատգամավոր Գլաուբեր Բրագան սոցցանցերում տարածված տեսանյութում հայտնել Էր, որ Խուան Գուայդոյի կողմնակիցները, որն անօրինականորեն իրեն հռչակել Է Վենեսուելայի նախագահ, հեռացել Է Բրազիլիայում երկրի դեսպանությունից 12 ժամ դրա տարածքում գտնվելուց հետո:
«Մենք հայտարարում ենք, որ մի խումբ մարդիկ, որոնք բռնի կերպով թափանցել են Բրազիլիայում մեր դեսպանություն (բրազիլական մայրաքաղաքում), մեր երկրի տարածքը եւ օբյեկտները խաղաղ ճանապարհով լքել են իշխանությունների ղեկավարությամբ: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում բրազիլական հասարակական շարժումներին նրանց վճռական աջակցության համար»,-գրել Է Արեասան:
Վենեսուելայում հունվարի 21-ին նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ զանգվածային բողոքներ Էին սկսվել անմիջապես նրա երդմնակալությունից հետո: Ընդդիմության վերահսկողության ներքո գտնվող Ազգային ասամբլեայի ղեկավար Խուան Գուայդոն անօրինականորեն իրեն հռչակել Էր պետության ժամանակավոր ղեկավար: Արեւմուտքի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Բրազիլիան եւ ԱՄՆ-ը, հայտատարեցին Գուայդոյին ճանաչելու մասին: Ռուսաստանը, Չինաստանը, Թուրքիան եւ մի շարք այլ երկրները պաշտպանել են Մադուրոյին որպես օրինական նախագահ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

МИД Венесуэлы сообщил об урегулировании ситуации с посольством в Бразилии
Глава МИД Венесуэлы Хорхе Арреасазаявил, что группа людей, которые вторглись в посольство страны в Бразилии, покинули его территорию "мирным путем", соответствующее сообщение он опубликовал в Twitter.
Ранее бразильский депутат Глаубер Брага на видео, распространенном в соцсетях, сообщил, что сторонники Хуана Гуаидо, незаконно провозгласившего себя президентом Венесуэлы, покинули посольство страны в Бразилиа после 12 часов нахождения на его территории,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы заявляем, что группа людей, которые насильственным путем проникли в наше посольство в (бразильской столице) Бразилиа, покинули нашу территорию и объекты мирным путем под руководством властей. Мы благодарим бразильские общественные движения за их решительную поддержку", - написал Арреаса.
В Венесуэле 21 января начались массовые протесты против президента Николаса Мадуро вскоре после приведения его к присяге. Глава Национальной ассамблеи, подконтрольной оппозиции, Хуан Гуаидо незаконно провозгласил себя временным главой государства. Ряд стран Запада, в том числе Бразилия и США, заявили о признании Гуаидо. Россия, Китай, Турция и ряд других стран поддержали Мадуро как легитимного президента.